Arbuz – właściwości, składniki odżywcze oraz wpływ na karmienie piersią
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Pyszny, soczysty, o głęboko czerwonym kolorze – arbuz to owoc idealny na upalne dni, gasi nie tylko pragnienie, ale i orzeźwia oraz nawadnia, co ma szczególne znaczenie podczas gorących dni. Dostępny i popularny na całym świecie. Pełen wartości odżywczych, zawiera potrzebne i korzystnie wpływające na organizm składniki. Powinien być doceniany nie tylko jako letni przysmak, ale również jako produkt o wielu właściwościach, pozytywnie modulujących funkcjonowanie organizmu.
Arbuz
Miejsce pochodzenia arbuza, nazywanego często kawonem (Citrullus lanatus) to Afryka Południowa. Zaliczany jest do rodziny dyniowatych. Uprawy arbuza od wielu lat rozpowszechniły się na całym świecie, królując w regionach o ciepłym klimacie.
Warstwa zewnętrzna jest twarda, pokryta różnymi odcieniami zieleni rozchodzącymi się promieniście. Wewnątrz skrywa się słodki miąższ z drobnymi pestkami, który może przyjmować kolory od żółtego do mocno czerwonego. Sam owoc o owalnym kształcie może przyjmować bardzo duże rozmiary. Składa się w większej części z wody i dzięki temu bardzo dobrze gasi pragnienie, ponadto posiada właściwości moczopędne.
Największe ilości arbuzów produkują Chiny, a zaraz za nimi Turcja, Hiszpania, Portugalia i Włochy. Sama roślina w procesie uprawy potrzebuje bardzo dużego nasłonecznienia, ciepła oraz wilgoci w postaci wody.
Arbuz – właściwości
Dzięki temu, że arbuz to prawie w 100 % woda, posiada silne właściwości moczopędne i polecany jest w chorobach nerek. Ponadto zawiera silne przeciwutleniacze, jak na przykład bardzo ważny likopen (szczególnie duża zawartość w czerwonych owocach), który wzmacnia system antyoksydacyjny organizmu i walczy z wieloma chorobami, także nowotworowymi. Dowiedz się, w których produktach jeszcze możesz odnaleźć likopen. Neutralizując wolne rodniki, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Witamina C zawarta w arbuzie poprawia kondycję naczyń krwionośnych, a także zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi cholesterolu we krwi. Jest owocem niskokalorycznym – zawiera zaledwie 30 kcal w 100 g, co czyni arbuza bardzo dobrym produktem dla osób dbających o linię. Usprawnia pracę jelit i wzmaga trawienie, co również korzystnie wpływa na utrzymanie stałej masy ciała.
Składniki mineralne zawarte w arbuzie zapobiegają powstawaniu nadciśnienia tętniczego krwi. Zawarte w nim witaminy, dodają energii i sprawiają, że jesteśmy bardziej pobudzeni i zdolni do koncentracji oraz wysiłku. Arbuzy wpływają również bardzo korzystnie na stan naszej cery, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV, tonizują i odżywiają skórę.
Arbuzy nie tylko posiadają właściwości orzeźwiające i gaszące pragnienie, ale także w upalne dni pomagają zbijać temperaturę ciała, zapobiegając przegrzaniu organizmu.
Co ciekawe, niektóre badania potwierdzają, że arbuz jest owocem, który korzystnie wpływa na jakość snu, pomaga zasnąć i dłużej wypoczywać w trakcie zdrowego, nocnego relaksu. Warto znać zasady, których przestrzeganie zapewni ci spokojny i zdrowy sen.
Arbuz – składniki odżywcze
Arbuz to w ponad 90% woda, jednak oprócz płynów, dostarcza wielu składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nim cenną witaminę C, która korzystnie wpływa na układ odpornościowy, stan naczyń krwionośnych, uelastycznia skórę i poprawia jej kondycję, witaminę A, której znany jest wpływ na poprawę wzroku, witaminę B1, B2 i B6 oraz szereg minerałów: potas, miedź, magnez, wapń, żelazo, fosfor, sód, cynk, mangan. Ponadto w miąższu znajdujemy kwasy jabłkowy i cytrynowy, które nadają owocu charakterystyczny smak, a także β-karoten i likopen, które wspólnie działają jako antyoksydanty.
Arbuz a karmienie piersią
Każda mama powinna wiedzieć, że jej dieta powinna być urozmaicona, aby dostarczyć maluszkowi wraz z pokarmem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Arbuz zawiera liczne składniki odżywcze, witaminy, minerały, a ponadto bardzo dobrze zaspokaja pragnienie. Ale nie tylko. Arbuz korzystnie wpływa na proces laktacji, wzmagając produkcję mleka, a zarazem zwiększając jego jakość. Owoc nie stanowi zagrożenia dla karmiącej mamy i dziecka, jednak zawsze należy bacznie obserwować reakcję dziecka na wprowadzane pokarmy.
Arbuz to nie tylko słodki, soczysty owoc, który kojarzy się nam z latem. Zawiera wbrew pozorom wiele cennych i potrzebnych składników odżywczych, które w smaczny sposób uzupełniają zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy i minerały. Poprawia funkcjonowanie organizmu, dobrze wpływa na wygląd skóry, a także polecany jest kobietom karmiącym. Nic dodać, nic ująć – tylko jeść.
Zgadzam się ze wszystkim… Prawie. Arbuz to warzywo a nie owoc ?