Karambola – działanie, wartości odżywcze i zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Karambola to owoc o ciekawej nazwie oraz jeszcze ciekawszym wyglądzie. Jest mało popularnym artykułem spożywczym w naszych stronach, wywodzącym się z egzotycznych terenów Azji. Przyciąga nie tylko interesującym kształtem, ale także posiada liczne właściwości odżywcze, które nadają owocu wielu walorów. Jak inaczej, prócz dekoracji można wykorzystać karambolę? Zobaczmy.
Karambola
Karambola (Averrhoa carambola L.) to gatunek egzotycznego, wiecznie zielonego drzewa dorastającego do 10 metrów wysokości, który daje oryginalnie wyglądające owoce. Znaleźć go można również pod nazwą oskomian pospolity, a owoce koloru żółtego lub zielono-żółtego zwane są gwiaździstymi od swojego nietypowego kształtu w formie gwiazdy (po przekrojeniu). Pochodzenie tego tropikalnego owocu przypisuje się Malezji oraz Indonezji (duże ilości drzew występują na wyspie Jawa). Nietypowy owoc karamboli składa się z bardzo delikatnej skórki i miąższu, w którym znajdują się drobne pestki. Posiada lekko słodkawo-kwaśny smak i orzeźwiający aromat.
W krajach południowych często można spotkać się z tym owocem. U nas stanowi dość rzadki widok.
Karambola – działanie
Karambola posiada wiele właściwości zdrowotnych, a to za sprawą składu pełnego wartości odżywczych. Bardzo dobrze działa na układ odpornościowy, stymulując do ochrony i walki z infekcjami, a także działając antyoksydacyjnie, pomaga zwalczać wolne rodniki. Owoc bogaty jest w przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale także wygląd zewnętrzny, opóźniając procesy starzenia. Poprawia ostrość wzroku, wzmacnia układ kostny, pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, a także przywraca spokój i równowagę psychiczną, uzupełniając braki składników mineralnych. Ponadto wykazano, że spożywanie karamboli przyczynia się do obniżenia poziomu glikemii oraz cholesterolu LDL we krwi.
Karambola – wartości odżywcze
Tak szerokie spektrum działania tego tropikalnego owocu, podyktowane jest składnikami odżywczymi, które dbają o nasze zdrowie i wygląd. Karambola jest bardzo dobrym źródłem witaminy A oraz C. Znajdziemy w niej również wapń, magnez oraz żelazo. Jest także źródłem kwasów organicznych. Niestety w karamboli znajduje się również kwas szczawiowy, który może powodować powstawanie kamieni nerkowych oraz osłabienie kości i zębów.
Karambola – zastosowanie
Przede wszystkim owoc ten znajduje zastosowanie w kuchni. Najbardziej słodkim smakiem charakteryzują się owoce o ładnie żółtej skórce. Przechowując karambolę w lodówce, dłużej zatrzymamy jej świeżość. Ciekawy kształt owocu wykorzystywany jest jako element dekoracyjny do sałatek czy drinków. Równie dobrze prezentuje się na talerzu w towarzystwie dań głównych i deserów. Po obróbce termicznej może stanowić dodatek podawany do dań rybnych. Z karamboli można wycisnąć sok, który bogaty jest w witaminę C, a także przerobić na pyszne dżemy czy sosy. Świetnie nadaje się jako marynata do mięs. Co ciekawe, kwaśne i cierpkie odmiany karamboli można wykorzystać do produkcji wina. Ponadto stosować go można jako owoc kandyzowany czy w formie przyprawy.
Karambola to owoc o bardzo tajemniczej nazwie i charakterystycznych, gwiaździstym kształcie. Służy nie tylko jako dodatek, który cieszy oko, ale dzięki swym wartość odżywczym, z powodzeniem znajduje zastosowanie kulinarne. W smaku słodko-kwaśny owoc dodaje egzotycznego smaku wielu przetworom oraz niecodziennym daniom.