Jak pokonać wampira emocjonalnego

16 18 20

Nie bądź obojętny. Neutralność sprzyja oprawcy, nigdy ofierze. Milczenie pomaga dręczycielowi, nigdy dręczonemu.

Elie Wiesel

Po rozmowie z nimi czujesz się wyczerpany. Jesteś zmęczony jakby ktoś „wyssał” z Ciebie wszystkie soki życia. Czujesz się, jakby ktoś pozbawiał Cię marzeń, optymizmu i radości. Najchętniej zaszyłbyś się gdzieś daleko, byle jak najdalej od innych ludzi. Wampiry energetyczne to emocjonalni terroryści, złodzieje marzeń. Jak się przed nimi bronić i ustrzec się przed ich negatywnym wpływem?

Dlaczego nie posłałaś łóżka przed wyjściem do pracy. Co by sobie pomyśleli sąsiedzi, gdyby przyszli z niezapowiedzianą wizytą – słyszy Anna tuż po przyjściu z pracy od swojej teściowej, z którą razem z mężem dzielą mieszkanie. Podobne uwagi kobieta stosuje wobec własnego syna. Słowa te osłabiają i wzbudzają silne emocje negatywne. Sprawiają, że ich odbiorcy czują się bezradni i spada ich pewność siebie.

Walka z wampirem

Rozpoznanie wampira energetycznego jest pierwszym etapem, aby wyzwolić się od jego negatywnego wpływu.  Pamiętajmy, że walka z nim może składać się z kilku pomniejszych bitew, od których może zależeć końcowy sukces potyczki. Wszystko bowiem zależy od stopnia relacji, jakie łączą ofiarę z agresorem. Wampirami energetycznymi bywają rodzice, partnerzy, małżonkowie, przełożeni itp. Często ich negatywny wpływ pozostaje nieuświadomiony przez wiele lat. Złe samopoczucie tłumaczone jest z kolei np. warunkami atmosferycznymi.

Strategie obronne

Psycholog i psychiatra Albert J. Bernstein w swojej książce “Emocjonalne wampiry” wspomina:

Każdym emocjonalnym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza na świecie. Same wampiry z uwagi na własne zaburzenia psychiki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują. Wszystko to razem stanowi kolejny powód, dla którego powinniśmy być jeszcze bardziej rozsądni.

Jeśli już określimy, kto jest dla nas wampirem energetycznym powinniśmy:

  1. Odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy znajomość z osobą dotkniętą wampiryzmem jest nam potrzebna? Jeśli jest to rodzic lub partner to z pewnością całkowite zerwanie kontaktu z taką osobą będzie dla nas trudniejsze. Z mniej znaczącymi osobami sprawa wydaje się znacznie prostsza. Może warto ukrócić kontakt dla własnego dobra?
  2. Stosować komunikaty asertywne. Wyznaczać jasne granice, wyrażając swoje uczucia, w sposób, który respektuje prawa i potrzeby innych.
  3. Otaczać się osobami pozytywnie nastawionymi do życia.
  4. Wizualizować wszystkie dobre rzeczy, które nas spotkały w danym dniu. Nie wracać do negatywnych sytuacji.
  5. Uodpornić się na bezpodstawną krytykę. Nie brać wszystkiego do siebie.
  6. Zapisać się na jogę lub zacząć uprawiać jakiś inny rodzaj sportu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że sport wyzwala endorfiny – tzw. hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie.
  7. Zachować spokój (stosować metody relaksacji i ćwiczenia oddechowe).

Szansa na sukces

Tylko systematyczne i konsekwentne działanie pozwoli nam wyrwać się ze szponów wampira energetycznego. Pamiętaj! To twoje życie i to Ty określasz z kim chcesz się spotykać i jakie relacje nawiązywać.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak pokonać wampira emocjonalnego - 3.6/5. Oddano 64 głosy.
Autor artykułu: