Czy ksylitol jest rakotwórczy? Szkodliwość ksylitolu
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Na rynku można spotkać coraz większą gamę słodzików, zastępujących biały cukier. Stewia, erytrytol, sorbitol oraz sławny ksylitol, który zyskał miano naturalnego cukru. Często wykorzystywany jako dodatek do słodyczy (E967), past do zębów czy gum do żucia. Z czego produkowany jest ksylitol i czy aby na pewno służy on zdrowiu?
Ksylitol
Ksylitol zaliczany jest do grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych. Wyglądem i smakiem przypominający zwykły cukier (sacharozę). Można go spotkać zarówno w produktach spożywczych, jak i w czystej postaci. Popularność zyskał dzięki swojej słodyczy, niskiej kaloryczności oraz niskiemu indeksowi glikemicznemu (bardzo wolno podnosi glukozę we krwi), przez co może służyć diabetykom i osobom na diecie redukcyjnej. Należy wspomnieć, że oryginalny ksylitol pochodzi z Finlandii i jest pozyskiwany z kory brzozy, dlatego czytając etykiety nie daj się złapać marketingowym pułapkom.
Szkodliwość ksylitolu
Powodem, dla którego alkohole cukrowe, takie jak ksylitol mogą być nie zalecane do spożycia przez ludzi jest to, że organizm nie może ich odpowiednio strawić, przez co tworzy środowisko dla bakterii i drożdży.
Ludzie z powikłaniami jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego, przerost bakterii jelita cienkiego (SIBO) i choroba Leśniowskiego-Crohna mogą doświadczać zwiększonych zaburzeń żołądkowo-jelitowych zaostrzonych przez alkohole cukrowe.
Według jednego z raportów kluczem do utrzymania zdrowia jest umiar. Skutki uboczne ksylitolu można zauważyć po przekroczeniu 40–50g na dzień, obejmują one: gazy, wzdęcia, nudności, biegunkę, kolkę i zwiększone ruchy jelit.
W małych ilościach ksylitol nie jest uznawany za szkodliwy (zalecana dawka to 15 g/dobę), wykazano natomiast jego bakteriobójcze działanie w jamie ustnej, dzięki czemu walczy z zapaleniem dziąseł i przeciwdziała próchnicy, co wykazały m.in. badania opublikowane w “Journal of Dental Education”.
Jako cała grupa alkohole cukrowe mogą oddziaływać z lekami. W szczególności u diabetyków, spożywających leki do kontrolowania wagi.
Czy ksylitol jest rakotwórczy?
Obecnie nie ma żadnych badań, które dowodziłyby, że żucie gumy słodzonej ksylitolem lub spożywanie słodzonych przez ksylitol ciastek, spowoduje jakiekolwiek choroby, jednak powinno się być ostrożnym w jego spożywaniu i nie dopuścić do tego, aby stał się on częścią codziennego naturalnego schematu żywienia.
W jednym z badań wykazano natomiast, że może on potencjalnie leczyć raka płuc przez hamowanie proliferacji komórek. Polecany jako zamiennik cukru, dla osób chorujących na raka. Jak wcześniej wspomniano ważne jest jednak jego pochodzenie, gdyż świadczy to o jakości oraz bezpieczeństwu.
W ostatnich latach, dzięki postępom biotechnologii, zaczęto produkować ksylitol z kolb kukurydzy pochodzący z Chin, co jest znacznie tańszym procesem, dlatego też przy jego wyborze nigdy nie należy sugerować się ceną. Niestety różnica między ksylitolem z brzozy, a tym z kukurydzy nie tkwi jedynie w cenie produktu, różnią się one również procesem produkcji. Ksylitol jest wytwarzany najczęściej z kukurydzy modyfikowanej genetycznie, co na dzień dzisiejszy budzi wiele kontrowersji, gdyż żywność GMO w badaniach została powiązana m.in. ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.
Ksylitol z kukurydzy produkowany jest za pomocą procesu hydrolizy biomasy, która przy produkcji oryginalnego ksylitolu z Finlandii nie jest stosowana ze względu na jej szkodliwość dla środowiska.
Ksylitol należy do bezpiecznej żywności, jeśli spożywasz go w małej ilościach, najlepiej sporadycznie. Przy jego wyborze zawsze sprawdzaj kraj pochodzenia produktu, surowiec z jakiego jest pozyskiwany i nie daj się zwieść cenie oraz opakowaniu.
Literatura:
[1] Prathibha Anand Nayak, Ullal Anand Nayak, and Vishal Khandelwal, The effect of xylitol on dental caries and oral flora, Clin Cosmet Investig Dent. 2014; 6: 89–94, [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
[2] Chandrashekar Janakiram, C. V. Deepan Kumar, Joe Joseph, Xylitol in preventing dental caries: A systematic review and meta-analyses, J Nat Sci Biol Med. 2017 Jan-Jun; 8(1): 16–21. [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5320817/
[3] Eva Söderling, Aino Hirvonen, Sara Karjalainen, Margherita Fontana, Diana Catt, Liisa Seppä, The Effect of Xylitol on the Composition of the Oral Flora: A Pilot Study, Eur J Dent. 2011 Jan; 5(1): 24–31, [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037192/
[4] Krzysztof Buczyłko, Nadwrażliwość na dodatki do żywności, „Alergologia Polska” Volume 3, Issue 3, July–September 2016, Pages 95-101, [dostęp on-line] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385416300722
[5] Artificial sweeteners: Any effect on blood sugar?, [dostęp on-line] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/artificial-sweeteners/faq-20058038
[6] Catherine Hayes, The Effect of Non-Cariogenic Sweeteners on the Prevention of Dental Caries: A Review of
the Evidence, „Jurnal of Dental Education” [dostęp on-line] http://www.jdentaled.org/content/65/10/1106.long
[7] Park E1, Park MH, Na HS, Chung J., Xylitol induces cell death in lung cancer A549 cells by autophagy, Biotechnol Lett. 2015 May;37(5):983-90. doi: 10.1007/s10529-014-1757-1. Epub 2015 Feb 4, [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25650339
[8] Uittamo J, Nieminen MT, Kaihovaara P, Bowyer P, Salaspuro M, Rautemaa R., Xylitol inhibits carcinogenic acetaldehyde production by Candida species, Int J Cancer. 2011 Oct 15;129(8):2038-41. doi: 10.1002/ijc.25844. Epub 2011 Apr 1., [dostęp on-line] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154745
[9] Bahador A, Lesan S, Kashi N. Effect of xylitol on cariogenic and beneficial oral streptococci: a randomized, double-blind crossover trial. Iran J Microbiol. 2012 Jun;4(2):75-81.
Co za głupoty. Ksylitol nie wpływa szkodliwe na zdrowie. Nawet nie ma wytycznych dotyczących dawkowania ze względu na brak przeciwwskazań w stosowaniu. Jedynie zaleca się stopniowe wprowadzanie go do diety ze względu na MOŻLIWOŚĆ wystąpienia problemów w postaci przejsciowej biegunki. Poza tym, ksylitol stosowany jest zarówno w gumie do żucia, paście do zębów czy wielu produktach spożywczych (zamiast CUKRU).
„gdyż żywność GMO w badaniach została powiązana m.in. ze zwiększonym ryzykiem raka piersi”
Ten wątek, do tego podkreślony czcionką i kolorem mocno sugeruje jakoby żywność GMO powodowała raka. Dla mnie artykuł spalony. Przykro mi, bo miał potencjał. W artykuł wchodze by się czegoś dowiedzieć i mieć pewność. Nie by sprawdzać później rzetelność reszty informacji jak nauczycielka pracę domową dziecka.
Jesli ktoś uważa, że GMO jest ok, to przekresla jego wiarygodność. To prawie zawsze wiąże się z używaniem nadmiernych ilości cherbicydu wiadomo-jakiego.
Dziękuję za artykuł. Skoro ksylitol z Finlandii nie jest szkodliwy,to czy w umiarkowanych dawkach mogą go również stosować kobiety z cukrzycą ciążową i dzieci? Moja diabetolog twierdzi,że korzystniejsze jest dla mnie zjedzenje gorzkiej czekolady z cukrem i dużą zawartością kakao,niż takiej zrobionej w domu z ksylitolem. Nie zgadzam się z nią i szukam potwierdzenia. Pozdrawiam
Ksylitol jest ciężki do strawienia, szczegolnie przy braku dobrych bakterii jelitowych. Zawiera rowniez sporo sacharozy. Ze zwykłego cukru najlepiej zrezygnować działa prozapalnie, a używać wyłącznie miodu.
Ja po tym specyfiku dostałem biegunki która trwała 5 dni puki nie przestałem używać. Oczywiście przekraczałem dawkę 50gr
Gdy pierwszy raz w życiu użyłem ksylitolu, to były 2 łyżeczki jedna rano następna wieczorem , dostałem 5 dniówek biegunki z gorączką ale może był to tylko zbieg okoliczności i mogłem przechodzić jelitowke , nie wiem, po tygodniu od tej biegunki zacząłem stosować dalej i jest ok.
Bardzo dziękuję – podanie źródeł jest nie tylko pomocne, ale świadczy o rzetelności incormacji. Więcej takich artykułów! 🙂