Olej CBD z konopii – co leczy, jak działa?
Leczenie za pomocą medycznej marihuany budzi liczne kontrowersje wśród społeczeństwa. Przyjrzyjmy się kannabidiolowi, czyli jednej z najlepiej dotychczas przebadanej substancji występującej w konopiach siewnych.
Definicja pewności siebie. Jak zwiększyć pewność siebie u dziecka?
Wszyscy znamy osoby nieśmiałe, którym wyraźnie brakuje pewności siebie. Niestety takie osoby mogą być często wykorzystywane przez innych, gdyż nie potrafią powiedzieć nie, w obawie, że zostaną odrzucone. Dlatego też bardzo ważne jest budowanie pewności siebie już od najmłodszych lat.
Objawy, leczenie i terapia zaburzeń odżywiania
Najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami zaburzeń odrzywiania są jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), bulimia (żarłoczność psychiczna) i zespół napadowego objadania się (BED).
Motywacja do odchudzania. Jak się zmotywować do odchudzania?
Od poniedziałku, od Nowego Roku, od nowego miesiąca… Ile razy tak właśnie zaczynał się kolejny proces odchudzania? I ile razy kończył się już pierwszego dnia, gdy coś w pracy nie poszło i czekolada była jedyną radością? Jak to jest z motywacją do rozpoczęcia odchudzania i wytrwania w zdrowym odżywianiu na lata?
Przygotowanie do odchudzania – nastawienie psychiczne to podstawa
Zanim podejmiemy decyzję o redukcji masy ciała należy dobrze ją przemyśleć, nakreślić plan działania i odpowiednio się do niej nastawić. Zobacz, jak najlepiej przygotować się do odchudzania.
Wielkość posiłków ma znaczenie – jak nie jeść za dużo
Czy mniej na talerzu oznacza mniej na wadze?
Zaburzenia odżywiania towarzyszące depresji
Czy depresja może wpłynąć na rozwój zaburzeń odżywiania? Przekonaj się sam!
Alkoreksja – procenty zamiast jedzenia
Szczupła sylwetka ciągle jest w modzie, a sposobów by ją osiągnąć jest naprawdę wiele. Zarówno tych zdrowych np. zmiana nawyków żywieniowych i urozmaicenie diety, aktywność fizyczna, jak i szkodliwych, będącymi zaburzeniami w obrębie odżywiania, np. anoreksja czy bulimia. Wśród tych ostatnich pojawiają się także nowe odmiany jak: diabulimia, manoreksja i alkoreksja.
Zaburzenia odżywiania a pomoc bliskich
Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia radykalnie zmienił swoje nastawienie do jedzenia – przestaje jeść lub spożywa je w nadmiarze, może to świadczyć o kłopotach z prawidłowym odżywaniem. Jak wówczas reagować i co zrobić?
Niezawodne sposoby na domowego niejadka
Wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych u pociechy jest nie lada zadaniem dla świadomych rodziców. Co w teorii wydaje się względnie proste, w praktyce może okazać się trudne do wprowadzenia. Jak zachęcić małego niejadka do zjedzenia śniadania, obiadu i kolacji?
Otyłość a depresja – przyczyny współwystępowania
Dietetycy i eksperci do spraw psychologii odżywiania wskazują na silny związek pomiędzy przyzwyczajeniami żywieniowymi a nastrojem. Już na przełomie XX i XXI wieku zauważono współwystępowanie dwóch chorób, które w znacznym stopniu wpłynęły na komfort życia ludzi – mowa o otyłości i depresji.
Zaburzenia odżywiania w ujęciu systemowym
Zaburzenie, psychopatologię czy problemy jednego z jej członków wyjaśnia się w kategorii zaburzenia równowagi całego systemu. W myśl tej teorii problem nie leży wyłącznie w gestii jednostki, lecz stanowi on odzwierciedlenie dysfunkcji całego układu.
Style jedzenia i ich wpływ na naszą dietę
Dla jednych, odżywianie to czynność niezbędna dla zaspokojenia potrzeb organizmu. Dla innych – celebracja i uczta smaków, której poświęcają wiele czasu i uwagi. Dlaczego tak bardzo różnimy się podejściem do jedzenia? Co kształtuje nasze preferencje żywieniowe i sposób, w jaki się odżywiamy? Który styl żywienia charakteryzuje Ciebie?
Psychodietetyka – odchudzanie zaczyna się w głowie
Nieoceniona w czasie odchudzanie staje się pomoc psychodietetyka – osoby, która postrzega je nie tylko jako proces zmiany soma (ciała), ale i psyche - duszy.
Zaburzenia jedzenia w ujęciu psychoanalitycznym
Jako pierwszy problematyce anoreksji w ujęciu psychoanalitycznym przyglądnął się Freud. Opisał on pacjentki anorektyczce jako nieradzące sobie z własnym napięciem seksualnym. Również późniejsi analitycy interpretowali to zaburzenie w kategorii opóźniania i zaprzeczania swojej kobiecości, zaś jeden z objawów – zanik miesiączkowania, miał pozwalać pacjentkom na przedłużanie dzieciństwa.
Postawy osób starszych względem żywienia
Jedną z możliwości, by zminimalizować negatywne skutki starzenia się jest dbanie i zwracanie uwagi na dietę różnorodną i bogatą w składniki odżywcze. Dbanie o nią jest zależne od postaw osób starszych, które rzutują na jakość przyjmowanego pożywienia.
Ograniczenie jedzenia jako przejaw duchowości
Samogłodzenie znane jest we wszystkich kulturach i religiach włączając w to religię starożytnych Egipcjan, judaistyczną, chrześcijańską, opisy takich przypadków znane są również w islamie czy buddyzmie. Jedyne co zmieniło się na przestrzeni wieków to kontekst historyczny i kulturowy, poziom wiedzy oraz podejście do odmowy jedzenia. Różne są również reakcje społeczne na takie praktyki.
Stres i aspekty żywieniowe u osób pracujących
Zdarza się także, że po określone produkty sięgamy w momentach trudnych, stresujących, które wprowadzają w negatywny nastrój. Dzieje się tak również, gdy towarzyszy nam stres związany z pracą - w przekąskach szukamy uspokojenia.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !