Emocjonalny portret współczesnego człowieka
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Dziś będzie o emocjach. Dlaczego? Ano dlatego, że wielu ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy jak wielką odgrywają one rolę w jego życiu. Nastawienie emocjonalne do drugiego człowieka to jedno, ale osobiste emocje, które w danej chwili ukazujemy i sposoby, w jaki sobie z nimi radzimy wpływają na wiele sfer naszego ciała. Nie tylko mogą stać się powodem otyłości, ale także problemów ze zdrowiem, np. układem krążenia.
Emocje i ich rola w życiu codziennym
Dietetycy już dawno rozróżnili głód fizyczny od głodu emocjonalnego. Jak się okazuje jedynie ten pierwszy spełnia swoją pierwotną funkcję zawiadamiania o potrzebach fizjologicznych organizmu. Ten drugi staje się reakcją na szarpiące nas emocje. Wiele osób właśnie w jedzeniu widzi sposób na przywrócenie równowagi emocjonalnej.
Warto wiedzieć więc, jakie emocje mogą przyczynić się do tego, że przybieramy na wadze. Głównie jest to smutek bądź złość. Na szczęście istnieją emocje przeciwstawne, które również pozostawiają zupełnie inne skutki na naszym ciele – odchudzają. Najczęściej jest to radość i poczucie zadowolenia, ale niektórzy mogą również głodówką reagować na sytuacje stresujące.
Generalnie jednak to obniżony nastrój tworzy błędne koło, w które wpadamy, kiedy tyjemy. Nadmierna waga ciała powoduje smutek i przygnębienie, a z nim radzimy sobie przez podjadanie. I tak koło się zamyka. W takiej sytuacji może nam pomóc wizyta u psychodietetyka. Specjalista ten łączy obie sfery fizyczną i psychiczną, które w błędnym kole cierpią równocześnie.
Smutek i złość mogą być również przyczyną kompulsywnego sięgania po jedzenie. W wielu wypadkach również kończy się to nadwagą, z którą ciężko sobie poradzić. Jednak może zakończyć się równie kompulsywnymi próbami pozbycia się spożytego jedzenia z organizmu. Wówczas jedynie krok może nas dzielić od bulimii.
Widzimy więc, że negatywne emocje wpływają destrukcyjnie na nasze ciało. Warto znaleźć sposób, aby sobie z nimi skutecznie radzić. Wybuchy agresji często kończą się rozpadem związku, problemami w pracy, a także problemami z sercem. Zapanujmy nad tymi niebezpiecznymi wybuchami, aby cieszyć się zdrowymi relacjami z otoczeniem i samym sobą. Pierwszym krokiem nie jest jednak zmiana otaczającego nas świata, ale nas samych, a dokładniej sposobu, w jaki komunikujemy o naszym stanie emocjonalnym. Informacja zwrotna, którą kierujemy do innych pomoże im zrozumieć Twoje obecne nastawienie, a także unikać sytuacji graniczących z kłótnią, jeśli wiedzą, że nie jesteś w odpowiednim nastroju.
Informacja zwrotna pomoże zapanować nad agresją lub zapobiec jej wybuchowi, ale także może pomóc Ci, gdy smutek spycha Cię w stany depresyjne. Poznaj 5 oznak świadczących o depresji, które pomogą Ci jej uniknąć lub pomóc drugiej osobie, u której je zauważysz. Niejednokrotnie szczera rozmowa może przynieść niezwykłe rezultaty w poprawie nastroju i zwiększeniu chęci do życia.
Stres, który towarzyszy współczesnemu człowiekowi od rana do nocy może być źródłem tych destrukcyjnych emocji, ale nie zawsze. Istnieją również wampiry emocjonalne, które swoją obecnością i uwagami mogą obudzić w Tobie potwora. Takich osób najlepiej unikać. Istnieją również sposoby, aby przezwyciężyć ich negatywny wpływ na otoczenie, kiedy zerwanie kontaktu jest niemożliwe.
Wiedząc, jak wielką rolę w życiu odgrywają emocje warto nauczyć się nad nimi panować. Pierwszym krokiem z pewnością może być zniwelowanie codziennego stresu, który wprowadza dysharmonię w życiu emocjonalnym każdego z nas. Poznanie odpowiednich technik relaksacyjnych i regularne ich stosowanie pozwoli Ci uniknąć wszystkich negatywnych skutków stresu i wzburzonych emocji.
Niewiele potrzeba, aby nauczyć się panować nad swoimi emocjami. Współczesny świat umożliwia zaistnienie wielu absurdalnym i irytującym sytuacjom, na które wielokrotnie nic nie możemy poradzić. Zachowując jednak przysłowiowy „święty spokój” zachowamy również swoje zdrowie.