Codzienne treningi nie są wcale najszybszą drogą do uzyskania wymarzonej sylwetki

16 18 20

Świadomość osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia ciągle wzrasta tak w tematyce odżywiania, jak i treningu. Jednak wątpliwe metody treningowe opierające się na codziennym ćwiczeniu tych samych partii mięśniowych wciąż są popularne. Jak więc należy ćwiczyć, aby poprawić swoją sylwetkę?

Codzienne treningi – założenia

Tego typu treningi mają za zadanie w szybkim czasie poprawić sylwetkę, nawet niewytrenowanych osób. Celem częstych i długotrwałych treningów do utraty sił jest zmaksymalizowanie efektów.

Codzienne treningi – rezultaty

Rezultaty w większości przypadków są nikłe, chyba że chodzi nam o zapewnienie sobie kontuzji lub zniechęcenia. Pewna część osób wykonujących podobne plany treningowe jest zadowolona z rezultatów, jednak często są one przypadkowe, uzyskane przez nieświadome poprawienie swojej diety lub zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jeśli naprawdę chcemy czuć się i wyglądać lepiej powinniśmy nie tylko zwrócić uwagę na częstotliwość i długość wykonywanych ćwiczeń, ale również na na ich dokładność. Lepiej poświęcić nieco czasu i zapoznać się z możliwościami i wybrać odpowiednie ćwiczenia dla siebie, niż realizować pierwszy lepszy plan treningowy, który znajdziemy w czasopiśmie.

Wskazówki, które pomogą poprawić sylwetkę

  • Najważniejszym orężem w walce o piękną sylwetkę jest poprawnie zbilansowana dieta, przy jej braku nawet wielogodzinne treningi nie pozwolą nam osiągnąć oczekiwanych rezultatów.
  • Mięśnie po treningu potrzebują czasu, aby się zregenerować. Ważne jest, aby poszczególne grupy mięśniowe były ćwiczone z częstością zależną od intensywności treningu. Jeśli ćwiczymy ciężko pamiętajmy o dłuższej przerwie między sesjami, dochodzącą nawet do tygodnia w przypadku dużych grup mięśniowych. Ważną kwestią jest również odpowiednia długość i jakość snu, który powinien wynosić co najmniej 7 godzin w ciągu doby.
  • Aby uwidocznić mięśnie brzucha należy skupić się nie tylko na ich rozbudowie, ale również na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej znajdującej się nad nimi. Nawet dobrze rozwinięte mięśnie nie będą widoczne jeśli poziom tkanki tłuszczowej będzie za duży.
  • Zmniejszenie tkanki tłuszczowej następuje w wyniku deficytu kalorycznego podczas diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej, nie zaś w czasie wielogodzinnych sesji treningowych.
  • Aby uzyskać ładną sylwetkę potrzeba wielu miesięcy pracy, tak więc myśląc o wakacjach należy zacząć już dziś.
  • Treningi typu 6 Weidera czy ABS II cieszą się dużą popularnością wśród osób nieuczęszczających na siłownię, ponieważ są łatwe, nie wymagają zbyt dużo miejsca i sprzętu oraz mogą być wykonywane bez wcześniejszej personalizacji ćwiczeń. Jednak wykonywanie maksymalnej ilości pompek, brzuszków czy skłonów wiele razy w tygodniu jest najdłuższą drogą do wymarzonej sylwetki. Jednocześnie te metody treningu są prostą drogą do kontuzji, ponieważ ćwicząc w domowym zaciszu osoba niedoświadczona może nabrać niewłaściwych nawyków, a nieprawidłowa technika może powodować problemy ze stawami czy kręgosłupem. Dobrym przykładem mogą być brzuszki, których codzienne wykonywanie dziesiątki, czy nawet setki razy u wielu osób powoduje problemy z kręgosłupem oraz osłabienie mięśni dolnej części pleców. Żeby uwydatnić te pożądane latem mięśnie należy przyswoić sobie wiedzę na temat zakresu ich działania, aby uniknąć przeciążania lędźwi lub szarpania głową podczas ćwiczeń, co powoduje tylko problemy z szyjną częścią kręgosłupa.

W przypadku, gdy nie jesteśmy świadomi posiadanej wady postawy, niewłaściwe ćwiczenia mogą jedynie pogłębić ją i spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Równie nietrafionym pomysłem są wielogodzinne treningi na maszynach aerobowych jak bieżnie, steppery czy orbitreki. Wysiłek tlenowy należy zwiększać stopniowo tak, aby organizm przyzwyczaił się do większej podaży energii oraz mógł czerpać z tej aktywności korzyści.

Pamiętajmy, iż najszybszą i najzdrowszą drogą do upragnionej sylwetki jest zbilansowana dieta oraz trening siłowy wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną.  Jeśli nie jesteśmy pewni jak powinniśmy ćwiczyć, warto udać się na konsultacje do trenera personalnego posiadającego dobrą renomę oraz doświadczenie, który indywidualnie dobierze trening, a także pomoże w układaniu diety.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Codzienne treningi nie są wcale najszybszą drogą do uzyskania wymarzonej sylwetki - 4.1/5. Oddano 55 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.