Trawa jęczmienna – skład, właściwości i możliwości zastosowania
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Trawa jęczmienna tak często niedoceniana i pomijana skrywa w sobie bogactwo składników odżywczych i substancji wzmacniających zdrowie, witalność oraz dodających energii.
Trawa jęczmienna
Jeczmień jest dobrodziejstwem natury znanym od wielu lat, jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej na całym świecie. Ze względu na swoje dobroczynne działanie na większość układów i tkanek oraz właściwości oczyszczające z toksyn – jest zalecany przy dolegliwościach towarzyszących współczesnym chorobom cywilizacyjnym. Nie oznacza to jednak, iż warto z niego zrezygnować, jeśli czujemy się zdrowo, ponieważ jego profilaktyczne działanie bardzo szybko daje się odczuć ze względu na niwelowanie w naszym ciele skutków zanieczyszczenia środowiska, w którym wszyscy funkcjonujemy. Ostatnimi czasy równie popularne są koktajle z młodego jęczmienia, który sprzedawany jest w postaci sproszkowanego soku.
Trawa jęczmienna – skład
Trawa jęczmienna dostępna jest w różnych postaciach – soku, suszu czy w podstawowej formie, czyli liści, jednak najłatwiejszą w przygotowaniu oraz spożyciu wersją jest tzw. susz ziołowy z młodej trawy jęczmiennej otrzymany specjalnymi metodami osuszania w wysokiej temperaturze. Metody te jednak nie zubożają trawy jęczmiennej wartości oraz składników odżywczych, a wręcz pomagają je zachować w niezmienionej formie.
Młoda trawa jęczmienna bogata jest w wiele substancji, których stężenie jest o wiele większe niż w innej żywności.
Są to spore ilości m.in:
- witamin rozpuszczalnych w wodzie – w szczególności z grupy B działających pozytywnie na układ nerwowy oraz rozwój całego organizmu, ale także spore ilości witaminy C, które są o wiele większe niż w dostępnych produktach żywnościowych.
- witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – szczególnie witaminy A,D,E oraz K. Witaminy A i E, które są silnymi przeciwutleniaczami walczącymi z rozwijającymi się wolnymi rodnikami oraz przeciwdziałającymi ich powstawaniu, a także wzmacniającymi narząd wzroku i stan skóry. Witamina D zaś bierze udział w procesach układu immunologicznego, chroni magazyny wapnia oraz wpływa na gospodarkę nerwowo-mięśniową i jej prawidłowy rozwój. Witamina K ma duże znaczenie w procesach krzepnięcia krwi.
- nięzbędnych makro i mikroelementów – są to duże pokłady wapnia oraz żelaza, większe niż możemy pozyskać spożywając produkty mleczne czy pestki lub orzechy. Trawa jęczmienna zawiera również cynk oraz potas, a także fluor, wszystkie są niezbędne w podstawowych procesach zachodzących w organizmie.
- chlorofilu – jest to składnik bardzo istotny dla funkcjonowania organizmów żywych, wspomaga bowiem oczyszczanie i odkwaszanie organizmu, dzięki czemu jest idealny w diecie sportowców. Dostarcza również niezbędnych aminokwasów egzogennych, oraz ma prawdopodobne działanie antynowotworowe. Znajduje się w wielu produktach medycyny naturalnej m.in: spirulinie oraz zielonej kawie.
Trawa jęczmienna – właściwości
Właściwości trawy jęczmiennej są wieloaspektowe. Ze względu na dużą zawartość mikro i makroelementów oraz witamin. Jej działanie rozciąga się na wszystkie układy, tkanki oraz komórki, a także układ nerwowy i hormonalny.
Można z powodzeniem wyróżnić następujące właściwości trawy jęczmiennej:
- niwelowanie działania toksyn – ze względu na dużą zawartość antyoksydantów oraz składników ochronnie działających na tkanki (witamina A, E, chlorofil).
- oczyszczenie organizmu – usuwanie złogów z jelit poprzez polepszenie perystaltyki, zdolność wchłaniania związków metali ciężkich.
- poprawa funkcjonowania jelit
- pobudzenie produkcji hormonu wzrostu
- przeciwdziałanie niedożywieniu i anemii – ze względu na bardzo dużą zawartość oraz koncentrację mikro i makro składników.
- odmłodzenie organizmu – głównie dzięki sporej zawartości antyoksydantów i oczyszczaniu organizmu z toksyn.
- wzmocnienie układu odpornościowego
- poprawa apetytu i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi
- wspomaganie walki z nowotworami
- niwelowanie wolnych rodników
- działanie energetyzujące – poprawienie witalności i samopoczucia.
- przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej – dzięki swoim właściwościom odkwaszającym.
Trawa jęczmienna – jak stosować?
Zależnie od rodzaju suszu jaki kupiliśmy, a także od zaleceń przedstawionych na opakowaniu – średnio powinno się spożywać 1–2 łyżeczki dziennie. Sproszkowaną trawę jęczmienną można dodawać praktycznie do wszystkiego, do koktajli, shake’ów, deserów, jogurtów a nawet zupy.
Jeśli chcemy mieć więcej pewności co do skuteczności działania tej rośliny, możemy przyjmować jedną łyżeczkę suszu z rana na czczo, ok. 30 minut przed posiłkiem, rozpuszczoną w 30 ml przegotowanej wody.
Wszystko co zaproponowała nam natura warto wykorzystać, szczególnie jeśli dostępność naturalnych produktów jest tak duża jak współcześnie. Trawa jęczmienna stosowana przez wiele stuleci ma potwierdzoną skuteczność i jest pełna wartościowych składników – dużych dawek witamin i minerałów. Jest przepyszna w smaku, a z dodatkiem soku z cytryny z rana będzie wspaniałą propozycja na ożywiający napój stawiający nas i nasze ciało na nogi, pozwalający wkroczyć w nadchodzący dzień z dobrym samopoczuciem.
I na koniec zapamiętaj słowa Jima Rohn’a:
Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia.
Wszystko sie zgadza.Takie wlasnie ma dzialanie jeczmien.Wyprobowalam i czuje sie swietnie. Napewno usuwa zmeczenie i to sie odczuwa juz po krotkim czasie.Lepszy humor,i wiecej energii i ochoty do pracy. Pozdrawiam.