Co to jest anchois? Właściwości anchois, gdzie je kupić, przepisy
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Rozwój handlu produktami spożywczymi między krajami europejskimi przyczynił się do zwiększenia dostępności żywności śródziemnomorskiej w Polsce. Coraz częściej można ją nabyć w stałej ofercie sklepów lub w czasie specjalnych promocji. Okazuje się, że nowości żywieniowe cieszą się dużą popularnością, a konsumenci coraz częściej eksperymentują w kuchni wykorzystując kolejne produkty spożywcze. Szerokie grono swoich zwolenników zdobył produkt o tajemniczej nazwie anchois, który na dobre zagościł w kuchni Polaków.
Co to jest anchois?
Anchois jest to francuska nazwa określająca przetwory pochodzące z sardeli europejskiej. Ryba ta preferuje ciepłe wody morskie, dlatego występuję głównie na obszarze basenu Morza Śródziemnomorskiego, Czarnego i Oceanu Atlantyckiego. Sardela europejska jest to niewielka ryba, o ościstej strukturze i bardzo intensywnym smaku. Budową przypomina śledzia, ponieważ jej długość sięga jedynie 12–15 cm. Ryba ta ma bardzo duże znaczenie gospodarcze, ponieważ przetwory z niej cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Odławiana jest w okresie marca–czerwca oraz na przełomie września i października. Marynowana jest w soli w celu pozbycia się z niej nadmiaru wody i tłuszczu, a także wydobycia specyficznego smaku i zapachu. Sardela uważana jest za rybę bezpieczną, nie zawierającą metali ciężkich, a jej połowy nie wpływają negatywnie na różnorodność biologiczną mórz i oceanów. O bezpieczeństwie przetworów z sardeli może świadczyć fakt, że nie są one przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ mięso sardeli nie magazynuje rtęci. Największe pokłady sardeli eksportowane są z krajów tj. Peru, Chile, Hiszpania, Portugalia i Francja. Obecnie anchois można kupić na całym świecie, głównie w postaci konserwowanych przetworów, a ich przydatność do spożycia wynosi zazwyczaj 12 miesięcy.
Anchois można serwować na wiele sposobów np. w postaci koreczków, pikantnych sosów, solonych przegryzek, past sardelowych, dodatków do sałatek czy pizzy. Doskonale komponuje się i podkreśla smak makaronów, jaj i awokado.
Do klasycznych dań wzmacnianych aromatem anchois należą:
- włoski sos putanesca (z dodatkiem anchois, kaparami i chili)
- włoskie vitello tonato (cielęcina w sosie sardelowym)
- hiszpańska tapenada do kanapek
- hiszpańska przekąska pincho [1].
Anchois – właściwości
Potrawy z dodatkiem anchois wykazują dużą wartość odżywczą, dlatego polecane są do spożycia w ramach urozmaiconej diety. W 100 g sardeli znajduje się 210 kcal energii oraz 10 g tłuszczu, w którego składzie znajdują się głównie kwasy tłuszczowe nienasycone. Dodatkowo sardela jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, ponieważ 100 g tego produktu dostarcza 30 g składnika odżywczego. Należy wspomnieć, że anchois nie dostarcza węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. Sardela bogata jest w żelazo, wapń i witaminę D. Spożywanie tego produktu wzmacnia kości oraz zapobiega rozwojowi anemii. Jednak zaleca się, żeby osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze ograniczały spożycie tego wyrobu ze względu na dużą zawartość w nim soli.
Anchois – gdzie kupić?
W Polsce sardele można kupić obecnie w każdym sklepie wielkopowierzchniowym w sprzedaży ciągłej lub podczas specjalnych dni poświęconych kuchni śródziemnomorskiej. Dostępna jest ona najczęściej w postaci zakonserwowanych filecików rybnych. Jej cena waha się w granicach 4–7 zł za 100 g produktu. Dodatkowo sklepy internetowe posiadają również w swojej ofercie tego typu produkty, dlatego jeśli w danym momencie będą one ciężko dostępne stacjonarnie, wtedy warto skorzystać z zakupów online.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kolor anchois, ponieważ świadczy on o świeżości produktu. Korzystnie jest wybierać sardele o brązowo-różowym zabarwieniu, natomiast odrzucać te w kolorze ciemniejszym lub żółtym [2].
Anchois – przepisy
Składniki:
- 30 czarnych, wypestkowanych oliwek
- 10 filecików anchois
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- cebula
- zioła prowansalskie
Przygotowanie: wszystkie składniki zmiksować na gładką masę. Tak powstałą pastę nakładać na kanapki.
Składniki:
- paczka makaronu spaghetti
- puszka tuńczyka w oleju roślinny
- puszka filecików anchois w oleju
- mały słoiczek kaparów
- czarne oliwki bez pestek
- sól, pieprz
- świeża bazylia
Przygotowanie: makaron gotować przez 15 minut w osolonej wodzie aż do uzyskania konsystencji al dente . Na patelni podsmażyć pozostałe składniki, czyli tuńczyka i anchois, kapary oraz oliwki. Gotowym sosem polać makaron. Udekorować listkami bazylii.
Składniki:
- 3 czerwone papryki
- opakowanie sera feta
- 5–6 filetów anchois
- 3 łyżki zielonych oliwek lub kaparów
- 6 czarnych oliwek
- natka pietruszki
- ocet balsamiczny
- 2 ząbki czosnki
Przygotowanie: papryki umyć, oczyścić oraz pokroić w kostkę. Ser feta odcedzić i również pokroić, a następnie czosnek obrać i przecisnąć przez prasę. Do przygotowanych składników dodać filety rybne, kapary, oliwki, natkę pietruszki i całość polać octem balsamicznym.
Przetwory wytwarzane z sardeli europejskiej cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością również w naszym kraju. Wynika to nie tylko z ich pożądanego smaku czy aromatu, ale również z cennych wartości odżywczych, których dostarczają.
Literatura:
- https://kuchnia.wp.pl/anchois-zastosowanie-w-kuchni-wlasciwosci-zdrowotne-wartosci-odzywcze-6109394124138113a [dostęp 20.03.18]
- http://www.ksiazka-kucharska.pl/news/96/ [dostęp 20.03.18]