Co to jest pandan? Gdzie kupić pandan i za ile?
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Kuchnia azjatycka słynąca z niejednorodnych dań zaskakuje możliwością wykorzystania różnorodnych, mało znanych w Polsce składników. Jednym z nich są długie i intensywnie zielone liście pandanu, rośliny Pandanus amaryllifolius.
Pandan
Pandan, znany pod nazwą pochutnik, to ciekawa roślina. Występuję, w zależności od gatunku, których zidentyfikowano ponad 700, w formie drzewa lub krzewu. Pandan w naturalnych warunkach rośnie na terenach tropikalnej Azji, Afryki oraz Australii, czyli na kontynentach o ciepłych i upalnych klimatach. Drzewa i krzewy pandanu posiadają korzenie podporowe, które utrzymują roślinę w pionie i nad wodą. Liście rośliny są duże, długie, intensywnie zielone i często kolczasto zakończone. W tropikalnych krajach twarde, starsze liście pandanu wykorzystywane są do krycia dachów, robienia mat na podłogę, a także koszyków.
Pandan – uprawa
Pandan to również roślina doniczkowa, ponieważ mnogość gatunków sprawia, że niektóre są bardziej, a niektóre mniej wymagające w uprawie. Podczas podróży do ciepłych krajów tropikalnych możemy urwać sobie odnóżkę rośliny, a następnie po powrocie spróbować wyhodować ją w warunkach domowych. Należy mieć na uwadze, że drzewa pandanu wymagają sporej ilości miejsca do rozwoju, gdyż w warunkach domowych mogą osiągać do 3–4 metrów! Rosną okazałe i duże, a podporowe korzenie zrobią z pewnością wrażenie na niejednym gościu.
Pandan lubi rozwijać się w jasnych i nasłonecznionych pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa wynosząca 20–25°C. Temperatury poniżej 17°C mogą okazać się dla rośliny śmiertelne! Pandan lubi mieć stale wilgotne podłoże. W okresie wegetacji należy obficie go podlewać, natomiast w pozostałych okresach umiarkowanie, tak by zachować wilgotność ziemi. Doniczki powinny być głębokie i wydłużone, wypełnione ziemią liściową z gliną i torfem.
Liść pandanu
Liście pandanu posiadają wartość użytkową. Chętnie wykorzystywane są w daniach kuchni malezyjskiej, tajskiej, filipińskiej oraz indyjskiej. Kucharze porównują pandan do wanilii, gdyż podobnie jak laski waniliowe, posiada intensywnie orzechowy aromat, który nadaje wyjątkowych nut smakowo-aromatycznych potrawom. Pokrojone liście dodaje się do aromatyzowania ryżu, sosów oraz zup, ale wykorzystuje się je również w całości do potraw podobnych do polskich gołąbków. Zawija się w liście pandanu mięso, owoce morza, ryby, ryż oraz farsze tworząc rozmaite, wyjątkowe i smaczne potrawy orientalne, jednocześnie zachowując wilgotność bazowych składników potrawy. Nierzadko łączone są z czekoladą, a także dodawane do napojów, w których górują smakiem.
Pandan – ekstrakt
Ekstrakt wodny otrzymany z liści pandanu jest w Polsce towarem trudnym do nabycia. Jeśli zależy nam na kupieniu ekstraktu warto odwiedzić sklepy specjalizujące się w produktach orientalnych.
Ekstrakt uzyskuje się w wyniku moczenia i gotowania świeżych liści drzewa pandanu, przerywając proces w momencie osiągnięcia pożądanego stężenia. Otrzymany płyn, charakteryzuje się intensywnie zieloną barwą oraz orzechowym zapachem. Można wykorzystać go do deserów by nadać smaku oraz koloru, a także do napojów jako baza smakowa.
Pandan – gdzie kupić, cena
Świeże liście pandanu można kupić stacjonarnie w sklepach z orientalną żywnością z Dalekiego Wschodu. Za opakowanie 100 g liści zapłacimy około 11 złotych.
Pandan to kolejna ciekawa roślina wywodząca się z ciepłych krajów tropikalnych. Zachęcam do spróbowania jego smaku podczas podróży do odległe krajów, by poszerzać swoje kulinarne horyzonty.
Literatura:
http://kwiatyogrodowe.blogspot.com/2014/08/pandan-czyli-wyhoduj-drzewo-w-doniczce.html