Psychodietetyka – zrównoważone podejście do odchudzania
Aktualizacja: 2 stycznia, 2025
Każdy z nas pewnie słyszał, że rozsądna dieta powinna obejmować 4–5 posiłków dziennie, a jej podstawą powinny być owoce i warzywa. Do tego warto włączyć aktywność 3 razy w tygodniu i nie zapominać o nawadnianiu organizmu, przynajmniej 2 litrami wody dziennie. Brzmi prosto, dlaczego więc mając coraz większą świadomość żywieniową społeczeństwo zamiast chudnąć wciąż tyje? Dlaczego tylko niewielki procent osiąga sukces w odchudzaniu?
Wyobraź sobie, że od pewnego czasu doskwierają ci nieprzyjemne migreny. Postanawiasz się ich pozbyć i wybierasz się do lekarza, który po wysłuchaniu twojego problemu przepisuje ci tabletki. Po zażyciu tabletek czujesz chwilową ulgę, ale migreny ciągle nawracają. Dzieje się tak ponieważ zamiast zlokalizować źródło leczysz wyłącznie jego skutek. Takie działanie powoduje, że efekt będzie tylko chwilowy, a problem zdrowotny wciąż pozostanie nierozwiązany. Tak samo sprawa ma się z odchudzaniem, stosując diety próbujemy pozbyć się nadwagi, czyli skutku, którego problem niekoniecznie tkwi w twojej słabej woli.
Psychodietetyka w walce z otyłością
Człowiek to dusza i ciało. Próbując uzdrowić strefę fizyczną nie możemy zapominać o strefie psychicznej, ponieważ są one ze sobą nierozerwalnie związane. Tym właśnie zajmuje się psychodietetyka. Jest to dziedzina łącząca w sobie zarówno wiedzę dietetyków jak i psychologów. Takie podejście sprawia, że nie tylko zamienimy nasz jadłospis na zdrowszy, ale również dokonamy wiele pozytywnych zmian w swoim życiu.
Emocje, nałogi i złe nawyki – wszystkie te rzeczy nie tylko znacznie obniżają komfort psychiczny, ale również często są przyczyną twojej nadwagi. Wciąż nie możesz schudnąć, ciągle zaczynasz nowie diety, ale nie udaje ci się nigdy spełnić wszystkich jej założeń. Wyrzucasz sobie, że masz słabą wolę i albo całkowicie zaprzestajesz prób walki o lepszą sylwetkę, albo próbujesz kolejnych, często drakońskich diet, które całkowicie rozregulowują twój metabolizm i powodują, że każda następna próba pozbycia się kilogramów staje się coraz trudniejsza. Stop! Pora przerwać to błędne koło i poszukać prawdziwej przyczyny nadwagi. Może sięgasz po jedzenie, kiedy odczuwasz smutek? Wracając z pracy z przyzwyczajenia kupujesz drożdżówkę w zaprzyjaźnionej cukierni? Może w dzieciństwie, ktoś powiedział ci, że jesteś gruba i twoja podświadomość nie jest w stanie uwolnić się od tej etykiety?
Przyczyn może być wiele, niektóre z nich możesz sam łatwo zlokalizować i wyeliminować np. zapisując w notatniku wszystkie spożywane posiłki oraz okoliczności i emocje im towarzyszące. Być może zajadasz słodyczami stres, albo podczas pracy odruchowo sięgasz po niezdrowe przekąski. Problem może tkwi jednak dużo głębiej i wtedy niezbędna jest pomoc psychodietetyka, który udzieli ci fachowej pomocy.
Psychodietetyka stara się odpowiedzieć na pytania: „dlaczego nie możemy schudnąć”, „dlaczego jemy, gdy nie jesteśmy głodni”. Bardzo dużo osób jest świadome tego, jak jedzenie działa na organizm, jaki tryb życia prowadzić i jak jeść, aby cieszyć się dobrym wyglądem, a mimo to nie potrafią utrzymać osiągniętych efektów i wracają do poprzedniej wagi. Właśnie dla takich osób stworzona została psychodietetyka, która pomaga osiągnąć kontrolę nad jedzeniem, rozpoznawać emocje odpowiedzialne za niechciane kilogramy, a także podtrzymywać motywacje.
Dom bez solidnych fundamentów, chodź budowany jest szybciej i z mniejszym nakładem finansowym, może okazać się bardzo nietrwały. Tak samo jest z dietą – bez solidnych fundamentów w postaci uporządkowanej sfery psychicznej i emocjonalnej, pewności siebie, pozytywnych i trwałych nawyków, możemy osiągnąć szybki efekt, którym niestety będziemy cieszyć się tylko na chwilę.