Trawa jęczmienna - skład, właściwości i możliwości zastosowania

Trawa jęczmienna tak często niedoceniana i pomijana skrywa w sobie bogactwo składników odżywczych i substancji wzmacniających zdrowie, witalność oraz dodających energii.
Trawa jęczmienna
Jeczmień jest dobrodziejstwem natury znanym od wielu lat, jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej na całym świecie. Ze względu na swoje dobroczynne działanie na większość układów i tkanek oraz właściwości oczyszczające z toksyn – jest zalecany przy dolegliwościach towarzyszących współczesnym chorobom cywilizacyjnym. Nie oznacza to jednak, iż warto z niego zrezygnować, jeśli czujemy się zdrowo, ponieważ jego profilaktyczne działanie bardzo szybko daje się odczuć ze względu na niwelowanie w naszym ciele skutków zanieczyszczenia środowiska, w którym wszyscy funkcjonujemy. Ostatnimi czasy równie popularne są koktajle z młodego jęczmienia, który sprzedawany jest w postaci sproszkowanego soku.
Trawa jęczmienna – skład
Trawa jęczmienna dostępna jest w różnych postaciach – soku, suszu czy w podstawowej formie, czyli liści, jednak najłatwiejszą w przygotowaniu oraz spożyciu wersją jest tzw. susz ziołowy z młodej trawy jęczmiennej otrzymany specjalnymi metodami osuszania w wysokiej temperaturze. Metody te jednak nie zubożają trawy jęczmiennej wartości oraz składników odżywczych, a wręcz pomagają je zachować w niezmienionej formie.
Młoda trawa jęczmienna bogata jest w wiele substancji, których stężenie jest o wiele większe niż w innej żywności.
Są to spore ilości m.in:
- witamin rozpuszczalnych w wodzie – w szczególności z grupy B działających pozytywnie na układ nerwowy oraz rozwój całego organizmu, ale także spore ilości witaminy C, które są o wiele większe niż w dostępnych produktach żywnościowych.
- witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – szczególnie witaminy A,D,E oraz K. Witaminy A i E, które są silnymi przeciwutleniaczami walczącymi z rozwijającymi się wolnymi rodnikami oraz przeciwdziałającymi ich powstawaniu, a także wzmacniającymi narząd wzroku i stan skóry. Witamina D zaś bierze udział w procesach układu immunologicznego, chroni magazyny wapnia oraz wpływa na gospodarkę nerwowo-mięśniową i jej prawidłowy rozwój. Witamina K ma duże znaczenie w procesach krzepnięcia krwi.
- nięzbędnych makro i mikroelementów – są to duże pokłady wapnia oraz żelaza, większe niż możemy pozyskać spożywając produkty mleczne czy pestki lub orzechy. Trawa jęczmienna zawiera również cynk oraz potas, a także fluor, wszystkie są niezbędne w podstawowych procesach zachodzących w organizmie.
- chlorofilu – jest to składnik bardzo istotny dla funkcjonowania organizmów żywych, wspomaga bowiem oczyszczanie i odkwaszanie organizmu, dzięki czemu jest idealny w diecie sportowców. Dostarcza również niezbędnych aminokwasów egzogennych, oraz ma prawdopodobne działanie antynowotworowe. Znajduje się w wielu produktach medycyny naturalnej m.in: spirulinie oraz zielonej kawie.
Trawa jęczmienna – właściwości
Właściwości trawy jęczmiennej są wieloaspektowe. Ze względu na dużą zawartość mikro i makroelementów oraz witamin. Jej działanie rozciąga się na wszystkie układy, tkanki oraz komórki, a także układ nerwowy i hormonalny.
Można z powodzeniem wyróżnić następujące właściwości trawy jęczmiennej:
- niwelowanie działania toksyn – ze względu na dużą zawartość antyoksydantów oraz składników ochronnie działających na tkanki (witamina A, E, chlorofil).
- oczyszczenie organizmu – usuwanie złogów z jelit poprzez polepszenie perystaltyki, zdolność wchłaniania związków metali ciężkich.
- poprawa funkcjonowania jelit
- pobudzenie produkcji hormonu wzrostu
- przeciwdziałanie niedożywieniu i anemii – ze względu na bardzo dużą zawartość oraz koncentrację mikro i makro składników.
- odmłodzenie organizmu – głównie dzięki sporej zawartości antyoksydantów i oczyszczaniu organizmu z toksyn.
- wzmocnienie układu odpornościowego
- poprawa apetytu i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi
- wspomaganie walki z nowotworami
- niwelowanie wolnych rodników
- działanie energetyzujące – poprawienie witalności i samopoczucia.
- przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej – dzięki swoim właściwościom odkwaszającym.
Trawa jęczmienna – jak stosować?
Zależnie od rodzaju suszu jaki kupiliśmy, a także od zaleceń przedstawionych na opakowaniu – średnio powinno się spożywać 1–2 łyżeczki dziennie. Sproszkowaną trawę jęczmienną można dodawać praktycznie do wszystkiego, do koktajli, shake’ów, deserów, jogurtów a nawet zupy.
Jeśli chcemy mieć więcej pewności co do skuteczności działania tej rośliny, możemy przyjmować jedną łyżeczkę suszu z rana na czczo, ok. 30 minut przed posiłkiem, rozpuszczoną w 30 ml przegotowanej wody.
Wszystko co zaproponowała nam natura warto wykorzystać, szczególnie jeśli dostępność naturalnych produktów jest tak duża jak współcześnie. Trawa jęczmienna stosowana przez wiele stuleci ma potwierdzoną skuteczność i jest pełna wartościowych składników – dużych dawek witamin i minerałów. Jest przepyszna w smaku, a z dodatkiem soku z cytryny z rana będzie wspaniałą propozycja na ożywiający napój stawiający nas i nasze ciało na nogi, pozwalający wkroczyć w nadchodzący dzień z dobrym samopoczuciem.
I na koniec zapamiętaj słowa Jima Rohn’a:
Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia.
Ta roślina znana jest naszym babciom już od dawna, czas aby i wnuki ją poznały. Szczególnie nam, żyjącym w szybkim tempie pomoże uspokajające działanie dziurawca. czytaj więcej
Kobylak jest rośliną popularnie występującą na terenach nizinnych, przy zbiornikach wodnych czy na polach. Często uważany jest za chwast, podczas gdy nasze babcie wykorzystywały jego dobroczynne działanie na układ pokarmowy. czytaj więcej
Młody jęczmień ma wiele właściwości, które świetnie wpływają na kondycję naszego ciała i samopoczucie. Sprawdź jak możesz go wykorzystać w swojej kuchni. czytaj więcej
Kobiety zapadają na nią niemal 20 razy częściej niż mężczyźni! Zobacz czym może objawiać się anemia i jak ją leczyć. czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Wszystko sie zgadza.Takie wlasnie ma dzialanie jeczmien.Wyprobowalam i czuje sie swietnie. Napewno usuwa zmeczenie i to sie odczuwa juz po krotkim czasie.Lepszy humor,i wiecej energii i ochoty do pracy. Pozdrawiam.