cukrzyca

Oceń
cukrzyca - 3.0/5. Oddano 1 głosy.

Cukrzyca typu II – powikłania. Jak zapobiegać cukrzycy?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W ostatnich latach obserwuje się przerażający wzrost zachorowania na wiele chorób. Część z nich została nazwana mianem chorób cywilizacyjnych. Zaliczyć do nich można m.in. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię czy cukrzycę. Właśnie na tę ostatnią w 2000 roku chorowało 177 mln. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 2030 roku i osiągnie wartość 366 mln. Cukrzyca prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia, a także szeregu powikłań skutkujących uszczerbkiem na zdrowiu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powoduje to schorzenie i jak mu zapobiegać.

Stopa cukrzycowa – objawy, leczenie. Domowe sposoby na stopę cukrzycową

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy. W znacznym stopniu obniża jakość życia i utrudnia walkę z chorobą. Jakie są objawy i jak leczyć stopę cukrzycową?

Jak zapobiegać cukrzycy? Przyczyny cukrzycy

Monika Kubiś dietetyk kliniczny ponad miesiąc temu

Cukrzyca jest jedną z najbardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Jakie są jej przyczyny oraz jak jej zapobiegać, dowiecie się z poniższego artykułu.

Jakie są objawy cukrzycy? Skórne objawy cukrzycy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej rozwijają się bardzo wolno i zazwyczaj mija kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy, zanim zostaną one wykryte [1]. Rozpoznanie diabetes mellitus wymaga bowiem stwierdzenia hiperglikemii oraz typowych objawów cukrzycy, których to nasilenie uzależnione jest od rodzaju, jak również dynamiki przebiegu tej choroby. Cukrzyca jako choroba metaboliczna towarzyszyła człowiekowi od zawsze, a na przestrzeni dziejów przybrała rangę epidemii i stała się czwartą przyczyną zgonów na świecie [3].

Ksylitol – indeks glikemiczny, dla cukrzyków. Ksylitol czy erytrol?

Czy zatem ksylitol stanowi dobry substytut klasycznego cukru? Czy jest swojego rodzaju panaceum na wszelkie zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie? Czy wyróżnia się on na tle innych dostępnych środków stosowanych do słodzenia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!

Życie z cukrzycą – pompa insulinowa i tabela wymienników węglowodanowych

Patrycja Nawojowska ponad miesiąc temu

Cukrzyca jest chorobą, której zdiagnozowanie zmienia życie – wymaga stałych wstrzyknięć insuliny przez peny lub za pomocą pompy insulinowej, ciągłej kontroli glikemii, komponowania posiłków w oparciu o wymienniki węglowodanowe oraz obserwacji własnego organizmu. Jakie informacje przydadzą się na sam początek w walce z tą chorobą?

Właściwości kelpu – przeciwwskazania i działanie uboczne

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Kelp – co to jest? Właściwości i przeciwwskazania kelpu

Stan przedcukrzycowy – objawy, dieta. Czy stan przedcukrzycowy może się cofnąć?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Szerząca się epidemia otyłości, spowodowana wzrostem kaloryczności posiłków oraz zbyt małą aktywnością fizyczną sprawia, iż coraz częściej (również w grupie dzieci i młodzieży) diagnozuje się stan przedcukrzycowy. W świetle aktualnego stanu wiedzy występowanie prediabetes nieuchronnie związane jest z dużym ryzykiem pojawienia się jawnej cukrzycy w niedalekiej przyszłości…

Cukrzyca a wysiłek fizyczny – przeciwwskazania. Posiłek po treningowy dla cukrzyka

ADA (American Diabetes Association) definiuje cukrzycę jako grupę chorób metabolicznych charakteryzującą się hiperglikemią (nadmiarem cukru), która jest następstwem zaburzeń wydzielania i/lub działania insuliny. Z danych GUS przeanalizowanych w 2016 r wynika, że  liczba osób chorych w Polsce sięga blisko 3 mln osób przy czym około 90% przypadków tyczy się cukrzycy typu II. Cukrzyca typu I diagnozowana była u 180 000 osób.

Kiwi – właściwości. Kiwi a cukrzyca, odchudzanie. Czy kiwi jest zdrowe?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Soczyście zielony okrągły owoc z zewnątrz otoczony cienką, brązową skórką pokrytą włoskami, a w środku kryjący jasny rdzeń i czarne pestki. Kiwi nie trzeba nikomu przedstawiać. To smaczne, lecz niekiedy kwaskowate owoce, które spośród innych wyróżniają się wysoką wartością odżywczą. Dotychczasowe wyniki badań sugerują, że codzienne spożywanie kiwi obniża ryzyko rozwoju wielu chorób oraz wzmacnia układ odpornościowy. Zatem, co dobrego siedzi w kiwi?

Hipoglikemia – objawy, przyczyny, leczenie, dieta

W dzisiejszym artykule nakreślimy m.in. co bywa najczęstszą przyczyną hipoglikemii, czym manifestuje się ten stan oraz czy istnieje skuteczny sposób walki z niedocukrzeniem. Zapraszamy do lektury!

Cukrzyca typu 1 – wczesne objawy, skutki, leczenie. Poziom cukru we krwi

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Słysząc „cukrzyca” najprawdopodobniej pierwsze co nam przychodzi na myśl to obraz starszej osoby z cukrzycą typu 2. Równie poważnym problemem jest cukrzyca typu 1, która może dotyczyć 10% chorych. Jakie objawy mogą świadczyć o postępującej chorobie i czym może skutkować niezdiagnozowana cukrzyca?

Kawa a wątroba, ciśnienie, cukrzyca. Czy kawa szkodzi?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Kawa to najczęściej spożywana używka na świecie. Szacuje się, że codziennie wypija się ok. 2,25 mld filiżanek. Jedni cenią ją za smak i aromat, inni za właściwości pobudzające. Nie każdy wie, że kawa, która według niektórych jest szkodliwa, może korzystnie wpływać na nasz organizm. Picie tegoż napoju m.in. służy profilaktyce wystąpienia cukrzycy typu II czy też nadciśnienia tętniczego. Więcej o zaskakujących właściwościach kawy w artykule.

Cukrzyca ciążowa – objawy, przyczyny, zagrożenia. Co jeść przy cukrzycy ciążowej?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, kiedy musi szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie. Cukrzyca ciążowa jest schorzeniem, które dotyka ok. 3,4% kobiet ciężarnych i jest przyczyną licznych komplikacji zdrowotnych dla noworodka oraz jego mamy.

Właściwości zdrowotne i odchudzające soczewicy. Przepis na pasztet i zupę z soczewicy

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Jakie składniki sprawiają, że soczewica wykazuje korzystne właściwości na zdrowie? Czy jest ona pomocna w odchudzaniu i cukrzycy? Informacji na ten temat udzieli Wam niniejszy artykuł, a na jego końcu znajdziecie przepis na pyszny i zdrowy pasztet roślinny i zupę krem.

Nigdy nie jest za późno na zmianę – metamorfoza, która odmieniła moje życie

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Czy otyły, łysawy facet po pięćdziesiątce może, poprzez dietę stać się facetem nadal po pięćdziesiątce wprawdzie – tyle że szczupłym?