Młody jęczmień. Właściwości, zastosowanie i skład rośliny, która podbija serca Polaków

16 18 20

Wabi konsumentów bogatym składem i właściwościami. Wśród nich można wymienić między innymi silne własności oczyszczające organizm, jednocześnie usprawniające pracę układu pokarmowego i wspomagające układ odpornościowy, dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Czy producenci preparatów, które mają w składzie młody jęczmień nie reklamują go na wyrost? Może w rzeczywistości jednak okaże się panaceum na nasze przypadłości?

Młody jęczmień

Młody jęczmień nie może być uprawiany wszędzie, ponieważ najlepiej rośnie na glebach usypanych w pobliżu dawnych, wyschniętych jezior słodkowodnych. Do jego uprawy nie stosuje się żadnych sztucznych nawozów, podlewa się go wodą mineralną pozyskaną z podziemnych źródeł. To wszystko pokazuje, że młody jęczmień uprawiany jest organicznie i nie zawiera jakichkolwiek sztucznych substancji. Jego siedmiodniowe łodyżki są ścinane, płukane i poddawane dalszej obróbce.

Z informacji ogólnodostępnych można wnioskować, że swoje początki miał na Bliskim Wschodzie już w VII w. p. n. e. Jego genom jednak został rozszyfrowany dopiero 17 października 2012 r. przez brytyjskich naukowców.

Młody jęczmień – właściwości

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje niezbędnych aminokwasów, których sam nie wyprodukuje, ale na szczęście zawarte są w zielonym jęczmieniu. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym wspomaga leczenie trądziku i wszelkich owrzodzeń. Dodatkowo osłabia bóle stawów, bóle żołądka i różnego rodzaju stany zapalne. Obecność wspomnianego już chlorofilu działa odkwaszająco na nasz organizm, regulując tym samym równowagę kwasowo-zasadową.

Rozgłos jaki uzyskał w postaci wspaniałego środka wspomagającego odchudzanie zawdzięcza bogactwu rozpuszczalnego błonnika pokarmowego odpowiadającego za zwiększenie metabolizmu tłuszczu obecnego w organizmie. Ponadto sprawia, że stężenie cholesterolu we krwi maleje, a dzięki cząstkom błonnika, które nie ulegają rozpuszczeniu działa pozytywnie na układ pokarmowy, jednocześnie obniżając ryzyko nowotworu jelita grubego.

Zielony jęczmień stosowany jest również w profilaktyce oraz leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii czy bezsenności.

Dzięki właściwościom oczyszczającym przyczynia się do usuwania toksyn pozostałych w organizmie po lekach, a także likwiduje część karcynogenów. Wpływa leczniczo na próchnicę zębów oraz choroby dziąseł.

Przeciwdziała bólom gardła, zapaleniom czy owrzodzeniom błony śluzowej żołądka oraz jelit, działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy chorób skóry, stawów i trzustki.

Wpływa odmładzająco na nasz organizm, a zawdzięcza to korzystnej regeneracji tkanek oraz odbudowie krwi. Znajdujący się w jego składzie chlorofil tworzy barierę obronną przed chorobotwórczym promieniowaniem, przy tym również promieniowaniem elektromagnetycznym. Wątroba dzięki niemu znacznie lepiej pracuje, a także rośnie produkcja enzymów odpowiadających za  produkcję witamin A, E, K.

Młody jęczmień – skład

Młody jęczmień wzbogaci naszą dietę w całą gamę witamin i składników mineralnych. Stanowi znakomite źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy), jak również antyoksydantów głównie witaminy C i E oraz β-karotenu, choliny, czy wapnia, żelaza, cynku i magnezu, a także ponad 20 enzymów. Warto zaznaczyć, że  w jego zielonych łodygach znajdziemy naturalne hormony i chlorofil. W jego składzie jest również nadtlenek dysmutazy (SOD) odpowiadający za usuwanie wolnych rodników, spowalnianie destrukcji i przemiany komórek, a jednocześnie regeneruje RNA/DNA.

Dzięki obecności oksydazy cytochromowej wspomaga redukcję i utlenianie, a sama oksydaza przekształca kwasy tłuszczowe.

Dopiero w 1992 roku Toshiko Osawa z towarzyszącym mu zespołem naukowców wyosobnił z młodego jęczmienia przeciwutleniacz 2”-0-glikozyl izowiteksyna. Jest to substancja biorąca udział w utlenianiu lipidów, ponadto uczestniczy w produkcji tokoferolu oraz BHT, czyli popularnej substancji przeciwnowotworowej. Znaczna część ekspertów uważa, że „enzymoterapia roślinna” sprawdza się zdecydowanie bardziej niż szeroko dostępne na rynku specyfiki enzymatyczne pozyskiwane z organów czy tkanek zwierzęcych bądź ich krwi.

Młody jęczmień – zastosowanie

Jęczmień zwyczajny najczęściej stosowany jest w postaci surowca do wytworzenia słodu jęczmiennego w browarnictwie, a także w produkowaniu szkockiej bądź irlandzkiej whisky, a nawet kasz.

Coraz częściej zielony, młody jęczmień stosowany jest jako środek wspomagający odchudzanie. Warto wiedzieć, że nie jada się go z sałatkami czy surówkami, lecz dostępny jest w postaci sproszkowanego soku bądź rozdrobnionej trawy jęczmiennej.

Proszek otrzymujemy dzięki wyciśnięciu soku, a następnie odparowaniu wody w niskiej temperaturze pod ciśnieniem. Rozdrobniona trawa utrzymywana jest przez dłuższy czas w wyższej temperaturze przez co traci wiele wartości odżywczych. Różnica polega na tym, że w proszku z soku jęczmienia nie znajdziemy błonnika, za to zawarte w nim składniki odżywcze przyswajalne są praktycznie w 100%, natomiast rozdrobniona trawa jęczmienia ma ich mniej, ale w zamian dostarcza duże ilości błonnika.

Jak widać młody jęczmień to bogactwo witamin, minerałów czy aminokwasów. Wielu zapewne zapyta, czy w rzeczywistości wspomaga odchudzanie? Przyspiesza metabolizm tak bardzo ważny w zrzucaniu zbędnych kilogramów, lecz bez odpowiednio zbilansowanej diety oraz odrobiny systematycznego, codziennego ruchu nie pomoże.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Młody jęczmień. Właściwości, zastosowanie i skład rośliny, która podbija serca Polaków - 3.4/5. Oddano 101 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Avatar
  Kaja 08.05.2016, 10:07

  Stosuję młody jęczmień jako uzupełnienie swojej diety i codziennych ćwiczeń – mam plan zrzucić do wakacji około 10 kg! 😀 Jak dotąd czuję, że młody jęczmień sprawdza się bardzo dobrze, mam sporo energii po nim i waga ubywa szybciej niż dotychczas 🙂

  Odpowiedz
  • Avatar
   Bonavita.pl 11.05.2016, 11:57

   To świetna wiadomość! Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w realizacji wakacyjnego celu!

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone