Trądzik różowaty - objawy, przyczyny i leczenie przewlekłego schorzenia skóry

16 18 20

Występuje u 10% populacji dotykając osób w wieku 25 – 35 i 45 – 55 lat. Wywoływać go mogą zaburzenia hormonalne, ale także zaburzenia naczynio – ruchowe, które z czasem prowadzą do rozszerzenia naczynek krwionośnych i powstawania tzw. pajączków. Pojawiają się grudki i krostki z towarzyszącym im pieczeniem i swędzeniem.

Trądzik różowaty jest to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Powodem jej wystąpienia jest nadreaktywność naczyń krwionośnych, która objawia się rumieniem spowodowanym głównie zmianami temperatur czy stresem.

Trądzik różowaty – objawy

Choroba ta charakteryzuje się zaczerwienieniem w okolicach czoła, policzków, nosa i brody, występującym po spożyciu ostrych potraw, wypiciu alkoholu lub pod wpływem nagłych zmian temperatury. Na twarzy widoczne są naczynka, w późniejszym etapie krostki i wypryski. W zaawansowanym stadium zaczerwienie twarzy utrzymuje się przez cały czas przypominając poparzenie słoneczne.

Można wyróżnić 4 postacie trądziku różowatego:

 • postać teleangiektatyczno – rumieniowatą
 • postać grudkowo – krostkową
 • postać z dominacją zmian przerostowych
 • postać oczną

Pierwsza postać charakteryzuje się przelotnym rumieniem występującym na twarzy z towarzyszącym obrzękiem, uczuciem pieczenia i palenia skóry. Postać grudkowo – krostkowa odznacza się przewlekłym zarumienieniem twarzy z pojawiającymi się zmianami w postaci grudek i krostek. Trzecia postać wyraźnej deformacji powierzchni skóry poprzez pojawienie się zmian guzowatych, które pojawiają się najczęściej na powierzchni nosa, brodzie, policzkach, czole oraz uszach. W tej postaci trądziku różowatego nierzadko stwierdza się zapalnie mieszków włosowych. Postać oczna trądziku różowatego jest ciężka do zdiagnozowania. Pojawiają się przewlekłe stany zapalne spojówek, brzegów powiek i rogówek. Doskwiera łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie oczu, a także światłowstręt.

Trądzik różowaty – przyczyny

Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są do końca znane. Wpływ mają uwarunkowania genetyczne, a także indywidualne predyspozycje danej osoby. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a w ich przypadku zazwyczaj ma ostry przebieg. Zaburzenia endokrynologiczne, skłonność do alergii czy nadciśnienie tętnicze mogą przyczynić się do pojawienia się choroby skóry. Istnieje wiele czynników, które mogą nasilać objawy choroby. Są nimi:

 • stres
 • ekspozycja na promieniowanie UV
 • spożywanie ciężkostrawnych potraw
 • korzystanie z sauny
 • częste wizyty na basenie
 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu
 • duże dawki witamin B6 oraz B12

Zauważono, że osoby cierpiące na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego częściej zapadają na choroby skóry, w tym trądzik różowaty (najczęściej zmiany mają związek z chorobami żołądka). Zaobserwowano także pojawienie się powyższych objawów u kobiet w okresie menopauzy.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku może trwać bardzo długo i wymaga wiele cierpliwości od osoby chorej. W leczeniu tej choroby stosuje się preparaty, których celem jest poprawienie krążenia. Stosuje się zarówno leki przeciwzapalne, jak i przeciwbakteryjne oraz preparaty wpływające na odbudowę i regenerację naskórka. Istotny jest także odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji cery, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie i jej nie podrażnią. Niewskazane są zabiegi złuszczające czy rozgrzewające, gdyż spowodować mogą nasilenie objawów. W zależności od nasilenia objawów choroby, lekarz może przepisać antybiotyki, które pomogą zwalczyć obecne na skórze zmiany. Pomocne w leczeniu trądziku jest srebro koloidalne!

Trądzik różowaty jest to uciążliwą choroba skóry, która dotyka sporej części osób. Z niepozornego zaczerwienia skóry zmienia się w prawdziwe ognisko zapalne. Osoby cierpiące na tę chorobę skóry muszą unikać niskich i wysokich temperatur, ostrych potraw czy zabiegów mogących podrażnić skórę. Leczenie zwykle bywa długotrwałe, ale po zastosowaniu się do wszystkich wskazówek możliwe jest zniwelowanie objawów i poprawa wyglądu skóry.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Trądzik różowaty - objawy, przyczyny i leczenie przewlekłego schorzenia skóry - 3.7/5. Oddano 69 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • Ewa 23.07.2017, 11:08

  Trądzik różowaty należy leczyć pod okiem specjalistów. Mnie, udało się go pokonać tylko dzięki regularnym wizytom u dermatologa i kosmetyczki. Leczyłam się w krakowskim gabinecie medycyny estetycznej – tylko dzięki niemu nie boję się patrzeć dziś w lustro i odzyskałam pewność siebie!

  Odpowiedz
 • Sylka 08.09.2018, 8:51

  Moj tato zachorował,chce kupić mu coś czym mógłby potraktować taką cerę, polecicie cos?

  Odpowiedz
 • Kaśka 19.05.2022, 2:23

  ja osobiście wszystkim polecam srebro z nanobiopharmpl rezultaty widoczne po kilku dniach
  trądzik bardzo się zmniejszył, działa też świetnie na łupież

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone