Trawa jęczmienna - skład, właściwości i możliwości zastosowania

16 18 20

Trawa jęczmienna tak często niedoceniana i pomijana skrywa w sobie bogactwo składników odżywczych i substancji wzmacniających zdrowie, witalność oraz dodających energii.

Trawa jęczmienna    

Jeczmień jest dobrodziejstwem natury znanym od wielu lat, jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej na całym świecie. Ze względu na swoje dobroczynne działanie na większość układów i tkanek oraz właściwości oczyszczające z toksyn – jest zalecany przy dolegliwościach towarzyszących współczesnym chorobom cywilizacyjnym. Nie oznacza to jednak, iż warto z niego zrezygnować, jeśli czujemy się zdrowo, ponieważ jego profilaktyczne działanie bardzo szybko daje się odczuć ze względu na niwelowanie w naszym ciele skutków zanieczyszczenia środowiska, w którym wszyscy funkcjonujemy. Ostatnimi czasy równie popularne są koktajle z młodego jęczmienia, który sprzedawany jest w postaci sproszkowanego soku.

Trawa jęczmienna – skład

Trawa jęczmienna dostępna jest w różnych postaciach – soku, suszu czy w podstawowej formie, czyli liści, jednak najłatwiejszą w przygotowaniu oraz spożyciu wersją jest tzw. susz ziołowy z młodej trawy jęczmiennej otrzymany specjalnymi metodami osuszania w wysokiej temperaturze. Metody te jednak nie zubożają trawy jęczmiennej wartości oraz składników odżywczych, a wręcz pomagają je zachować w niezmienionej formie.

Młoda trawa jęczmienna bogata jest w wiele substancji, których stężenie jest o wiele większe niż w innej żywności.

Są to spore ilości m.in:

 • witamin rozpuszczalnych w wodzie – w szczególności z grupy B działających pozytywnie na układ nerwowy oraz rozwój całego organizmu, ale także spore ilości witaminy C, które są o wiele większe niż w dostępnych produktach żywnościowych.
 • witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – szczególnie witaminy A,D,E oraz K. Witaminy A i E, które są silnymi przeciwutleniaczami walczącymi z rozwijającymi się wolnymi rodnikami oraz przeciwdziałającymi ich powstawaniu, a także wzmacniającymi narząd wzroku i stan skóry. Witamina D zaś bierze udział w procesach układu immunologicznego, chroni magazyny wapnia oraz wpływa na gospodarkę nerwowo-mięśniową i jej prawidłowy rozwój. Witamina K ma duże znaczenie w procesach krzepnięcia krwi.
 • nięzbędnych makro i mikroelementów – są to duże pokłady wapnia oraz żelaza, większe niż możemy pozyskać spożywając produkty mleczne czy pestki lub orzechy. Trawa jęczmienna zawiera również cynk oraz potas, a także fluor, wszystkie są niezbędne w podstawowych procesach zachodzących w organizmie.
 • chlorofilu – jest to składnik bardzo istotny dla funkcjonowania organizmów żywych, wspomaga bowiem oczyszczanie i odkwaszanie organizmu, dzięki czemu jest idealny w diecie sportowców. Dostarcza również niezbędnych aminokwasów egzogennych, oraz ma prawdopodobne działanie antynowotworowe. Znajduje się w wielu produktach medycyny naturalnej m.in: spirulinie oraz zielonej kawie.

Trawa jęczmienna – właściwości     

Właściwości trawy jęczmiennej są wieloaspektowe. Ze względu na dużą zawartość mikro i makroelementów oraz witamin. Jej działanie rozciąga się na wszystkie układy, tkanki oraz komórki, a także układ nerwowy i hormonalny.

Można z powodzeniem wyróżnić następujące właściwości trawy jęczmiennej:

 • niwelowanie działania toksyn – ze względu na dużą zawartość antyoksydantów oraz składników ochronnie działających na tkanki (witamina A, E, chlorofil).
 • oczyszczenie organizmu – usuwanie złogów z jelit poprzez polepszenie perystaltyki, zdolność wchłaniania związków metali ciężkich.
 • poprawa funkcjonowania jelit
 • pobudzenie produkcji hormonu wzrostu
 • przeciwdziałanie niedożywieniu i anemii – ze względu na bardzo dużą zawartość oraz koncentrację mikro i makro składników.
 • odmłodzenie organizmu – głównie dzięki sporej zawartości antyoksydantów i oczyszczaniu organizmu z toksyn.
 • wzmocnienie układu odpornościowego
 • poprawa apetytu i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi
 • wspomaganie walki z nowotworami
 • niwelowanie wolnych rodników
 • działanie energetyzujące – poprawienie witalności i samopoczucia.
 • przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej – dzięki swoim właściwościom odkwaszającym.

Trawa jęczmienna – jak stosować?

Zależnie od rodzaju suszu jaki kupiliśmy, a także od zaleceń przedstawionych na opakowaniu – średnio powinno się spożywać 12 łyżeczki dziennie. Sproszkowaną trawę jęczmienną można dodawać praktycznie do wszystkiego, do koktajli, shake’ów, deserów, jogurtów a nawet zupy.

Jeśli chcemy mieć więcej pewności co do skuteczności działania tej rośliny, możemy przyjmować jedną łyżeczkę suszu z rana na czczo, ok. 30 minut przed posiłkiem, rozpuszczoną w 30 ml przegotowanej wody.

Wszystko co zaproponowała nam natura warto wykorzystać, szczególnie jeśli dostępność naturalnych produktów jest tak duża jak współcześnie. Trawa jęczmienna stosowana przez wiele stuleci ma potwierdzoną skuteczność i jest pełna wartościowych składników – dużych dawek witamin i minerałów. Jest przepyszna w smaku, a z dodatkiem soku z cytryny z rana będzie wspaniałą propozycja na ożywiający napój stawiający nas i nasze ciało na nogi, pozwalający wkroczyć w nadchodzący dzień z dobrym samopoczuciem.

I na koniec zapamiętaj słowa Jima Rohn’a:

Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia.

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Trawa jęczmienna - skład, właściwości i możliwości zastosowania - 3.2/5. Oddano 90 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk i instruktor kulturystyki. Interesuje się ziołolecznictwem i promocją zdrowia

Opinie

 • Teresa Bierochs 04.08.2020, 7:57

  Wszystko sie zgadza.Takie wlasnie ma dzialanie jeczmien.Wyprobowalam i czuje sie swietnie. Napewno usuwa zmeczenie i to sie odczuwa juz po krotkim czasie.Lepszy humor,i wiecej energii i ochoty do pracy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone