Młody jęczmień. Właściwości, zastosowanie i skład rośliny, która podbija serca Polaków
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Wabi konsumentów bogatym składem i właściwościami. Wśród nich można wymienić między innymi silne własności oczyszczające organizm, jednocześnie usprawniające pracę układu pokarmowego i wspomagające układ odpornościowy, dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Czy producenci preparatów, które mają w składzie młody jęczmień nie reklamują go na wyrost? Może w rzeczywistości jednak okaże się panaceum na nasze przypadłości?
Młody jęczmień
Młody jęczmień nie może być uprawiany wszędzie, ponieważ najlepiej rośnie na glebach usypanych w pobliżu dawnych, wyschniętych jezior słodkowodnych. Do jego uprawy nie stosuje się żadnych sztucznych nawozów, podlewa się go wodą mineralną pozyskaną z podziemnych źródeł. To wszystko pokazuje, że młody jęczmień uprawiany jest organicznie i nie zawiera jakichkolwiek sztucznych substancji. Jego siedmiodniowe łodyżki są ścinane, płukane i poddawane dalszej obróbce.
Z informacji ogólnodostępnych można wnioskować, że swoje początki miał na Bliskim Wschodzie już w VII w. p. n. e. Jego genom jednak został rozszyfrowany dopiero 17 października 2012 r. przez brytyjskich naukowców.
Młody jęczmień – właściwości
Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje niezbędnych aminokwasów, których sam nie wyprodukuje, ale na szczęście zawarte są w zielonym jęczmieniu. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym wspomaga leczenie trądziku i wszelkich owrzodzeń. Dodatkowo osłabia bóle stawów, bóle żołądka i różnego rodzaju stany zapalne. Obecność wspomnianego już chlorofilu działa odkwaszająco na nasz organizm, regulując tym samym równowagę kwasowo-zasadową.
Rozgłos jaki uzyskał w postaci wspaniałego środka wspomagającego odchudzanie zawdzięcza bogactwu rozpuszczalnego błonnika pokarmowego odpowiadającego za zwiększenie metabolizmu tłuszczu obecnego w organizmie. Ponadto sprawia, że stężenie cholesterolu we krwi maleje, a dzięki cząstkom błonnika, które nie ulegają rozpuszczeniu działa pozytywnie na układ pokarmowy, jednocześnie obniżając ryzyko nowotworu jelita grubego.
Zielony jęczmień stosowany jest również w profilaktyce oraz leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii czy bezsenności.
Dzięki właściwościom oczyszczającym przyczynia się do usuwania toksyn pozostałych w organizmie po lekach, a także likwiduje część karcynogenów. Wpływa leczniczo na próchnicę zębów oraz choroby dziąseł.
Przeciwdziała bólom gardła, zapaleniom czy owrzodzeniom błony śluzowej żołądka oraz jelit, działa przeciwzapalnie i łagodzi objawy chorób skóry, stawów i trzustki.
Wpływa odmładzająco na nasz organizm, a zawdzięcza to korzystnej regeneracji tkanek oraz odbudowie krwi. Znajdujący się w jego składzie chlorofil tworzy barierę obronną przed chorobotwórczym promieniowaniem, przy tym również promieniowaniem elektromagnetycznym. Wątroba dzięki niemu znacznie lepiej pracuje, a także rośnie produkcja enzymów odpowiadających za produkcję witamin A, E, K.
Młody jęczmień – skład
Młody jęczmień wzbogaci naszą dietę w całą gamę witamin i składników mineralnych. Stanowi znakomite źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy), jak również antyoksydantów – głównie witaminy C i E oraz β-karotenu, choliny, czy wapnia, żelaza, cynku i magnezu, a także ponad 20 enzymów. Warto zaznaczyć, że w jego zielonych łodygach znajdziemy naturalne hormony i chlorofil. W jego składzie jest również nadtlenek dysmutazy (SOD) odpowiadający za usuwanie wolnych rodników, spowalnianie destrukcji i przemiany komórek, a jednocześnie regeneruje RNA/DNA.
Dzięki obecności oksydazy cytochromowej wspomaga redukcję i utlenianie, a sama oksydaza przekształca kwasy tłuszczowe.
Dopiero w 1992 roku Toshiko Osawa z towarzyszącym mu zespołem naukowców wyosobnił z młodego jęczmienia przeciwutleniacz 2”-0-glikozyl izowiteksyna. Jest to substancja biorąca udział w utlenianiu lipidów, ponadto uczestniczy w produkcji tokoferolu oraz BHT, czyli popularnej substancji przeciwnowotworowej. Znaczna część ekspertów uważa, że „enzymoterapia roślinna” sprawdza się zdecydowanie bardziej niż szeroko dostępne na rynku specyfiki enzymatyczne pozyskiwane z organów czy tkanek zwierzęcych bądź ich krwi.
Młody jęczmień – zastosowanie
Jęczmień zwyczajny najczęściej stosowany jest w postaci surowca do wytworzenia słodu jęczmiennego w browarnictwie, a także w produkowaniu szkockiej bądź irlandzkiej whisky, a nawet kasz.
Coraz częściej zielony, młody jęczmień stosowany jest jako środek wspomagający odchudzanie. Warto wiedzieć, że nie jada się go z sałatkami czy surówkami, lecz dostępny jest w postaci sproszkowanego soku bądź rozdrobnionej trawy jęczmiennej.
Proszek otrzymujemy dzięki wyciśnięciu soku, a następnie odparowaniu wody w niskiej temperaturze pod ciśnieniem. Rozdrobniona trawa utrzymywana jest przez dłuższy czas w wyższej temperaturze przez co traci wiele wartości odżywczych. Różnica polega na tym, że w proszku z soku jęczmienia nie znajdziemy błonnika, za to zawarte w nim składniki odżywcze przyswajalne są praktycznie w 100%, natomiast rozdrobniona trawa jęczmienia ma ich mniej, ale w zamian dostarcza duże ilości błonnika.
Jak widać młody jęczmień to bogactwo witamin, minerałów czy aminokwasów. Wielu zapewne zapyta, czy w rzeczywistości wspomaga odchudzanie? Przyspiesza metabolizm tak bardzo ważny w zrzucaniu zbędnych kilogramów, lecz bez odpowiednio zbilansowanej diety oraz odrobiny systematycznego, codziennego ruchu nie pomoże.
Stosuję młody jęczmień jako uzupełnienie swojej diety i codziennych ćwiczeń – mam plan zrzucić do wakacji około 10 kg! 😀 Jak dotąd czuję, że młody jęczmień sprawdza się bardzo dobrze, mam sporo energii po nim i waga ubywa szybciej niż dotychczas 🙂
To świetna wiadomość! Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w realizacji wakacyjnego celu!