Ekologiczna żywność i kosmetyki. Wady i zalety produktów ekologicznych

16 18 20

Jeszcze 20 lat temu nikt w Polsce nie słyszał o produktach ekologicznych. Obecnie rynek produktów ekologicznych rozrasta się błyskawicznie. Świadomość konsumentów, a także poprawa sytuacji materialnej Polaków sprzyja rozwojowi produkcji ekologicznej.

Żywność ekologiczna to żywność, której sposób wytwarzania jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Rady (EWG) 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz ich znakowania. Oznacza to, że żywność produkowana jest  bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, przy zachowaniu żyzności gleby oraz różnorodności biologicznej.

Zasady obowiązujące w ekologicznej produkcji żywności to:

 • nie dopuszcza się używania chemicznych środków ochrony roślin,
 • nie dopuszcza się używania nawozów sztucznych, do nawożenia dopuszczalne są jedynie na przykład nawozy zielone, kompost, obornik, minerały dostępne w przyrodzie,
 • w produkcji zwierzęcej nie używa się pasz przemysłowych, antybiotyków, stymulatorów wzrostu, do żywienia zwierząt stosuje się jedynie pasze z własnego ekologicznego gospodarstwa lub pasze ekologiczne z domieszką pasz konwencjonalnych,
 • ekologiczna żywność nie zawiera sztucznych barwników, aromatów zapachowych, smakowych, substancji konserwujących

Żywność ekologiczna jest produkowana i przetwarzana metodami ekologicznymi, w gospodarstwach i przetwórniach certyfikowanych i kontrolowanych przez jednostki certyfikujące. Żywność ekologiczna znakowana jest specjalnymi znakami.

Polska coraz bardziej rozwija się w zakresie produkcji żywności ekologicznej. Powstają nowe firmy wytwarzające produkty ekologiczne, więcej rolników przechodzi na uprawy ekologiczne, Polska staje się potentatem w ekologicznym rolnictwie owocowo-warzywnym. Powstają nowe sklepy z żywnością ekologiczną, a także coraz więcej produktów ekologicznych dostępnych jest w super i hipermarketach. Produkty „Eko” zaczynają cieszyć się zainteresowaniem wśród właścicieli restauracji.

Rynek ekologiczny staje się w Polsce coraz bardziej perspektywiczny. Coraz większa liczba konsumentów chce płacić więcej za dobrą żywność, i to nie tylko osoby zamożne jak to było kiedyś.

Kosmetyki ekologiczne

Wraz z zainteresowaniem żywnością ekologiczną, rośnie zainteresowanie kosmetykami ekologicznymi. Coraz więcej konsumentów zaczyna uświadamiać sobie, że kosmetyki tak jak żywność codziennie dostarczamy do organizmu (wnikają przez powłoki skórne). Najczęściej kobiety czują potrzebę dbania o skórę, włosy i chcą to robić w sposób naturalny.

Według definicji kosmetyk naturalny to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi,  mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.

Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Mogą zawierać do 5 % substancji syntetycznych. Kosmetyk organiczny dodatkowo powinien spełniać jeszcze jeden warunek 20 % powinny stanowić składniki ekologiczne.

Dopuszczalne do stosowania w kosmetykach naturalnych są tylko następujące surowce:

 • rozpuszczalniki naturalne lub pochodzenia naturalnego np. woda, alkohol etylowy, gliceryna, 
 • wyłącznie naturalne substancje zapachowe,
 • emolienty i emulgatory np. oleje roślinne, estry, woski,
 • konserwanty określone w załączniku dyrektywie kosmetycznej (76/768/WE).

Producenci coraz częściej demonstrują powrót do natury, niestety często te deklaracje nie idą w parze z faktycznym stanem rzeczy. Wybierając kosmetyk ekologiczny, bądźmy czujni, ponieważ często informacje „eko”, „bio”, „naturalny” są sprytnym zabiegiem marketingowym.

Certyfikat ekologiczny

Wyrażenia ekologiczne, organiczne i bio są bliskoznaczne, aczkolwiek często nadużywane przez producentów i wytwórców. Gwarancją, że kupujemy żywność ekologiczną jest znak oraz numer jednostki certyfikującej, która nadała produktowi miano „produktu ekologicznego”.

Od 2010 roku obowiązuje symbol wspólny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ponadto każdy kraj może stosować własne, określone i dozwolone prawnie oznaczenia, na opakowaniu, zazwyczaj występują one razem ze znakiem europejskim.

Etykieta ekologicznego produktu żywnościowego powinna zawierać informacje takie jak: nazwa i adres producenta, data produkcji, okres przydatności do spożycia. Dodatkowo etykieta powinna zawierać numer upoważnienia nadanego jednostce certyfikującej oraz unijne logo rolnictwa ekologicznego i kraj pochodzenia.

Ubiegający się o certyfikat ekologiczny przechodzi przygotowanie do procesu certyfikacji, trwające nawet kilka lat. Następnie składa wniosek, następuje jego rozpatrzenie i ewentualne dopełnienie dokumentacji, a potem pełna kontrola.

Kontrola polega na ocenie procesu produkcyjnego, przechowywania, transportu i przetwarzania. Do tego także po nadaniu certyfikatu jednostka certyfikująca podejmuje kontrole nawet kilka razy w roku.

logo żywności ekologicznej

Unijne logo żywności ekologicznej

Produkty ekologiczne wady i zalety

Ekologiczne produkty spożywcze są coraz szerzej dostępne dla przeciętnego konsumenta, powstaje coraz więcej sklepów ekologicznych, nawet w mniejszych miejscowościach, supermarkety tworzą specjalne „eko regały” przeznaczone tylko dla produktów ekologicznych. Dzięki wysokiej dostępności konsumenci mogą porównać produkty ekologiczne z konwencjonalnymi. Rynek produktów ekologicznych się rozrasta, a to najlepszy dowód na to, że Polacy wolą kupować produkty lepszej jakości. Nic dziwnego…wybierając certyfikowaną żywność ekologiczną mamy pewność, że produkt nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, wyprodukowany jest „zgodnie z naturą”, nie działając na szkodę środowiska naturalnego. Produkty ekologiczne mają wyższą cenę niż konwencjonalne, ale jest to fakt zrozumiały także dla konsumentów. Produkty wyższej jakości, muszą spełniać surowe wymagania prawne. Jakość jest gwarantowana procesami certyfikacji i kontroli.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Ekologiczna żywność i kosmetyki. Wady i zalety produktów ekologicznych - 4.1/5. Oddano 41 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Iga 11.10.2017, 3:20

  Eko jedzenie czy eko kosmetyki powoli stają się standardem – na szczęście! Jak jeszcze nie przywykłam do kupowania wyłącznie eko jedzenia, tak maksymalnie się zaangażowałam w stosowanie wyłącznie eko kosmetyków.Ich cena czasami może odstraszać ale jakościowo zdecydowanie wygrywają z tymi nafaszerowanymi chemią. Moja skóra odkąd zaczęłam stosować tylko naturalne kosmetyki diametralnie się zmieniła – na lepsze

  Odpowiedz
 • Michal 29.08.2018, 8:04

  Wszystko pomieszane. Wg artykułu wychodzi ze kosmetyki ekologiczne są regulowane przepisami UE. Cytowane w artykule przepisy dotyczą żywności a nie kosmetyków. W kosmetykach nie ma takich regulacji. Proponuje doczytać. ..

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone