Popularne aplikacje z kategorii fitness i zdrowie
Aktualizacja: 2 stycznia, 2025
W dzisiejszych czasach aplikacje na smartfony bardzo ułatwiają życie. Mogą nam również pomóc w utrzymaniu wagi, monitorowaniu diety oraz motywowaniu nas do ćwiczeń. Jednak jakie aplikacje wybrać? W artykule przyjrzymy się pięciu najbardziej popularnym aplikacjom z kategorii fitness i zdrowie dostępnych bezpłatnie na system Android.
Aplikacje fitness – Endomondo
Endomondo kojarzy chyba większość z nas, a tym bardziej, jeśli regularnie biegamy. Jest to najpopularniejsza aplikacja z kategorii fitness i zdrowie. Wiele funkcji dostępnych jest w płatnej opcji premium, jednak ja skupię się tylko na darmowych możliwościach, jakie daje nam ta aplikacja. Na samym początku rejestrujemy się i tworzymy konto użytkownika, uzupełniamy dane: wiek, waga, zdjęcie itd. Następnie przechodzimy do głównego ekranu Endomondo. Podstawową funkcją jest rejestrowanie naszych aktywności fizycznych. Najpierw wybieramy rodzaj treningu (trening obwodowy, bieganie, jazda na rowerze itd.). Obsługa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy nacisnąć przycisk „start”, aby aplikacja zaczęła monitorować nasz trening, w trakcie możemy również wstrzymać rejestrację przez naciśnięcie przycisku „pauza”, a po zakończonym treningu wciskamy „stop”. Aplikacja ta zapisuje naszą trasę dzięki działaniu GPS’u, dlatego też jesteśmy w stanie śledzić przebieg treningu na mapie. Podczas trwania ćwiczeń możemy włączyć muzykę oraz trenera audio.
Aplikacja daje możliwość samodzielnego ustawienia pomiarów, jakie chcemy rejestrować. Możemy wybierać pomiędzy czasem trwania, dystansem, prędkością, kaloriami, celem itd. Możemy również zapisywać ulubione trasy lub wybrać gotową. Ponadto możemy tworzyć rywalizację i konkurować z naszymi znajomymi, którzy również posiadają tę aplikację, a w przypadku, gdy zapomnieliśmy zabrać telefonu na trening istnieje opcja ręcznego wpisania wyników.
Każde nasze osiągnięcie możemy opublikować na Facebooku, Google+ lub Twitterze, dodając przy tym własną notatkę. W historii widzimy listę wykonanych przez nas treningów. W postanowieniach wpisujemy cel, jaki chcemy osiągnąć np. „biegać 5 km tygodniowo”, a po zaproszeniu znajomych możemy liczyć na to, że będą nas motywować. My także możemy dopingować naszych znajomych, o ile udostępnią nam swoje postanowienia. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej rywalizacje to mamy możliwość stworzyć je sami, ale również wziąć udział w rywalizacjach ogólnoświatowych czy charytatywnych jak „Pomoc mierzona kilometrami”. W zakładce odżywianie widnieje opcja połączenia Endomondo z drugą aplikacją MyFitnessPal.
Plusy: Po pierwszym włączeniu aplikacji wyświetla się nam przewodnik, który oprowadza nas krok po kroku po Endomondo, dodatkowo możemy wejść do instrukcji w dowolnym momencie. Aplikacja mimo wielu funkcji jest dość klarowna i prosta w obsłudze. Funkcja śledzenia trasy pozwala na dokładne pomiary, a w przypadku zabłądzenia mapa pozwala nam wrócić na odpowiednią trasę. Opcja rywalizacji ze znajomymi również jest przydatna i ciekawa, powoduje, że powstają społeczności, które motywują się nawzajem.
Minusy: Wiele opcji jest dostępnych dopiero po wykupieniu pakietu, dlatego często wyświetlają się reklamy. Do wyboru jest sporo rodzajów aktywności fizycznej, jednak mam wrażenie, że aplikacja ta sprawdza się najlepiej przy biegach, marszach czy jeździe na rowerze.
Aplikacje fitness – MyFitnessPal
Zadaniem aplikacji jest liczenie kalorii oraz monitorowanie naszej diety. Na stronie głównej widzimy naszą aktywność, status „pozostałe kalorie”, czyli bilans kaloryczny dnia.
W dzienniku uzupełniamy dane o naszym jadłospisie, co zjedliśmy na śniadanie, obiad, kolację oraz przekąski. Produkty wpisujemy sami, wybieramy z bazy, ale mamy również opcję zeskanowania kodów kreskowych i wyszukaniu w ten sposób produktów. Po wyszukaniu danej rzeczy widzimy informacje o ilości kalorii, białek, węglowodanów, w tym błonnika i cukru, tłuszczów (nasyconych, wielonienasyconych, jednonienasyconych, trans i cholesterolu), witamin A i C, wapnia, żelaza, sodu i potasu. Dodatkowo możemy wyszukiwać bądź tworzyć „dania i przepisy”. W ten sposób uzyskujemy informację o jakości naszej diety, gdyż w zakładce „odżywianie” mamy wgląd w rozkład procentowy energii z poszczególnych posiłków, ilość przyjętych składników odżywczych (oraz porównanie czy osiągnęliśmy zalecaną dawkę).
Poprzez połączenie z Endomondo mamy możliwość monitorowania ilości kroków, które codziennie robimy. W kolejnej zakładce „postępy” możemy monitorować zmiany wagi czy obwodu talii, bioder oraz karku. W zakładce „przypomnienie” ustawiamy alarm, który odzywa się, jeśli do danej godziny nie uzupełnimy naszego jadłospisu. Dodatkowo możemy dodawać znajomych i śledzić ich aktywności i statusy oraz korespondować z nimi poprzez wiadomości.
W prawym dolnym rogu rozwijają się dodatkowe opcje takie jak nasz status, woda (wpisujemy ilość wypitej wody danego dnia), skrót do produktów, waga oraz ćwiczenia, do wyboru mamy trening kardio lub siłowy. Możemy wybrać już istniejące ćwiczenia lub dodać własne. Przy czym sami wpisujemy czas ich trwania i ilość spalonych kalorii.
Plusy: Przydatną opcją jest monitorowanie ilości wartości odżywczych, które przyjmujemy w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość wybrania w produktach „porcji”, np. w przypadku chleba będzie to jedna kromka, bez potrzeby określania gramów. Jak informuje nas aplikacja produkty, które zostały zweryfikowane mają podane poprawne wartości odżywcze. Jeszcze jedną zaletą aplikacji jest możliwość dodania firmy do konkretnego produktu.
Minusy: Aplikacja jest dość chaotyczna i mało przejrzysta. Ma bardzo wiele opcji, które moim zdaniem są zbędne, a wprowadzają zamieszanie. Gdziekolwiek się nie kliknie wchodzi się w kolejne ustawienia. Duża ilość produktów, które możemy wybrać jest zarówno wadą jak i zaletą. Mimo pozornej weryfikacji produktów jest ich nadal bardzo dużo. Po wpisaniu np. „banan” wyszukuje się wiele pozycji, nie wiadomo do końca, która jest dobra, dlatego ostatecznie lepiej samemu wpisać dany produkt do pamięci aplikacji. To samo tyczy się dostępności ćwiczeń, jest ich sporo, ale nie ma nawet podanej ilość kalorii jakie spalamy wykonując je.
Niestety w „przepisach” nie ma przepisów. Widnieją tylko wartości odżywcze. Brak możliwości dopisania własnego rodzaju posiłku.
Aplikacje fitness – WalkLogger
Dzięki tej aplikacji dowiemy się, ile kroków dziennie przeszliśmy. Aplikacja pracuje w tle i tylko gdy się poruszamy. Ponadto jesteśmy informowani o ilości kilometrów, które pokonaliśmy oraz o spalonych kaloriach. Widzimy również jak w ciągu dnia rozkładała się nasza aktywność, gdyż pokazany jest wykres intensywności chodzenia i czasu. Dzięki temu dowiemy się w jakich godzinach poruszaliśmy się najwięcej.
Aplikacja umożliwia nam wgląd w poprzednie dni oraz pokazuje nam miesięczne i roczne podsumowanie, ile przeszliśmy w sumie kroków, ile to kilometrów, w jakich dniach lub miesiącach byliśmy najbardziej aktywni oraz ile medali zdobyliśmy. Medale zdobywa się po przejściu określonej liczby kroków: brązowy za 5000, srebrny za 8000 , a złoty za 10000.
Po wejściu do dziennika naszej aktywności, widzimy podsumowanie, ile zrobiliśmy w danych dniach kroków, kilometrów, aktywnych kalorii oraz całość kalorii. Inna zakładka w dzienniku pokazuje nasze aktywności. Rozdziela w ciągu dnia największy ruch, np. 1.09 przeszliśmy 1 km od godziny 8:00 do 9:00, spaliliśmy 50 kcal, a następnie o godzinie 16: do 19:00 poszliśmy na kolejny spacer, przeszliśmy 5 km, spaliliśmy 250 kcal.
W ustawieniach możemy konfigurować czułość aplikacji (aplikacja nie mierzy dystansu poprzez GPS, ale poprzez wyczuwane wstrząsy), jednostkę, miernik aktywności, kolor skórki. Możemy również wpisać swoje dane takie jak płeć, rok urodzenia, wagę oraz długość naszego kroku w cm. Następnie możemy ustalić sobie dzienne cele, mamy do wyboru ilość kroków, dystans, spalone kalorie. Możemy np. ustalić, że dziennie chcemy przejść 3 km i po osiągnięciu tego celu aplikacja informuje nas o tym powiadomieniem.
Plusy: WalkLogger daje nam możliwość codziennego monitorowania naszej aktywności w postaci ilości kroków, co może nam w klarowny sposób pokazać czy powinniśmy zwiększyć ilość spacerów czy nie. Dodatkowo fajną opcją jest wyznaczanie sobie celów, co na pewno bardziej nas zmotywuje do ich wykonania. Aplikacja włącza się automatycznie, dzięki czemu nie musimy bez przerwy pamiętać o jej uruchomieniu.
Minusy: Tłumaczenie nie jest zbyt dobre, np. w ustawieniach mamy opcję „Detekcja aktywności. Zaloguj wycieczek rowerowych. Nie liczyć podczas działania w pojeździe”. Druga część jest logiczna, natomiast pierwsza nie do końca. W takim razie czy aplikacja liczy dystans podczas jazdy na rowerze czy nie? Całość kalorii i aktywne kalorie też nie są dla mnie w pełni jasne. Rozumiem, że całość kalorii oznacza ilość jaką powinniśmy spożyć przy takim wysiłku, a aktywne kalorie to ilość spalonych kalorii. Kolejnym minusem jest to, że aplikacja nie jest dość czuła, jeśli wrzucisz telefon do miękkiego plecaka co najmniej połowa kroków nie zostanie uwzględniona. Natomiast jak już wcześniej wspomniałam, w ustawieniach jest możliwość konfiguracji czułości, jednak brak jakiegokolwiek przewodnika po aplikacji i wytłumaczenia ustawień skutkuje tym, że wszelkie zmiany należy robić metodą prób i błędów, a wtedy dane nie będą już tak dokładne.
Aplikacje fitness – Dieta i trening
Jest to polska aplikacja. Monitoruje ona codziennie nasze treningi oraz dietę. Na początku standardowo uzupełniamy nasze dane: masa ciała, wzrost, płeć, GDA (wpisujemy sami lub liczymy za pomocą kalkulatora). Bardziej zaawansowane ustawienia pozwalają nam na wpisanie własnych pomiarów, sami uzupełniamy nazwę, a do wyboru mamy m. in. takie jednostki jak: g, kg, cm, m, min, a nawet C˚. Możemy ustawić również przypomnienie, abyśmy cyklicznie wykonywali dane pomiary. Dalej dostosowujemy rodzaje posiłków np. śniadanie, obiad i kolacja.
Jeśli już uzupełnimy wszystkie dane możemy przyjść do kolejnych opcji aplikacji. Do wyboru mamy produkty żywnościowe. Podzielone są na kategorie np. mięsa, następnie mamy wypisane konkretne ich rodzaje, a po kliknięciu na daną nazwę otrzymujemy informację o kaloryczności, ilości białek, tłuszczów i węglowodanów w produkcie. Możemy również sami dodać produkt, wpisując wszystko ręcznie. Dodatkowo mamy podgląd co wybraliśmy ostatnio i co wybieramy najczęściej. Kolejna możliwość to własne dania, w tym przypadku mamy do czynienia nie z osobnymi produktami, ale z daniami. Wpisujemy np. kanapka z szynką, a następnie z gotowych lub wpisanych przez nas produktów uzupełniamy z czego potrawa się składa. Dostajemy wtedy informację ile ma kalorii i wartości odżywczych. Funkcje te są nam potrzebne abyśmy uzupełnili nasz dzienny jadłospis. Otrzymujemy informację podsumowujące nasze dzienne spożycie. Jesteśmy informowani o tym, czy osiągnęliśmy nasze wcześniej wyliczone GDA (lub czy je przekroczyliśmy). Dodatkowo na wykresie kołowym widzimy, ile udziału w naszej diecie mają węglowodany, tłuszcze oraz białka.
Kolejna możliwość jaką daje aplikacja to wybór aktywności sportowej. Możemy wybierać z wielu kategorii (biegi i spacery, boks, czynności codzienne itd.), a każda kategoria posiada jeszcze liczne podkategorie. Wybierając daną aktywność widzimy ile spalimy dzięki niej kalorii przez godzinę. Następnie wybieramy aktywność, którą zamierzamy wykonać w danym dniu i dodajemy do naszego dziennika treningu. Tutaj również mamy podgląd w ostatnio wybrane aktywności oraz w najczęściej wybierane. Treningi siłowe to jeszcze jedna z opcji aplikacji. Sami tworzymy plan naszego treningu, na konkretne dni, dodając ćwiczenia, ciężar obciążenia oraz ilość powtórzeń i serii. W dzienniku treningu widzimy ilość spalonych kalorii, które są sumą wszystkich aktywności fizycznych jakie dodaliśmy danego dnia, łączny czas i bilans kaloryczny.
Ostatnia funkcja to historia naszych pomiarów. Wpisujemy pomiary, które wcześniej dodaliśmy w ustawieniach, dzięki czemu możemy monitorować nasze postępy (np. obwód talii, waga itd.).
Plusy: Bardzo przejrzysta aplikacja, prosta w obsłudze. Dla mnie jest to niezwykle ważne przy wyborze aplikacji. Wiele produktów spożywczych oraz ilości aktywności sportowych to kolejny plus. Nie można nie wspomnieć o możliwości wpisania własnych produktów i dań. Aplikacja ma również możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz zabezpieczenia aplikacji hasłem.
Minusy: Nie ma możliwości dodania własnej aktywności sportowej. Minusem jest fakt, że nie możemy dodać ilości spalonych kalorii w tworzeniu własnych treningów siłowych. Brak możliwości zestawienia pomiarów.
Aplikacje fitness – Kalkulator BMI
Aplikacja ta służy do obliczenia swojego BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Normalnie do obliczenia BMI potrzebna jest tylko nasza masa oraz wzrost. W aplikacji dodatkowo wpisujemy wiek oraz określamy płeć. Po uzupełnieniu informacji otrzymujemy wynik oraz przedstawienie go na skali, dla kobiet: <19 niedowaga, 19–24 waga w normie, 24–30 nadwaga, 30–40 otyłość i >40 skrajna otyłość. Dla mężczyzn różnią się 3 pierwsze wartości: <20 niedowaga, 20–25 waga w normie, 25–30 nadwaga. Dodatkowo podany jest przedział, w którym mieści się nasza idealna waga, np. 46–58 kg.
Poza tym aplikacja umożliwia obliczenie wskaźnika talia/wzrost (WHtR). Jest to kolejny po BMI i WHR wskaźnik do oceny stanu odżywienia. Podobnie jak w przypadku BMI podaje się płeć oraz wiek i niezbędne dane do obliczenia wskaźnika: wzrost i najwęższy obwód talii. Również dostajemy wynik oraz skale. Poniżej podany jest idealny obwód talii np. <77 cm.
Kolejną możliwością, którą daje aplikacja jest obliczenie poziomu tkanki tłuszczowej. Znowu podajemy wiek. Rozróżnienie na płeć jest tutaj potrzebne, gdyż w przypadku kobiet podajemy wzrost, obwód talii, obwód szyi oraz bioder, a u mężczyzn wpisujemy tylko wzrost, obwód talii oraz szyi. W zależności od płci aplikacja podaje różne przedziały (dla kobiet niski <21%, normalny 21–33%, wysoki 33–39% i bardzo wysoki >39%, a dla mężczyzn <8% niski, 8–20% normalny, 20–25% wysoki i >25% bardzo wysoki).
Ostatnią opcją jest obliczenie podstawowej przemiany materii (PPM). Podajemy wiek, płeć, wzrost, wagę oraz wybieramy rodzaj aktywności fizycznej np. średnia aktywność. Aplikacja wylicza nam podstawową przemianę materii oraz przedział całkowitego zużycia energii.
Plusy: Aplikacja jest bardzo czytelna i prosta. Obsługa również nie jest skomplikowana. Wyniki automatycznie zapisują się, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzać zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie np. gdy zaczęliśmy ćwiczyć lub rozpoczęliśmy stosowanie nowej diety odchudzającej.
Minusy: W przypadku wskaźnika BMI przedziały nie są dokładne. Po pierwsze, podane wartości są zaokrąglone np. niedowaga <19, podczas gdy niedowagę oznacza się <18,5. Poza tym, w przypadku BMI nie ma rozróżnienia na płeć, dlatego też przedziały powinny być takie same dla kobiet i dla mężczyzn.
Im aplikacja jest prostsza tym lepsza. Dobrze jest postawić na sprawdzone i nieskomplikowane w użyciu aplikacje, których obsługa nie zajmie nam dużo czasu. Przede wszystkim musimy ustalić, co jest nam potrzebne. Jeśli sporo biegamy lub jeździmy na rowerze możemy postawić na Endomondo, jeśli zaś chcemy monitorować naszą dietę dobrze wybrać Dietę i trening, a jeśli po prostu chcemy wiedzieć ile dziennie robimy kroków i przemierzamy odległości zainstalujmy WalkLogger’a.