Woda w diecie odchudzającej – jakie ma znaczenie i ile jej pić?
Aktualizacja: 2 stycznia, 2025
Woda jest jednym z niewielu elementów niezbędnych człowiekowi do życia. Jej ogromne znaczenie może zobrazować fakt, że organizm ludzki zbudowany jest z około 60% wody, a już niewielki jej ubytek może powodować poważne problemy zdrowotne. Człowiek nie jest przystosowany do jej gromadzenia, dlatego ważne jest dbanie o uzupełnianie zapasów płynów.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka, potrzebne jest utrzymanie poziomu wody na stałym poziomie. Niedobór wody oraz jej nadmiar mają duży wpływ na zdrowie. Często nie uwzględniamy tego, że takie objawy jak: ból głowy, uczucie osłabienia i zawroty, nudności oraz skurcze mięśni są właśnie spowodowane nieprawidłową gospodarką wodną w organizmie.
Woda i jej znaczenie
Prawidłowy przebieg procesów życiowych jest nierozłącznie związany z ilością wody w organizmie. Jakie są jej podstawowe funkcje?
- Jest materiałem budulcowym – stanowi większą część wszystkich komórek i tkanek
- Stanowi środowisko dla procesów przebiegających w organizmie, jest doskonałym rozpuszczalnikiem
- Umożliwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii
- Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia – umożliwia formowanie kęsów, przesuwanie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym, właściwe działanie enzymów trawiennych
- Składniki odżywcze są wchłaniane z jelita w postaci roztworu lub zawiesiny
- Bierze udział w procesie regulacji temperatury
- Woda zawarta w mazi znajdującej się w przestrzeniach stawowych i zmniejszaj tarcie i umożliwia właściwą ruchomość stawów
- Woda zapewnia ochronęin. narządów wewnętrznych, mózgu i rdzenia kręgowego.
Woda a odchudzanie
Podczas stosowania różnych diet, odchudzających czy oczyszczających, organizm człowieka pozbywa się dużej ilości toksyn, dlatego niezbędna jest odpowiednia podaż wody. Prawdą jest, że woda jest ważnym elementem walki z nadmiarem kilogramów. Bardzo dobrym zwyczajem jest wypijanie szklanki wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Pozwoli to na uzupełnienie płynów po nocy i pobudzi nas do życia, a witamina C zawarta w owocu dobrze wpłynie na oczyszczanie organizmu.
Nie bez znaczenia jest rodzaj spożywanych napojów. Najlepsza podczas odchudzania jest woda bez żadnych dodatków w postaci barwników i cukru. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie kolorowe napoje są jednym z największych wrogów zdrowego odżywiania. Nie jest wielką rzeczą wypicie w ciągu dnia wody smakowej, prawda? Należy podkreślić, że wypicie 1,5 litra takiej wody to dodatkowe 250 kcal, czyli ok. 12 łyżeczek cukru. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne sporządzenie wody z dodatkiem np. owoców cytrusowych czy świeżej mięty.
Picie wody jest także dobrym sposobem na podjadanie między posiłkami. Zmniejsza ona uczucie głodu i pozwala dotrwać do obiadu czy kolacji bez jedzenia przekąsek,tóre sprzyjają tyciu. jedzenia przękąsek uktóre sprzyjają tyciu. Niektórzy zalecają, aby wypijać przed jedzeniem od pół do szklanki wody, pozwoli to wywołać uczucie sytości i zmniejszy porcje spożywanego dania, co przełoży się pozytywnie na efekty diety.
Ile pić wody?
Na zapotrzebowanie na wodę wpływ ma wiele czynników, m.in.: płeć, wiek, dieta, temperatura otoczenia oraz aktywność fizyczna. Minimalną ilością wody, która zaspokaja potrzeby organizmu to ok. 800 – 1000 ml na dobę, natomiast maksymalnie wynosi ok. 30 ml wody na 1 kilogram ciała. Osoby uprawiające regularną aktywność fizyczną powinny zwiększyć podaż wody o 400 – 800 ml na każdą godzinę ćwiczeń.
Należy pamiętać, że nieodpowiednia ilość wody, może prowadzić do odwodnienia lub przewodnienia organizmu. Są to stany o tyle niebezpieczne, że odwodnienie organizmu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do omdlenia lub nawet śmierci. Przewodnienie objawia się nudnościami, wymiotami, obrzękami ciała i może prowadzić do śpiączki. Normy na wodę, opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia obejmują spożycie czystej wody wraz z innymi napojami oraz wody zawartej w pożywieniu.
Zapotrzebowanie na wodę ze względu na wiek i płeć:
-
- Dzieci 4-9 lat: 1600-1750 ml/d
- Chłopcy 10-18 lat: 2100 – 2500 ml/d
- Dziewczęta 10-18 lat: 1900-2000 ml/d
- Mężczyźni 19-75 lat: 2500 ml/d
- Kobiety 19-75 lat: 2000 ml/d
Czytaj także:
- Woda kokosowa – ma bogaty skład i wiele właściwości…również odchudzających!
- Woda alkaliczna – właściwości, gdzie kupić, domowe sposoby
Bez względu na to, czy jest się na diecie czy nie, warto zwracać uwagę na to, ile i co wypijamy w ciągu dnia. Ma to ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Dlatego należy wybierać napoje jak najmniej przetworzone, pozbawione dodatkowych substancji chemicznych oraz ulepszaczy. Dobrze zapoznać się bliżej z tematem wody i jej rodzajów, ponieważ odpowiednie jej spożycie pozwoli nam na prawidłowe usuwanie toksyn z organizmu, pozbycie się problemów z cerą, bólami głowy czy opuchlizną.