Młody jęczmień na odchudzanie. Jego stosowanie szybko przyniesie upragnione efekty!

16 18 20

Najbardziej popularnym składnikiem odżywczym ostatniego czasu jest młody jęczmień – zielony proszek – który wywołuje w organizmie wiele pozytywnych reakcji. Poprawia kondycję zdrowotną naszego ciała i samopoczucie. Oczyszcza organizm z toksyn, odkwasza, odchudza i spowalnia proces starzenia.

Spis treści:

  1. Młody jęczmień
  2. Młody jęczmień – właściwości
  3. Młody jęczmień – zastosowanie
  4. Młody jęczmień – odchudzanie
  5. Młody jęczmień – jak stosować
  6. Młody jęczmień – tabletki
  7. Młody jęczmień – efekty
  8. Młody jęczmień – przeciwwskazania
  9. Młody jęczmień – skutki uboczne
  10. Młody jęczmień – przepisy

Młody jęczmień

Młody jęczmień znany był już w VII w. p. n. e., jednak swoją największą popularność wśród osób dbających o zdrowie zyskał niedawno. Najlepiej rośnie na ziemiach w pobliży wyschniętych jezior słodkowodnych. Podlewany jest wodą mineralną pochodzącą z podziemnych wód. Taki produkt posiada najwięcej wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych.

Młody jęczmień wzbogaci naszą dietę w całą gamę witamin i składników mineralnych. Stanowi znakomite źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy), jak również antyoksydantów – głównie witaminy C i E oraz β-karotenu, choliny czy wapnia, żelaza, cynku i magnezu, a także ponad 20 enzymów. Warto zaznaczyć, że w jego zielonych łodygach znajdziemy naturalne hormony i chlorofil.

Naukowcy z jego składu wyodrębnili także nadtlenek dysmutazy (SOD) odpowiadający za usuwanie wolnych rodników, które namnożone w organizmie odpowiedzialne są za zmiany w komórkach organizmu, a także uszkadzanie RNA/DNA.

Dzięki obecności oksydazy cytochromowej młody jęczmień wspomaga redukcję i utlenianie, a sama oksydaza przekształca kwasy tłuszczowe. Dopiero w 1992 roku Toshiko Osawa z towarzyszącym mu zespołem naukowców wyosobnił z młodego jęczmienia przeciwutleniacz 2”-0-glikozyl izowiteksyna. Jest to substancja biorąca udział w utlenianiu lipidów, ponadto uczestniczy w produkcji tokoferolu oraz BHT, czyli popularnej substancji przeciwnowotworowej. Znaczna część ekspertów uważa, że „enzymoterapia roślinna” sprawdza się zdecydowanie bardziej niż szeroko dostępne na rynku specyfiki enzymatyczne pozyskiwane z organów czy tkanek zwierzęcych bądź ich krwi.

Młody jęczmień – właściwości

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym młody jęczmień wspomaga leczenie trądziku i wszelkich owrzodzeń. Dodatkowo niweluje bóle stawów, bóle żołądka i różnego rodzaju stany zapalne. Obecność wspomnianego już chlorofilu działa odkwaszająco na nasz organizm, regulując tym samym równowagę kwasowo-zasadową.

Rozgłos jaki uzyskał w postaci wspaniałego środka wspomagającego odchudzanie zawdzięcza bogactwu rozpuszczalnego błonnika pokarmowego odpowiadającego za zwiększenie metabolizmu tłuszczu obecnego w organizmie. Ponadto sprawia, że stężenie cholesterolu we krwi maleje, a dzięki cząstkom błonnika, które nie ulegają rozpuszczeniu działa pozytywnie na układ pokarmowy, jednocześnie obniżając ryzyko nowotworu jelita grubego.

Zielony jęczmień stosowany jest również w profilaktyce oraz leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii czy bezsenności. Dzięki właściwościom oczyszczającym przyczynia się do usuwania toksyn pozostałych w organizmie po lekach, a także likwiduje część karcynogenów. Wpływa leczniczo na próchnicę zębów oraz choroby dziąseł. Przeciwdziała bólom gardła, zapaleniom czy owrzodzeniom błony śluzowej żołądka oraz jelit.

Wpływa odmładzająco na nasz organizm, a zawdzięcza to korzystnej regeneracji tkanek oraz odbudowie krwi. Znajdujący się w jego składzie chlorofil tworzy barierę obronną przed chorobotwórczym promieniowaniem, przy tym również promieniowaniem elektromagnetycznym. Wątroba dzięki niemu znacznie lepiej pracuje, a także rośnie produkcja enzymów odpowiadających za produkcję witamin A, E, K.

Młody jęczmień – zastosowanie

Jęczmień zwyczajny najczęściej stosowany jest w postaci surowca do wytworzenia słodu jęczmiennego w browarnictwie, a także w produkowaniu szkockiej bądź irlandzkiej whisky, a nawet kasz. Coraz częściej zielony, młody jęczmień stosowany jest jako środek wspomagający odchudzanie. Warto wiedzieć, że nie jada się go z sałatkami czy surówkami, lecz dostępny jest w postaci sproszkowanego soku bądź rozdrobnionej trawy jęczmiennej.

Proszek otrzymujemy dzięki wyciśnięciu soku, a następnie odparowaniu wody w niskiej temperaturze pod ciśnieniem. Rozdrobniona trawa utrzymywana jest przez dłuższy czas w wyższej temperaturze przez co traci wiele wartości odżywczych. Różnica polega na tym, że w proszku z soku jęczmienia nie znajdziemy błonnika, za to zawarte w nim składniki odżywcze przyswajalne są praktycznie w 100%, natomiast rozdrobniona trawa jęczmienia ma ich mniej, ale w zamian dostarcza dużą ilość błonnika.

Młody jęczmień – odchudzanie

Niewątpliwie swoją popularność młody jęczmień zawdzięcza bardzo dużej zawartości błonnika oraz swoim właściwościom odchudzającym, które ułatwiają utratę kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ sproszkowany jęczmień wywołuje uczucie sytości zaraz po zjedzonym posiłku oraz oczyszcza żołądek. Wspomaga perystaltykę jelit, usuwa toksyny i zanieczyszczenia, dzięki czemu unikamy problemu związanego z zaparciami i ułatwiamy wchłanianie licznych składników. Chlorofil wspomaga także utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, która sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi. Dostarcza organizmowi wielu składników odżywczych, minerałów i białka.

Młody jęczmień – jak stosować?

Najbardziej popularnym sposobem podawania młodego jęczmienia jest rozpuszczenie go w letniej wodzie i picie 30 minut przed posiłkiem 2 razy dziennie. Jest to skuteczna metoda wspomagająca odchudzanie, ale i polepszająca stan zdrowia. Tak naprawdę jęczmień możemy dodawać do zup, sosów czy jogurtów. Świetnie się sprawdza jako składnik różnych soków czy koktajli z dowolnie dobranymi owocami.

Młody jęczmień – tabletki

Jeśli nie mamy czasu na gotowanie i nie odpowiada nam smak młodego jęczmienia to możemy zażywać kapsułki i tabletki, które mają także korzystne działanie. Za 60 kapsułek zapłacimy ok. 13 zł. Przed zakupem zwróćmy uwagę na ilość ekstraktu z młodego jęczmienia w kapsułce. Wielu producentów do suplementów z młodego jęczmienia dodaje także inne składniki. Możemy znaleźć w nich m.in. wyciągi z zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy, spirulinę czy chrom.

W przypadku tabletek zaleca się zażywanie suplementu zgodnie z instrukcjami podanymi w dołączonej ulotce. Nie zaleca się ich stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Młody jęczmień – efekty

Systematyczne spożywanie młodego jęczmienia przynosi widoczne zmiany i korzyści. Zawiera on bowiem bardzo dużo witamin, minerałów i enzymów, pod tym względem jest przyrównywany do składu główki brokuła.

O zielonym proszku nie powinni zapominać wegetarianie, bowiem zawiera witaminę B12, której braki obserwuje się głównie u tych osób. Posiada ponadto bardzo dużo wapnia (37 razy więcej niż pszenica) wzmacniającego kości, żelaza, magnezu zmniejszającego i łagodzącego stres. Dzięki obecności manganu, cynku i krzemu wpływa bardzo korzystnie na wygląd włosów i paznokci. Jego działanie pomaga osobom w walce z kłopotliwym trądzikiem i zmianami skórnymi. Młody jęczmień przynosi efekty dzięki ogromnej zawartości chlorofilu.

Szwajcarski uczony Maximillian Bircher podkreśla, że chlorofil „trudno porównać z jakąkolwiek inną substancją”, ponieważ jego działanie jest szerokie i kompleksowe. Osoby borykające się z nieświeżym oddechem i problemami z jamą ustną, dziąsłami będą zadowolone z efektów, które wywołuje. Działa przeciwzapalnie i dezynfekująco, dzięki czemu niweluje bakterie tlenowe, które rozwijają się w ustach przywracając uczucie świeżości.

Dla każdego z nas młody i zdrowy wygląd cery jest bardzo ważny, więc by to otrzymać, jęczmień powinien na stałe zagościć w naszej diecie. Zawiera antyoksydant (glikozylisowiteksynę), której zadaniem jest działanie przeciwzmarszczkowe i opóźniające starzenie się organizmu. Jednak to nie wszystko, dzięki temu składniowi jest on w stanie zahamować procesy chorobotwórcze nowotworów, astmy oskrzelowej czy choroby Parkinsona.

Młody jęczmień – przeciwwskazania

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania młodego jęczmienia. Osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące powinni zachować szczególną ostrożność i stosować go jedynie po konsultacji z lekarzem. Także osoby z wrażliwy układem pokarmowym powinny ostrożnie wprowadzać do diety młody jęczmień. Z racji dużej zawartości błonnika, powoduje on dość gwałtowne reakcje oczyszczające jelita, co może nieco je podrażnić.

Młody jęczmień – skutki uboczne

Młody jęczmień sam w sobie jest bezpieczny dla zdrowia. Nie wywołuje skutków ubocznych. Jedynie duża ilość błonnika, którą zawiera może początkowo przynieść pewne oznaki ze strony układu pokarmowego.

Osoby rozpoczynające stosowanie młodego jęczmienia mogą zauważyć początkowe pewne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się nudności, wzdęcia, odbijanie, wymioty czy ból głowy.

Młody jęczmień – przepisy

Najlepszą postacią spożywania sproszkowanego młodego jęczmienia są wszelkiego rodzaju koktajle i soki. Można dowolnie łączyć składniki, wedle naszych upodobań smakowych. Poniżej znajdziecie parę propozycje na koktajle i napoje z dodatkiem młodego jęczmienia.

Przepis na napój miodowo-jęczmienny

Składniki:

  • 1,5 szklanki wody
  • 1/2 szklanki młodego jęczmienia
  • sok wyciśnięty z połówki cytryny
  • 4 łyżki naturalnego miodu Imbir – ilość w zależności od upodobań

Przygotowanie: należy wlać wodę do garnuszka, zagotować i wsypać proszek. Następnie gotować ok. 30 minut na średnim ogniu, dodać sok z cytryn i imbir. Taką mieszankę gotujemy jeszcze ok. 2 minut, wlewamy miód i mieszamy aż do połączenia wszystkich składników. Napój jest idealny na chłodniejsze dni albo w trakcie przeziębienia, ponieważ wpływa korzystnie na naszą odporność.

rozwiń
Przepis na młody jęczmień z sokiem z pomarańczy i cytryny

Składniki:

  • 150 ml soku z jęczmienia
  • sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
  • sok wyciśnięty z połówki cytryny

Przygotowanie: wszystkie składniki należy połączyć i dobrze wymieszać. Można dodać inne owoce, jak kiwi, banan, wedle uznania.

rozwiń
Przepis na pożywny koktajl z młodym jęczmieniem

Składniki:

  • 200 ml napoju sojowego,
  • 1/2 cukinii,
  • łyżki płatków owsianych,
  • łyżka otrębów wysokobłonnikowych,
  • łyżeczka młodego jęczmienia w proszku.

Przygotowanie: płatki i otręby gotujemy do zgęstnienia w napoju sojowym. Ścieramy cukinię na tarce o dużych oczkach, a następnie odciskamy nadmiar wody. Dodajemy cukinię i młody jęczmień do gęstej owsianki, mieszamy. Gotujemy chwilę, przekładamy do miseczki, podajemy z ulubionymi dodatkami.

rozwiń
Przepis na muffinki z młodym jęczmieniem

Składniki:

(na ok. 6 muffinek)

  • 4 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej (80g)
  • 3 łyżki kaszki kukurydzianej (50g)
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 120 g puree z dyni
  • 100 ml mleka
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 2 łyżki ksylitolu bądź inny słodzik naturalny
  • Na krem:
  • 2 czubate łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 płaska łyżeczka mielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka młodego jęczmienia w proszku
  • pół łyżeczki stewii w proszku

Przygotowanie: wszystkie składniki na muffinki łączymy ze sobą i miksujemy. Masę rozkładamy do muffinek, nakładając po 1,5 łyżki ciasta. Wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika na ok. 20–25 minut. Siemię, młody jęczmień, stewię dodajemy do jogurtu i dobrze mieszamy. Tak przygotowanym kremem przystrajamy ostudzone muffinki.

rozwiń

Literatura:

  1. Ciborowska H., Rudnicka A., Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2010.
  2. Yamaura K., Protective effect of young green barley leaf (Hordeum vulgare L.) on restraint stress-induced decrease in hippocampal brain-derived neurotrophic factor in mice, „Pharmacognosy Magazine” 2015, nr 11(1), s. 86–92, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26109779 [dostęp 10.04.2017]
  3. Lahouar L, El-Bok S, Achour L. , Therapeutic Potential of Young Green Barley Leaves in Prevention and Treatment of Chronic Diseases: An Overview, „The American Journal of Chinese Medicine” 2015, nr 43(7), s. 1311-1329, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26477798 [dostęp 10.04.2017]
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Młody jęczmień na odchudzanie. Jego stosowanie szybko przyniesie upragnione efekty! - 3.7/5. Oddano 2466 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Żaneta86 23.05.2016, 12:26

    Tak, po włączeniu młodego jęczmienia do swojej diety i ćwiczeń zauważyłam szybszą utratę wagi 🙂 Mam wrażenie, że również przybyło mi więcej energii do pracy nad sobą. W jeden miesiąc ponad 5 kg mniej, to mój osobisty mały rekord jeśli chodzi o odchudzanie wakacyjne 😀 Warto zainwestować w dobry wspomagacz/suplement.

    Odpowiedz
  • JoAnna 30.05.2016, 12:11

    Stosowałam i zgadzam się, że działa i na odchudzanie i ogólne wzmocnienie. Jest jedna wada a mianowicie smak :/

    Odpowiedz
    • Bonavita.pl 03.06.2016, 1:19

      Tak, zwykły koktajl z młodego jęczmienia ma dość specyficzny smak i nie każdemu może pasować. Na szczęście sproszkowany młody jęczmień można dodawać do wielu dań. Polecamy wypróbowanie przepisów z młodym jęczmieniem. Dzięki temu nie musimy rezygnować z cennych właściwości tej rośliny.

      Odpowiedz
  • Magda sn. 24.06.2016, 12:07

    Ja dopiero zaczęłam i po prostu po 12 godz w pracy ja wracam I mam takiego powera że latam sprzątam A nie jak kiedyś kanapa i leżenie polecam jest supeer. ?

    Odpowiedz
    • ana 26.04.2017, 11:09

      Po 12 h to uwidacznia się raczej efekt placebo 😉

      Odpowiedz
      • Aga 19.01.2018, 6:21

        Pani pisze zecpo 12 h w pracy ma jeszcze sile na sprzątanie w domu a nie ze po 12 h zsdzialalo.

        Odpowiedz
      • Ewa 10.04.2018, 9:10

        Pani chodziło o to, że po 12 j pracy ma nadal energię do działania ?

        Odpowiedz
  • klara 26.07.2016, 8:05

    dzisiaj zaczęłam spożywać jęczmień i na razie co to latam do kibelka:) w smaku jest nie dobry

    Odpowiedz
  • malgosia 14.02.2017, 4:30

    Mozna zrobic super koktail podam skadniki jest rewelacyjny na odchudzanie 🙂
    Dwa banany
    Dwie kiwi
    Pol mango
    Jedna lyzka jeczmienia
    Szklanka wody
    Pychotka 🙂

    Odpowiedz
  • Doti 01.03.2017, 8:18

    Nie wiem na czym ma polegać ta rewelacja bo u mnie nie działa i tyle. Stosuję jęczmień od trzech tygodni zgodnie z opisem 2 razy dziennie i efektu nie ma, a jest przeciwny pojawiły się u mnie problemy z przemianą materii których prędzej nie miałam…. czytam wszystkie artykuły i nie widzę aby stosował się go w jakiś specjalny sposób. Dodatkowo staram się kontrolować to co jem i nic nie ma rezultatu. Kupiłam jęczmień – proszek powstały z wysuszonego soku więc chyba odpowiedni…..

    Odpowiedz
    • Toro 03.09.2017, 10:55

      dieta 80% ćwiczenia 20% – i tylko łącznie

      Odpowiedz
    • edyta 22.12.2017, 4:05

      ja jem jęcznień rano i przez cały dzień nie odczuwam głody, dopiero ok. 15 zjem coś lekkiego i wcale nie czuję sie głodna, to prawda czesto się biega do kibelka. do tego oddech mam średni, nic świeżego w tym nie czuję, a wrecz przeciwnie, ale efekty są. po 5 dniach stosowania, 4 kg mniej…

      Odpowiedz
      • Ania 31.01.2019, 12:44

        Czy pani też przy tym ćwiczy?

        Odpowiedz
  • Aga 06.03.2017, 10:42

    Młody jęczmień nie pomógł mi w schudnięciu. Schudłam ale jak przeszłam na dietę Sandruni, mój wynik to – 10 kg 🙂 jestem bardzo zadowolona z efektu 🙂

    Odpowiedz
  • Maureen 02.09.2017, 11:28

    Świetny artykuł, naprawdę przekonał mnie do regularnego spożywania „zielonej krwi” 😉 Jednak nie wiem, czy przy chorobie refluksowej on mi nie zaszkodzi… Wiecie może coś na ten temat?

    Odpowiedz
  • mariola 20.11.2017, 11:00

    po stosowaniu tego magicznego środka urosły mi skrzydłą i waga tak spadła że mogę latać czuje sie cudownie.
    jest tylko jeden efekt uboczny
    musze we wszystkich ciuchach z tyłu wycinać dziury żeby slrzydła wystawić

    Odpowiedz
  • Marzenka 14.01.2018, 11:25

    Wiele osób w Polsce nie docenia wciąż walorów młodego jęczmienia. Młody jęczmień posiada znacznie więcej właściwości i korzyści zdrowotnych, niż wielu osobom się wydaje. Siostra mi mówiła, która mieszka w Stanach, że tam młody jęczmień ostatnio robi furrorę. Osobiście hoduję młody jęczmień sama i wyciskam z niego sok, który ma cenne wartości odżywcze.

    Odpowiedz
  • Grażynka 18.01.2018, 12:01

    A Ja stosowałam młody jęczmień w tabletkach i spotkałam się ostatnio z kilkoma dietetykami, którzy powiedzieli, że polecają teraz swoim pacjentom chlorofil roślinny w płynie, z uwagi na to, że nie trzeba czekać aż rozpuści się tabletka, łatwiej się przyswaja, a do tego picie chlorofilu roślinnego ma znacznie więcej korzyści dla zdrowia. Od dwoch miesięcy piję i efekty są zauważalne jeśli chodzi o poprawę zdrowia i samopoczucia.

    Odpowiedz
  • Daniel 04.02.2018, 9:23

    Jedna z ciekawszych opcij jest Green Barley Plus ma w sobie dwa składniki zielonego jęczmienia i garcinia cambogia fajnie działa

    Odpowiedz
  • tamara 11.02.2018, 4:53

    piję oczywiście zielony jęczmień od 3tygodni inic

    Odpowiedz
  • danula 22.02.2018, 8:14

    Od trzech tygodni zapytam tabletki jęczmienia i źadnych efektów nie ma?.

    Odpowiedz
  • Ewa Szwed 14.04.2018, 10:37

    Kupiłam młody jęczmień w kapsułkach, zażywam je zaledwie od pięciu dni i poprawiło się moje samopoczucie.Lepiej sypiam,zniknęły dolegliwości żołądkowe i moje serce nie wpada w arytmię.Jestem mile zaskoczona.

    Odpowiedz
    • renata252 11.01.2019, 2:27

      na arytmię to orzechy brazylijskie- duzo selenu. można jeść 1 dziennie. bardzo pomaga . zamiast 4 ataki dziennie jest jeden na 3-4 tygodnie.
      a jeczmień musze spróbować. piję zielony sok, (50 ml dziennie) ale z pszenicy- trawy hodowanej do 16 cm wysokości. potem przepuszczam przez wolnoobrotowa maszynkę i już.

      Odpowiedz
  • Ania 31.01.2019, 12:46

    Czy pani też przy tym ćwiczy?

    Odpowiedz
  • ZANETA 16.02.2019, 1:43

    biore tabltki mlody jeczmien i schudlam 2 rozmiary teraz rowniez zaczelam pic koktajle z mlodym jeczmieniem oczywiscie nie chodzi o to ze wezmiemy tabletke i juz mozemy objadac sie bez konca ale trzeba zmniejszac posilki i duzo sie ruszac samo polkniecie tabletki nie spowoduje ze stracimy na wadze jedzac i lezac na kanapie. dla ,mnie w 100% dobty produkt POLECAM

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone