Kava Kava – działanie, gdzie kupić, opinie

16 18 20

Kava kava to roślina niegdyś bardzo popularna, dziś – nie wszędzie legalna. Czy stanowi dobrą alternatywę dla leków przeciwdepresyjnych? Poznaj jej działanie.

Kava kava

Kava Kava, czyli pieprz metystynowy, to bylina naturalnie występująca w rejonie wysp Pacyfiku. Używana od tysięcy lat zarówno w celach leczniczych, jak i religijnych przez tamtejszą ludność. Gdzieniegdzie kava kava znajduje zastosowanie do tej pory (np. Papua Nowa Gwinea). Spożywa się ją zazwyczaj tuż przed wieczornym posiłkiem – przyjęcie kava na pusty żołądek stwarza ryzyko działania psychoaktywnego rośliny. Najczęściej kolacje są mniej obfite, ponieważ kava kava hamuje także apetyt, zbyt duże porcje jedzenia mogą wówczas wywołać mdłości. Istnieją różne metody przygotowywania rośliny do spożycia. Zazwyczaj w pierwszym etapie korzeń jest przeżuwany, tarty lub miażdżony, a następnie zanurzany w zimnej wodzie. Dzięki temu z rośliny łatwiej uwalniane zostają laktony, czyli substancje odpowiadające za właściwości rośliny.   

Kava kava – działanie

To właśnie wspomniane wyżej laktony (tzw. kavalaktony) odpowiadają za działanie rośliny. Ich struktura chemiczna bardzo przypomina mirystycynę – substancję obecną w gałce muszkatołowej. Wyizolowano ich piętnaście, z czego dziewięć zostało w pełni zidentyfikowane. W tradycyjnej medycynie ludowej kava kava wykorzystywana była jako remedium na gorączkę, biegunkę, bezsenność, drgawki, bóle menstruacyjne. Efekty psychoaktywne wywoływane przez kava kava różnią się w zależności od dawki – może to być lekkie pobudzenie i euforia (przy mniejszej dawce) lub rozluźnienie mięśni, brak koordynacji, senność. Przyjmowanie dużych dawek i wysoka częstotliwość może wiązać się np. z wystąpieniem typowych objawów skórnych – swędzenie, wysypka, której bardzo często towarzyszy nadwrażliwość na światło. Ponadto występują także zaburzenia funkcji wątroby, zaburzenia od strony przewodu pokarmowego.

W badaniach kilkakrotnie zaobserwowano działanie przeciwlękowe kava kava. Wśród uczestników przyjmujących codziennie 100 mg trzy razy dziennie przez cztery tygodnie ekstraktu z kava kava (zawierających 70% laktonów) zaobserwowano znaczne obniżenie poziomu lęku w porównaniu z grupą placebo. Ich działanie można przyrównać nawet do powszechnie stosowanych leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych (benzodiazepin, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych). Co ważne, nie wydaje się, aby opóźniały czas reakcji czy zaburzały koncentrację, co jest charakterystyczne dla niektórych substancji stosowanych w leczeniu zaburzeń lękowych. Poza wpływem na układ nerwowy kava kava może mieć działanie antyagregacyjne, czyli zapobiegające zlepianiu się płytek krwi.

Kava kava – gdzie kupić

Obecnie Kava kava rozpowszechniona jest na całym świecie w postaci kapsułek czy nalewek, stosowana jako suplement diety. Od roku 2002 niektóre kraje Europejskie wycofały ze sprzedaży ekstrakty z rośliny z powodu prawdopodobieństwa jej hepatotoksycznego działania (uszkadzającego wątrobę). W rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego status preparatów zawierających wyciągi z kava kava to „Postępowanie w toku” co oznacza, że nie zostały one wprowadzone na rynek. Co więcej kava kava (roślina żywa, susz, nasiona, wyciągi lub ekstrakty) została wpisana w rejestr środków odurzających grupy I-N – co oznacza, że może być wykorzystana jedynie w celach medycznych, naukowych i przemysłowych. Mimo to dostępne są w sprzedaży internetowej – w postaci kropli i kapsułek. Producenci przypisują im działanie nasenne, redukujące stres, lęk i skurcze mięśni. Wątpliwe jest natomiast, że sprzedaż jest legalna.

Kava kava – lek czy narkotyk?

Kava wpisana jest na listę substancji odurzających kategorii I-N – taka substancja może być wytwarzana lub przerabiana w celu badań za zgodą Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub bez zezwolenia przez apteki. Środki te muszą być odpowiednio zabezpieczone przed osobami nieupoważnionymi do ich przetwarzania i użycia. Preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N mogą być dopuszczone do obrotu jako środki farmaceutyczne. Lekarz za zgodą Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego może przepisać taki środek. Recepta wystawiona na preparat z kava kava może dotyczyć wyłącznie ilości, która nie przekracza zapotrzebowania na 90 dni stosowania. Czy kava kava jest zatem narkotykiem? Do tej pory jednoznacznie nie udowodniono, że ma ona potencjał uzależniający, ale formalnie jest jako taki właśnie traktowana.

Wydaje się, że kava kava ma duży potencjał i jej zastosowanie może przynieść pewne korzyści. Trudno jednak polecać preparat o wątpliwym bezpieczeństwie i podejrzanym o potencjał uzależniający. Niemniej np. w USA preparaty z ekstraktem z kava kava są legalne i dostępne w postaci suplementu diety. FDA ostrzega, aby zachować ostrożność i nie zażywać tego typu środków jednocześnie z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona czy jakimikolwiek lekami o negatywnym wpływie na wątrobę.

Literatura:

 • USTAWA z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;
 • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje;
 • http://rejestrzp.gis.gov.pl
 • WWW.FDA.GOV: Consumer Advisory: Kava-Containing Dietary Supplements May be Associated With Severe Liver Injury
 • Alternative Meducine Review; Vol. 3, nr 6, 1998, kava kava monograph
 • Vincent LebotMark MerlinLamont Lindstrom Kava: The Pacific Elixir: The Definitive Guide to Its Ethnobotany, History, and Chemistry;
 • István Ujváry; Psychoactive natural products: overview of recent development; Ann Ist Super Sanità 2014 | Vol. 50, No. 1: 12-27
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kava Kava – działanie, gdzie kupić, opinie - 3.6/5. Oddano 77 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Opinie

 • Ciekawska 12.12.2017, 7:13

  Czy ktoś wie co dalej z tą informacją: „W grudniu 2016 r. Główny Inspektorat Sanitarny wydał uchwałę zalecającą usunięcie kavy z listy substancji zakazanych na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii[40]. Rekomendację oparto na przeprowadzonej analizie dostępnych informacji na temat rośliny, na bazie których stwierdzono, że: „kava nie działa na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu powodującym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, jak również nie ma dowodów na powodowanie szkód społecznych poprzez używanie tej substancji”

  Odpowiedz
  • Paweł 01.02.2018, 12:41

   Tak, teraz sprawa została skierowana do Ministerstwa Zdrowia, które ma rozważyć kwestie zdrowotne dotyczące kavy. Wynik zapewne będzie pozytywny, ale nie wiemy kiedy to nastąpi. Więcej można poczytać na stronie kampanii.

   Pozdrowienia. : )

   Odpowiedz
 • Antonio 24.08.2018, 1:57

  Już jest legalna, można zamawiać

  Odpowiedz
  • Damian 02.09.2018, 9:42

   Gdzie? Można zamawiać?

   Odpowiedz
  • Adam 04.09.2018, 9:07

   A gdzie mozna zamowic ?

   Odpowiedz
 • Jerzy 02.09.2018, 11:24

  GDZIE MOŻNA KUPIĆ..?

  Odpowiedz
 • ciekawski 02.01.2019, 2:41

  Pieprz metystynowy jest w polsce legalny od sierpnia 2018

  Odpowiedz
 • Miroslawa 15.01.2019, 1:53

  Tak legalny tylko po zamówieniu w sklepie iHer…b , dhl nie podal ocleniu, i towar odesłano. polska PIS

  Odpowiedz
 • FabianJ 28.02.2019, 3:51

  Witam, kavę można już legalnie kupić najlepiej z poleconych źródeł z certyfikatami, osobiście dużo podróżuję tam właśnie poznałem działanie kavy, ludzie porównują je do wypicia alkoholu ja raczej nie, alkohol zamula, a tu czuje się wyraźne odprężenie, relaks po prostu czuję się bardzo dobrze bez stresu, nękających myśli.

  Odpowiedz
  • Patrycja Majewska 27.05.2019, 11:27

   Odkąd pierwszy raz miałam okazję posmakować kavy kavy stałam się jej wielką fanką, dla mnie nie ma lepszego sposobu na relaks czy bezsenność, kava ma jednak o wiele więcej dobrych właściwości.

   Odpowiedz
 • prawda 100% 10.04.2019, 10:44

  Dla nas będzie lepiej jak nie uznają kavy jako lek ponieważ i tak będzie na recepte czyli praktycznie niedostępna żaden lekarz nie wypisze recepty na kave w obawie że ktoś bedzie chciał ją używać w celach rekreacyjnych a nie leczniczych

  Odpowiedz
 • Paweł 30.04.2019, 3:02

  Tylko cena w Polsce 100% większa niż w innych krajach UE

  Odpowiedz
 • Sylwiaw 18.06.2019, 9:56

  Kava od kilku miesięcy stała się częścią mnie, Mam stresującą pracę, wcześniej niejednokrotnie musiałam wybierać się do psychologa z moimi problemami w pracy bo sama nie dawałam sobie rady. Cierpiałam na bezsenność i inne tego typu dolegliwości. Od momentu w którym zaczęłam pić kavę, wszystko minęło. ale ważne żeby była oryginalna i z dobrego źródła by mieć pewność że otrzymamy tą właściwą.

  Odpowiedz
  • Monika 14.01.2022, 7:45

   Gdzie kupujesz i jaką napisz proszę
   Pozdrawiam Monika

   Odpowiedz
 • Kaja Liza 10.07.2019, 11:49

  Bardzo się cieszę, że kava jest w końcu legalna w Polsce, ma wiele wspaniałych właściwości, jest bezpieczna dla zdrowia i nie uzależnia, w porównaniu do niektórych leków, które można teraz zastąpić kavą

  Odpowiedz
 • Kingaa 14.08.2019, 9:07

  Też widziałam, że Kava jest już legalna w Polsce i to bardzo dobrze. Dzięki niej można pozbyć się stresu, a na dodatek zrobić coś dobrego dla organizmu.

  Odpowiedz
 • Aneta 25.08.2019, 10:53

  Kava kava jest świetna, pomogła mi w wielu kwestiach takich jak bezsenność czy stres, o kavie dowiedziałam się i się cieszę że w końcu jest legalna w Polsce.

  Odpowiedz
 • Judyta 26.08.2019, 12:50

  Bardzo się ucieszyłam kiedy dowiedziałam się, że kava w końcu jest legalna w Polsce. Od razu zamówiłam kavę bo od dawna wiedziałam o jej cudownych właściwościach. Od dłuższego czasu miałam problem z bezsennością, pomimo że byłam zmęczona i chciało mi się spać zasnąć n ie mogłam. Na szczęście dzięki kavie problem zniknął

  Odpowiedz
 • Ola12 17.09.2019, 1:11

  Kava jest najlepsza jeśli tylko ktoś potrzebuje czegoś naturalnego na uspokojenie, albo na walkę z bezsennością. A przez to, że jest z naturalnych składników nie uzależnia, więc same plusy.

  Odpowiedz
 • Dariusz 03.12.2021, 3:45

  Chciałbym spróbować ale biorę leki przeciwdepresyjne i nasenne. Może to jest jakaś szansa na lepsze życie

  Odpowiedz
 • Dariusz Wielgolewski 03.12.2021, 3:54

  Chciałbym spróbować. Biorę leki przeciwdepresyjne, stabilizatory nastroju neuroleptyk i dalej mam lęk. Może to jest jakaś szansa

  Odpowiedz
  • Ewa 20.04.2022, 9:42

   Depresja jest przeciwwskazaniem ,może się pogorszyć

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone