Cytron – egzotyczny owoc zwany ręką Buddy

16 18 20

Nazwa tego owocu brzmi bardzo egzotycznie i intrygująco. Cytron nazywany też cedratem posiada żółtą barwę skórki, a jego smak kojarzony jest z owocami cytrusowymi, co również przejawia się w jego nazwie. Owoc znany jest także pod drugą nazwą – ręka Buddy. Nie tylko można go spożywać w surowej formie, ale swoje zastosowanie znajduje także w przemyśle perfumeryjnym oraz medycynie.

Cytron – owoce

Cytron (Citrus medica L.) prawdopodobnie pochodzi z północno-wschodnich Indii, uprawiany i stosowany był już w starożytności. Należy do rodziny rutowatych. Przywędrował jako jeden z pierwszych owoców cytrusowych do Chin oraz Europy. Istnieje wiele odmian tego owocu, a jedną z nich jest właśnie ręka Buddy.

Odmiana Fingered charakteryzuje się palczastymi, długimi wyrostkami, które tworzą owoc. Powszechnie uprawiana jest w Chinach oraz rejonach wschodniej Azji. Ręka Buddy prawdopodobnie wywodzi się z Indii i tam też upatruje się w tym owocu magicznych mocy. Wygląd tej odmiany cytronu jest zaskakujący i intrygujący.

Ręka Buddy nazywana jest też macką ośmiornicy, gdyż do złudzenia przypomina jej wygląd. Owoce są dość duże, dochodząc nawet do 30 cm i 2,5 kg. Skórka ręki Buddy jest żółtego koloru i faktury, która przypomina cytrynę. Stanowi nawet 70% owocu, jest bardzo aromatyczna i świetnie nadaje się do kandyzowania (prażenie w cukrze). Nadaje ciastom czy masom przepięknego aromatu. Właśnie ta skórka służy do wyrobu wielu produktów, w tym słodyczy. Biały miąższ, czasem lekko żółty, o kwaśnym smaku nie jest jadalny. Na Korsyce ze skórki owoców wytwarzany jest likier zwany Cedratine.

W niektórych rejonach Chin oraz Indii, buddyści wierzą, że położenie ręki Buddy obok sejfu, kasy lub zgromadzonego majątku ma zapewnić bogactwo i powodzenie finansowe. Owoc stosowany jest także w medycynie oraz przy produkcji perfum. Choć owoce ręki Buddy nie zawierają wiele soku, mimo tego wyciska się go z nich i dodaje do napoi, podbijając ich smak i aromat. Cenione są szczególnie ze względu na swój zapach, najbardziej intensywny podczas dojrzewania owoców.

Ręka Buddy jest kolejnym egzotycznym owocem, mało znanym w naszych stronach. Piękny i intrygujący wygląd i jeszcze piękniejszy zapach, zachwyca i wabi wielu amatorów tego owocu. W przemyśle wykorzystuje się grubą, masywną skórkę, ale można także z owoców pozyskać smakowity sok. Ponadto ręka Buddy podobno posiada magiczne właściwości, które zapewniają dobrobyt finansowy.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Cytron – egzotyczny owoc zwany ręką Buddy - 3.8/5. Oddano 57 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.