Ćwiczenia crossfit – co to jest i co daje plan treningowy crossfit?

16 18 20

Chęć uzyskania wymarzonej sylwetki sprawia, że ludzie podejmują różne rodzaje aktywności fizycznej. Ostatnio dość popularny stał się trening crossfit. Wiele osób jest zafascynowanych tym rodzajem treningu i efektami, jakie przynosi w krótkim czasie.

Ćwiczenia crossfit stały się bardzo popularne w naszym kraju i praktycznie w każdej siłowni znajduje się miejsce, gdzie można wykonać taki trening. Sam system treningowy powstał w 2001 roku w Kalifornii. Początkowo był wykorzystywany przez policję i żołnierzy amerykańskich.

Co to jest crossfit?

System treningowy crossfit polega na wykonywaniu bardzo intensywnych ćwiczeń bez nastepujących po nich przerw. Efektem takiego treningu jest ogromne zmęczenie, ale także niesamowita satysfakcja, że pokonało się własne słabości.

W skład ćwiczeń crossfit wchodzi między innymi bieganie, skakanie, podnoszenie ciężarów, pływanie. Niewątpliwie ogromną zaletą jest to, że crossfit można trenować praktycznie wszędzie, nie potrzeba specjalnego sprzętu a jedynie sztangi i hantle, które są dostępne w każdej siłowni.

Spoglądając z boku można wysunąć mylne wnioski, że crossfit jest jedynie dla bardzo wysportowanych osób. Jednak prawda jest taka, że ze względu na różnorodność ćwiczeń, każdy może trenować crossfit. Główną zasadą jest tutaj pokonanie nie przeciwnika, a to, że trzeba stanąć oko w oko z własnymi słabościami.

Plan treningowy crossfit

W treningu crossfit nie ma z góry narzuconych planów ćwiczeń, ponieważ ćwiczenia mają być różnorodne i wszechstronne. Treningi można przeprowadzać codziennie, a sesja treningowa nie powinna trwać dłużej niż 30-35 minut.

Możliwości doboru ćwiczeń w crossficie jest wiele, istnieje jednak kilkadziesiąt gotowych programów ćwiczeń. Są to tzw. WOD-y. Część z nich została nazwana na cześć żołnierzy, policjantów itp. Przykładem jest WOD Murph składający się z biegu, 100 podciągnięć, 200 pompek i 300 przysiadów. Jest to plan treningowy nazwany na cześć żołnierza Michaela Murphego, który zginął w Afganistanie.

Crossfit czy siłownia

Wiele osób zastanawia się co przyniesie lepsze efekty crossfit czy siłownia. Specjaliści uważają, że dzięki ćwiczeniom na siłowni jesteśmy zdolni poprawić mankamenty i dysproporcje naszej sylwetki, podczas gdy ćwicząc crossfit podkreślamy to jaką budowę ciała mamy, bez możliwości „poprawek”. Najrozsądniejszym wyjściem jest przeplatanie bardzo intensywnych treningów crossfit z mniej intensywnymi ćwiczeniami na siłowni. Pozwoli to na uniknięcie przetrenowania oraz na zbudowanie silnej, proporcjonalnej sylwetki.

Crossfit można trenować praktycznie wszędzie, wystarczą sztangi i hantle, które są dostępne w każdej siłowni.

Crossfit można trenować praktycznie wszędzie, wystarczą sztangi i hantle, które są dostępne w każdej siłowni.

Co daje crossfit?

Warto zastanowić się, co skłania ludzi do morderczych treningów przekraczających ich granice możliwości. Najczęściej wspominaną korzyścią czerpaną z crossfitu jest niesamowita satysfakcja z przezwyciężenia własnych słabości.

Programy ćwiczeń są tak dobrane, aby rozwijały wszechstronnie wszystkie zdolności motoryczne od siły aż po wytrzymałość. Dzięki temu osoby ćwiczące crossfit są bardzo sprawne fizycznie i mają proporcjonalną sylwetkę.

Moda na ćwiczenia crossfit sprawiła, że pojawiło się wielu zwolenników i przeciwników tej metody treningowej. Jednak wszechstronność i możliwość doboru ćwiczeń zgodnie z własnymi preferencjami, powinna skłonić do wypróbowania i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Ćwiczenia crossfit – co to jest i co daje plan treningowy crossfit? - 3.7/5. Oddano 244 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Elli 23.11.2014, 10:46

  Bardzo fajny artykuł:) Sama uprawiam crossfit razem z siłownią i mogę powiedzieć, że ćwiczenie codziennie 30-35 minutowych planów treningowych jest trochę zabójcze dla początkujących:) Lepiej popróbować z jedną – dwiema sesjami w tygodniu lub rozłożyć na 5 po 20 minut max:)

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 21.01.2015, 12:10

   Bardzo dziękujemy. Masz rację, początkujący powinni rozpoczynać od mniej wymagających planów treningowych. Świetne wskazówki specjalnie dla nich przygotowała nasza autorka w innym artykule o crossficie.

   Odpowiedz
 • Marcin 02.03.2015, 9:43

  A po jakim czasie można zobaczyć efekty?

  Odpowiedz
  • Słomka 05.03.2015, 2:57

   ciężko powiedzieć, pewnie wszystko zalezy od indywidualnego przypadku, ja widziałam u siebie poprawy już po miesiącu, ale przyznam, że nie startowałam całkowicie od zera. jakąś tam kondycję miałam i nie mam nadwagi. Ty możesz zobaczysz różnice już po tygodniu, ale niezależnie od tego polecam ten trening, serio crossfit jest genialny

   Odpowiedz
 • cross94 02.10.2015, 1:33

  Generalnie crossfit jest dyscypliną wymagającą co sprawia, że mi osobiście było bardzo ciężko się zmotywować do wykonywania ćwiczeń w domu. Stąd pomysł zapisania się na zajęcia zorganizowane. Pokochałam tą dyscyplinę, a przede wszystkim nie musiałam stresować się intensywnością treningów, bo zaczęłam od grupy początkującej. Teraz wykonuję WOD bez żadnych problemów i mam ogromną satysfakcję po takim wycisku 😉

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 02.10.2015, 3:44

   Gratulujemy!:) I oto właśnie chodzi. Metoda małych kroków zawsze się sprawdza.

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone