Witamina B6

16 18 20

Witamina B6 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Obejmuje grupę kilku związków (pochodnych pirodyny) o podobnej budowie i działaniu, ulegających wzajemnym przekształceniom, min. pirydoksalu, pirydoksaminy i pirydoksyny. Główną postać witaminy B6 stanowi fosforan pirydoksalu, który magazynowany jest przeważnie w mięśniach i wątrobie. Witamina B6 nie jest odporna na niskie i wysokie temperatury, z tego powodu ulega zniszczeniu podczas obróbki termicznej i mrożenia żywności.

Witamina B6 wchodzi w skład wielu różnych enzymów (transaminaz, dekarboksylaz, dezaminaz, oksydaz) uczestniczących w przemianie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów. Istotną rolę pełni w metabolizmie neurotransmiterów, aminokwasów siarkowych oraz w syntezie niacyny (witamina B3) z tryptofanu. Bierze udział w syntezie hormonów, hemoglobiny oraz prostaglandyn normujących pracę serca i ciśnienie krwi, przez co zapobiega chorobom układu krążenia. Ponadto przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego i moczowego oraz łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Udowodniono także jej udział w poprawie koncentracji i uwagi oraz w utrzymaniu równowagi wodno-lipidowej skóry, dzięki czemu wykorzystywana jest w walce z trądzikiem.

Głównym źródłem witaminy B6 są:

Więcej informacji o witaminie B6 przeczytasz w artykule: Witamina B6 – działanie, niedobór, nadmiar, występowanie i dawkowanie

Zobacz również:
Oceń mnie
5.0/5. Oddano 4 głosy.
ponad miesiąc temu