Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?
Aktualizacja: 1 lutego, 2016
Większość z nas żyje w biegu, a cisza, relaks i spokój powoli odchodzą do lamusa. Taki tryb życia dla jednych może być stymulujący, ale dla wielu jest on źródłem stresu, którego efektem jest złe samopoczucie. Z kolei obniżony nastrój może być przyczyną negatywnych emocji, z którymi wielu z nas sobie nie radzi.
Funkcje negatywnych emocji
Pomimo, że negatywne emocje często wywołują kłótnie, depresje, demobilizują nas do działania, a także mogą wywoływać wilczy apetyt i być przyczyną licznych nałogów, to według psychologów są one niezbędne. Dzięki nim w naszych głowach zapala się czerwona lampka, która jest sygnałem, że coś w naszym życiu się nie układa.
Dla osób pewnych siebie i świadomych swoich możliwości sygnał ten jest impulsem do działania, który motywuje do zmian. Taki typ osobowości szuka możliwych rozwiązań sytuacji i drogi do tego, aby wyzbyć się źródła niepowodzeń. Są jednak osoby, które pod wpływem negatywnych emocji, czyli smutku, złości, gniewu lub rozczarowania, rezygnują z próby zawalczenia o lepsze samopoczucie i ignorują swoje emocje. Zamiast spróbować znaleźć przyczynę, wyciszają swoje myśli i udają, że problem nie istnieje. Niestety taki schemat działania nie sprawi, że negatywne emocje znikną, a wręcz przeciwnie – będą się one pojawiać coraz częściej.
Sposób na negatywne emocje
Jak już wyżej napisałam mogą prowadzić one do licznych uzależnień: od jedzenia, nikotyny, alkoholu, niszczą relacje międzyludzkie i prowadzą do depresji. Jeśli czujesz, że emocje wymykają Ci się spod kontroli to poniższe wskazówki są dla Ciebie.
- Daj sobie przyzwolenie na odczuwanie wszystkich emocji. Z odczuwaniem szczęścia, dumy i radości raczej nie mamy problemu. Są to odczucia jak najbardziej przez nas porządane i zazwyczaj dążymy do tego, aby w naszym życiu było ich jak najwięcej. Jest to oczywiście jak najbardziej normalne i intuicyjne działanie, jednak musimy zaakceptować fakt, że nie zawsze będziemy doświadczać wyłącznie pozytywnych emocji. Kiedy czujesz złość, smutek i gniew nie odsuwaj ich, nie udawaj, że one nie istnieją. Przyjmuj wszystkie emocje takimi jakie są i naucz się je nazywać. Bądź świadomy tego co czujesz, bo ta wiedza jest kluczowa w dalszych etapach pracy nad radzeniem sobie z nimi.
- Zastanów się jaki ma na Ciebie wpływ dana emocja. Przykładowo miałeś stresującą rozmowę z szefem i czujesz ogromny gniew. Kiedy wracasz do domu zaczynasz czepiać się wszystkich o byle co wywołując kłótnie między domownikami, co ciebie złości jeszcze bardziej. Chcesz się wreszcie zrelaksować, więc sięgasz po piwo, a następnie jakąś przekąskę. Za 15 minut postanawiasz wynagrodzić sobie ciężki dzień paczką ciasteczek, a w przeciągu następnej godziny zdołałeś opróżnić już drugie piwo i zamówić pizzę. Rano budzisz się z ogromnym poczuciem winy i nie dość, że partner wraz z dziećmi się do Ciebie nie odzywają to jeszcze masz wydęty brzuch i 1,5 kg więcej na wadze. Postaraj się zanotować swoje zachowania, które następują bezpośrednio po wystąpieniu negatywnej emocji, aby następnym razem uniknąć zachowań autodestrukcyjnych zastępując je np. przyjemną lekturą lub spacerem na świeżym powietrzu.
- Odnajdź źródło negatywnych emocji. Teraz kiedy już umiesz rozpoznawać swoje emocje i wiesz, jaki mają fatalny wpływ na Twoje zachowanie i samopoczucie musisz nauczyć się jak wyeliminować je ze swojego życia. Oczywiście, nie jesteś w stanie wyzbyć się ich całkiem, ale możesz znacznie je ograniczyć. Zastanów się co jest przyczyną odczuwania przez Ciebie negatywnych emocji i postaraj się je zlikwidować. W teorii brzmi prosto, ale może być to bardzo złożony proces, który będzie wymagał wielu miesięcy pracy i wsparcia najbliższych.
Na samym początku praca z emocjami bywa bardzo trudna. Nauczysz się prawdziwie odczuwać gniew, smutek, żal i złość, które wcześniej tylko przemykały przez Twoją głowę. Będziesz musiał odrobinę zwolnić tempo i żyć bardziej świadomie, szukając źródła Twojego osobistego nieszczęścia. Warto jednak podjąć ten trud – gra jest warta świeczki, a nagrodą jest Twoje szczęście i lepsze życie.
zwolnić TEMPO..tępy to może być nóż…albo umysł
Błąd poprawiony. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.