Wampiry emocjonalne (energetyczne) i ich rola w naszym życiu
Nie rozpoznasz go po wydłużonych kłach i porcelanowej skórze, jak pisała Stephenie Myeer w bijącej rekordy popularności sadze „Zmierzch”. Nie pozbawi Cię krwi ani nie zauroczy przenikliwym spojrzeniem. I na nic zda się tutaj czosnek, wiadro święconej wody i promienie słoneczne.
Wampir emocjonalny (energetyczny)
Wampir emocjonalny lub energetyczny (różne tłumaczenia) to osoba, która samą swoją obecnością może pozbawić Cię energii i chęci do życia. Aby zobrazować jego sposób działania można odwołać się do przypowieści: jeżeli wrzucimy żabę do gorącej, wrzącej wody ta wyskoczy od razu. Jeżeli natomiast przeciwnie wrzucimy ją do garnka zimnej wody, którą stopniowo będziemy podgrzewać, żaba ugotuje się. Podobnie działa wampir emocjonalny. Nigdy nie zaatakuje wprost. Schemat jest jeden: Wampiry będą czerpać z Twojej energii a Ty będziesz robić się coraz słabszy.
Wampira emocjonalnego możemy spotkać wszędzie: w pracy, w domu. Może to być również Twój partner lub partnerka. Nie pozwól więc, aby zatruwał Ci życie i samopoczucie.
Rodzaje wampirów emocjonalnych
W literaturze przedmiotu można spotkać się z rozróżnieniem kilku ich rodzajów. Albert Berstein wymienia ich aż cztery/pięć. Aby wiedzieć jak sobie z nimi radzić warto poznać ich różne oblicza:
- Kontroler (Krytyk) – jawnie i bez skrupułów ingeruje w życie ofiary. Najczęściej uważa, że wszystko wie najlepiej, również co jest ważne dla Ciebie. Czuje się upoważniony do udzielania rad i wytykania popełnianych błędów. Nie omieszka Ci powiedzieć jak wychowywać dzieci, kiedy i o której godzinie należy chodzić spać. Podważy niemal każdą Twoją decyzję, w sposób, który negatywnie wpłynie na Twoje emocje. Często jest to osoba, która nie ma własnego życia, dlatego wtrąca się w życie innych. Wampir krytyk czerpie satysfakcję z krytykowania innych. Zdarza się, że sam cierpi na brak poczucia bezpieczeństwa. Boi się tego, czego nie może przewidzieć.
- Narcyz – nieustannie porównuje się z innymi, szukając w nich wad, które tylko mają potwierdzić jego wyższość. To osoba, która pragnie być przez wszystkich podziwiana
i szanowana. Chce być w centrum zainteresowania. Nieustannie wymaga admiracji oraz poklasku. W kontakcie z innymi często będzie się przechwalał swoimi sukcesami. Nigdy nie przyzna się do porażki. Nie pozwoli nikomu dojść do głosu, w szczególności gdy opinia innych nie będzie zbieżna z jego. Pochłonie całą Twoją przestrzeń i uwagę. Dla narcyza więc on sam jest najważniejszy, a inni służą mu jedynie jako lustro, w którym widzi podziw dla siebie samego. - Ofiara – jest to osoba, którą można określić jako lustrzane odbicie narcyza, ponieważ także skupia się wyłącznie na sobie. Uważa jednak, że cały świat sprzysiągł się przeciwko niemu.
W konsekwencji ogranicza kontakty wyłącznie do kilku osób. Dzwoni do nich, aby użalać się nad swoim losem i opowiadać historie na temat swoich przykrych doświadczeń. Jeśli rozmówca zbagatelizuje jego problemy, dodatkowo utwierdzi się w przekonaniu, że nikt go nie słucha i nie rozumie. - Rozłamowiec (wampir – sadysta) – jednego dnia będzie Twoim najlepszym przyjacielem, innego zaatakuje w sposób, który podkopie Twoje poczucie własnej wartości. Często robi to bardzo subtelnie, dlatego bardzo trudno odkryć jego prawdziwe intencje. Jest mistrzem manipulacji. Jego uwagi są tylko pozornie subtelne i niewinne. Pewny siebie czuje się wyłącznie w sytuacji, gdy wygrywa z innymi, ponieważ to daje mu poczucie kontroli.
Jeśli już uda nam się zidentyfikować wampira emocjonalnego, warto zastanowić się, czy chcemy dalej kontynuować z nim znajomość. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bliska jest dla Nas dana osoba. Warto uczyć się rozpoznawać własne emocje, a co za tym idzie osoby, które działają na nie negatywnie.