Ogórek kiwano. Właściwości, wartości odżywcze, witaminy i zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Posiada tajemniczą nazwę i jeszcze bardziej tajemniczy wygląd. Ze zwykłym, zielonym ogórkiem nie ma wiele wspólnego. Ogórek kiwano to egzotyczna roślina, mało popularna w naszym regionie. Tropikalny kiwano swym wnętrzem przypomina zielonego ogórka, ale to chyba na tyle z podobieństw. Jego zaskakujący smak i wygląd sprawia, że naprawdę warto skusić się na ten niezwykły owoc.
Ogórek kiwano
Ogórek kiwano (Cucumis metulifer), zwany także ogórkiem kolczastym, przywędrował do nas z Afryki. Kiwano z botanicznego punktu widzenia jest rośliną pnącą o mało charakterystycznych, żółtych kwiatach. Natomiast owoce kiwano stanowią najbardziej intrygującą część rośliny. Mają owalny kształt, ich długość wynosi 10–15 cm i ważą około 200–300 g. Wnętrze owocu wypełnia zielono-żółty miąższ, w którym znajdują się liczne nasiona. Kolor skórki, która pokrywa owoc ulega zmianie z zielonej na jaskrawo-pomarańczową. Nazwę swą kiwano zawdzięcza słowom kiwi i banan, gdyż właśnie połączenie tych dwóch owoców jest podstawą jego smaku.
Zewnętrzna część kiwano to skórka pokryta licznymi, tępo zakończonymi kolcami.
Ogórek kiwano – właściwości
Ogórek kiwano jest bogatym odżywczo owocem, a zawarte w nim substancje wspomagają pracę serca, układu krwionośnego, prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek. Jest owocem niskokalorycznym, o niewielkiej zawartości tłuszczu i węglowodanów, co sprawia, że może być z powodzeniem stosowany w wielu niskoenergetycznych dietach. Reguluje metabolizm, czuwa nad prawidłową pracą organizmu oraz podziałami komórkowymi. Posiada właściwości lekko przeczyszczające i moczopędne, co pozwala na aktywne usuwanie toksyn z organizmu. Może wspomagać prewencje wielu chorób, jak miażdżyca i inne schorzenia układu krążenia.
Ogórek kiwano – wartości odżywcze
Wartość energetyczna ogórka kiwano kształtuje się na poziomie około 44 kcal/100 g owocu, ponadto zawiera małą ilość węglowodanów i tłuszczów, co wpływa na jego niską wartość energetyczną. Skład ogórka kiwano obfituje w liczne składniki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, sód, cynk, miedź, mangan. Zatem spożywanie kiwano jest bardzo dobrym sposobem, aby regulować gospodarkę mineralną organizmu.
Ogórek kiwano – witaminy
W tym ciekawym owocu możemy znaleźć także wiele witamin. Zawiera cenną witaminę C, która nie tylko korzystnie wpływa na procesy obronne organizmu, ale także wzmacnia naczynia krwionośne, witaminę A, która korzystnie działa na wzrok, a także witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B5, B6 oraz kwas foliowy.
Ogórek kiwano – zastosowanie
Oprócz ciekawego, intrygującego kształtu, który idealnie podkreśla i uzupełnia wizualny odbiór przygotowywanych potraw, owoc jest bardzo smaczny i nadaje się do wielu dań, przekąsek czy przetworów wzbogacając ich smak. Konfitury, dżemy, kisiele czy inne formy przetworzonego kiwano są bardzo zdrowe i smaczne. Ponadto można spożywać go na surowo za pomocą łyżeczki. Bardzo długo utrzymuje swoją świeżość – aż do 6 miesięcy.
Kiwano, a ściślej wyciągi z owocu są także dodawane do wielu kremów, balsamów i preparatów anti-aging, działając odmładzająco i upiększająco.
Ogórek kiwano, zwany także ogórkiem kolczastym, jest bardzo ciekawym, tropikalnym owocem, który smakiem przypomina kiwi i banana. Charakterystyczny, intensywny aromat, interesujący wygląd, sprawiają, że kiwano nie tylko idealnie nadaje się jako przekąska, ale także stanowi dekorację serwowanych dań. A do tego bogaty jest w witaminy i minerały.
Według mnie, kiwano ma bardzo ciekawy smak, który faktycznie przypomina kiwi i banana ale też ogórka i coś jeszcze, choć nie jestem w stanie określić czego.. może melona? Jest lekko kwaskowaty ale mi bardzo smakuje 🙂
Smak tego owocu w ogóle nie przypomina ani kiwi, ani banana. Raczej lekko kwaskowaty, orzeźwiający i mało wyrazisty, a zapach podobny do zapachu zwykłego ogórka, w ogóle nie ma tam zapachu banana, ani tym bardziej kiwi.