Emocje, które odchudzają - odchudzanie zaczyna się w głowie!

16 18 20

Często zadajesz sobie pytania: „Dlaczego jestem taka gruba, dlaczego wciąż nie mogę schudnąć?”. Myślisz wtedy nad dziesiątkami nieskutecznych diet, które nie przyniosły wymarzonego efektu. Wściekasz się na tą szczupłą Ewkę z pracy, która nawet po świętach wygląda jak z okładki magazynu. Zastanawiasz się jaką tym razem zastosujesz dietę, aby choć trochę się do niej upodobnić.

Jeśli rozważasz kolejną zmianę jadłospisu, czy  wprowadzenie stałej aktywności fizycznej to na 95% mogę ci powiedzieć, że nie zmienisz swojej wagi. Skupianie się wyłącznie na sferze fizycznej, a pomijanie sfery psychicznej jest ogromnym błędem, ponieważ ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone. Odchudzanie zaczyna się w głowie – pamiętaj o tym!

Proces odchudzania wymaga ogromnych pokładów energii i pewności siebie. Jeśli twój umysł się zamartwia, masz w swoim życiu nieuporządkowane sprawy, które wywołują negatywne emocje – nie jesteś w stanie skutecznie zgubić nadprogramowych kilogramów (więcej w artykule Emocje, które tuczą). Jakie zatem są emocję, które pomogą Ci schudnąć?

Emocje, które odchudzają

– Miłość

Miłość to najsilniejsze uczucie jakiego doświadczamy. Potocznie mówi się, że uskrzydla, a nawet odmienia osobowość. Jest w tym wiele prawdy, ale należy pamiętać o miłości nie tylko do partnera lub dziecka, ale także do samego siebie. Tylko taki rodzaj miłości jest w stanie zagwarantować trwałe wypełnienie pustki i osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Miłość to bezwarunkowe uczucie, które daje zadowolenie i umożliwia samorealizację. Jej  obecność to niezbędny element w odzyskiwaniu kontroli nad swoją wagą.

– Samoakceptacja

To uczucie, od którego należy zacząć pracę nad swoimi emocjami. Niezwykle ważne jest, aby stanąć przed sobą i zachować 100% szczerości. Odrzuć wszystkie maski, które przybierasz i zobacz, kim tak naprawdę jesteś. Odkrycie, zaakceptowanie prawdy o sobie i wreszcie pokochanie siebie, takim jakim się jest to niesamowity proces, który jest siłą napędową do dalszych zmian.

– Odwaga

Odwaga nie tylko rozumiana jako robienie rzeczy, wobec których odczuwamy lęk, ale również odwaga, by żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami. To również akceptacja bycia niedoskonałym i wewnętrzne przyzwolenie na popełnianie błedów. Odwaga pomaga w stawianiu czoła trudnościom i rozwiązywaniu problemów. Bez niej nie uda ci się wyjść poza strefę komfortu, a jak zapewne już wiesz prawdziwe życie zaczyna się poza nią!

– Wdzięczność

Nie zawsze twoje dni są wspaniałe, nie zawsze budzisz się wypoczęty i pełny energii do życia. Twoje plany nie zawsze wychodzą, a stresowe sytuacje zdarzają się w najmniej niespodziewanych momentach. Ważne jest, aby mimo spadków nastroju i życiowych niepowodzeń dostrzegać drobne rzeczy oraz cieszyć się tym, co się aktualnie posiada. Wdzięczność powoduje, że przestajemy skupiać się na braku, który rodzi frustracje i kompulsywne zachowania. Codziennie, zaraz po przebudzeniu wymień 5 rzeczy, za który jesteś wdzięczny, a zobaczysz jak szybko zmienia się twoje nastawienie do świata.

Emocje to nierozerwalny element naszej osobowości i warto powziąć trud, aby nad nimi pracować. To czy odmienisz swoje życie i zrealizujesz najskrytsze marzenia zależy wyłącznie od ciebie. Koncentrując się na negatywnych emocjach, ciągle będziesz je odczuwać. Miłość, odwaga, wdzięczność i samoakceptacja to emocje, które są twoimi sprzymierzeńcami w walce nie tylko o szczupłą sylwetkę, ale także o lepszego siebie. Warto skoncentrować się na nich, ponieważ wrócą do nas ze zdwojoną siłą.

Literatura:

Aleksandra Bucholz, Klaudia Piekot, FitMind schudnij bez diet, Helion, 2014.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Emocje, które odchudzają - odchudzanie zaczyna się w głowie! - 4.0/5. Oddano 43 głosy.
Autor artykułu:
, Autorka bloga "Dietetyczne niebo". W żywieniu podkreśla ogromną rolę psychiki, stąd jej głównym zainteresowaniem jest Psychodietetyka.