Jak zacząć odchudzanie – dowiedz się jak to zrobić, krok po kroku

16 18 20

Kiedy doskwiera nam nadmiar kilogramów, zawsze sięgamy po gotowe diety redukcyjne, ufając, że ludzie którzy je układali wiedzieli co robią. Najpopularniejsze są te, które pozwalają w jak najkrótszym czasie zrzucić jak najwięcej kilogramów. Jednak pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie to 1 kg na tydzień. Szybsza utrata wagi może być dla nas niebezpieczna.

Jak zacząć odchudzanie

Diety-Cud niejednokrotnie nie wiele mają wspólnego ze zdrowym odchudzaniem, a nawet z odchudzaniem w ogóle. 5 najpopularniejszych z nich w rzeczywistości bardziej wam zaszkodzą niż odchudzą. Jeśli chcecie schudnąć, starajcie się ich unikać.

Przed wprowadzaniem restrykcyjnych diet najpierw pojawia się decyzja o odchudzaniu. Nastawienie psychiczne jest niezwykle ważnym elementem tej decyzji. Warto również wiedzieć coś więcej o emocjach, które tuczą oraz tych, które odchudzają, bowiem odchudzanie zaczyna się w głowie. Musicie uświadomić sobie, że trwała utrata wagi bez efektu jojo jest możliwa, wystarczy tylko podjąć właściwą decyzję.

Kiedy mamy już zdrowe podejście do sprawy i odpowiednie nastawienie na osiągnięcie konkretnego celu, należy sobie uświadomić, że wprowadzane zmiany w dotychczasowej diecie nie będą tymczasowe. Aby schudnąć i utrzymać wymarzoną sylwetkę musicie zmienić swoje nawyki żywieniowe i uświadomić sobie błędy, które powodują, że nie możecie schudnąć.

Na początku warto również poznać swój organizm i jego potrzeby. Z pewnością nie raz natknęliście się na piramidę zdrowego żywienia. To łatwy sposób na zapamiętanie i poznanie składników odżywczych, które są niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu. Warto również wiedzieć jak zdrowo się odżywiać i wprowadzić w życie parę zasad, które  z pewnością szybko poprawią wasze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Jak zapewne wiecie, dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Na pewno sposób żywienia mężczyzny pracującego fizycznie będzie różnił się od diety kobiety pracującej w biurze. Kolejnym zatem krokiem na drodze do zdrowego odchudzania jest poznanie własnych potrzeb. Nie każdy może pozwolić sobie na wizytę u dietetyka. Parę podstawowych informacji i sposobów pozwoli wam na lepszy dobór odpowiedniej dla siebie diety. Na początku musicie wiedzieć, jakie jest wasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie, które bardzo łatwo możecie obliczyć sami. Od teraz musicie zwracać uwagę na ilość spożywanych kalorii, ale nie tylko. Ważne jest również ich źródło. Wiadomo, kiedy zjesz dwie paczki chipsów szybko przekroczysz swoją dzienną dawkę. Źródło kalorii jest drugim ważnym kryterium prawidłowej diety, a wraz z nim prawidłowe proporcje węglowodanów, białka i tłuszczów. Pamiętając, że waszym celem jest schudnięcie, musicie zapewnić sobie ujemny bilans energetyczny, który również w prosty sposób możecie obliczyć sami.

Odpowiedni trening nie tylko zapewni ujemny bilans, ale również zadba o wygląd sylwetki.

Odpowiedni trening nie tylko zapewni ujemny bilans, ale również zadba o wygląd sylwetki.

Głodówki z pewnością są sposobem na zapewnienie sobie ujemnego bilansu energetycznego, ale chyba nie najlepszym. Wszystkim wiadome jest, że bez wysiłku fizycznego nie schudniemy. Odpowiedni trening nie tylko zapewni ujemny bilans, ale również zadba o wygląd sylwetki. Czas by zamienić tłuszcz w mięśnie! Od czego zacząć? Najłatwiej od regularnego biegania. Ale jak się do niego zmotywować? Na pewno początki nie są łatwe, jednak pamiętajcie, że poranny jogging pomoże wam obudzić się i trochę rozruszać z samego rana. Tak samo jak o dietę musimy dbać o prawidłowy trening. Wykańczające ćwiczenia ponad wasze siły nie przybliżą was wcale do osiągnięcia wymarzonego celu. Tak samo codzienne treningi nie są wcale najszybszą drogą do uzyskania wymarzonej sylwetki.

Dowiedz się dlaczego nie warto chudnąć zbyt szybko!

Jeśli macie spory zapas tkanki tłuszczowej warto wiedzieć, jaki rodzaj treningu najskuteczniej spala tłuszcz. Dzisiaj coraz większa popularność zyskują treningi crossfit. Zobaczcie, może właśnie one staną się waszą pasją i pozwolą w łatwy sposób osiągnąć wymarzona sylwetkę.

Odchudzanie nie jest ani proste ani szybkie. Żadne tabletki czy suplementy nie zastąpią wam zbilansowanej diety i odpowiedniego wysiłku fizycznego. Warto wiedzieć jak najkorzystniej i efektywniej połączyć oba aspekty, co i kiedy jeść.

Mamy nadzieję, że odchudzanie teraz stanie się dla was łatwiejsze. Dieta przestanie być koszmarem pełnym wyrzeczeń i głodówek, a stanie się racjonalnym i świadomym planowaniem posiłków. Dzięki treningom poznacie lepiej swoje ciało oraz jego granice. Pamiętajcie, że nie ma rzeczy „niedozrobienia”. Thor Heyerdahl przepływając na małej tratwie Pacyfik powiedział:

Borders? I have never seen one. But I have heard they exist in the minds of some people.*

 

 

 

Wszystko zatem zależy od was. A każdy cel jesteście w stanie osiągnąć. Trzeba tylko chcieć. Powodzenia!

*(tł. z ang. Granice? Nigdy ich nie widziałem. Ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi)

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak zacząć odchudzanie – dowiedz się jak to zrobić, krok po kroku - 3.7/5. Oddano 47 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • drad 14.01.2017, 5:15

  Zamiast się tyle rozpisywać,trzeba było napisać by udać się do dobrego dietetyka a nie owijać w bawełnę tego co w internecie jest wałkowane od lat.Artykuł marny z parciem na szkło 🙂

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 16.01.2017, 10:42

   Artykuł ma charakter wprowadzenia. Dla rozwinięcia poszczególnych kwestii zapraszamy do lektury podlinkowanych artykułów. Wówczas rozwiniesz podstawową wiedzę i dowiesz się o wielu ciekawych szczegółach. 🙂 A konsultacja u dietetyka oczywiście zawsze będzie pomocna.

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone