Witamina B6
Witamina B6 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Obejmuje grupę kilku związków (pochodnych pirodyny) o podobnej budowie i działaniu, ulegających wzajemnym przekształceniom, min. pirydoksalu, pirydoksaminy i pirydoksyny. Główną postać witaminy B6 stanowi fosforan pirydoksalu, który magazynowany jest przeważnie w mięśniach i wątrobie. Witamina B6 nie jest odporna na niskie i wysokie temperatury, z tego powodu ulega zniszczeniu podczas obróbki termicznej i mrożenia żywności.
Witamina B6 wchodzi w skład wielu różnych enzymów (transaminaz, dekarboksylaz, dezaminaz, oksydaz) uczestniczących w przemianie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów. Istotną rolę pełni w metabolizmie neurotransmiterów, aminokwasów siarkowych oraz w syntezie niacyny (witamina B3) z tryptofanu. Bierze udział w syntezie hormonów, hemoglobiny oraz prostaglandyn normujących pracę serca i ciśnienie krwi, przez co zapobiega chorobom układu krążenia. Ponadto przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego i moczowego oraz łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Udowodniono także jej udział w poprawie koncentracji i uwagi oraz w utrzymaniu równowagi wodno-lipidowej skóry, dzięki czemu wykorzystywana jest w walce z trądzikiem.
Głównym źródłem witaminy B6 są:
- produkty zbożowe (kasza gryczana, otręby i zarodki pszenne),
- ziemniaki,
- mięso i wędliny,
- wątroba wieprzowa i wołowa,
- ryby (makrela, łosoś),
- soja,
- fasola biała,
- pieczywo żytnie,
- orzechy włoskie i ziemne,
- banany,
- szpinak,
- awokado.
Więcej informacji o witaminie B6 przeczytasz w artykule: Witamina B6 – działanie, niedobór, nadmiar, występowanie i dawkowanie