Choroby tropikalne – leiszmanioza, riketsjozy oraz egzotyczne robaczyce

W rejonach o klimacie gorącym i tropikalnym możemy zetknąć się ze specyficznymi drobnoustrojami wywołującymi określone, charakterystyczne dla danego regionu choroby. Trzeba mieć to na uwadze zawsze, kiedy podróżujemy w rejony okołorównikowe i podzwrotnikowe, zwłaszcza jeśli w danym kraju obowiązują niskie standardy higieniczne. Przed egzotyczną wyprawą wskazany jest kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej, który uprzedzi o wszelkich możliwych zagrożeniach i środkach ostrożności. Dziś możemy znaleźć się w dowolnym zakątku świata i spełniać największe turystyczne pragnienia. Dając się ponieść emocjom zachowajmy jednak zdrowy rozsądek.
Choroby tropikalne – leiszmanioza
Lejszmanioza to choroba pasożytnicza wywołana przez wiciowce Leishmania. Pasożyt przedostaje się do krwiobiegu człowieka poprzez ukłucie moskita bądź kontakt z zarażonymi zwierzętami, po czym się rozmnaża. Można się zetknąć z dwoma postaciami choroby – skórną i trzewną. Ta pierwsza stanowi zagrożenie w regionach Północnej Afryki, Południowej Europy, Bliskiego Wschodu, Chin, druga natomiast w środkowej Afryce, Bliskim i Środkowym Wschodzie, Azji.
Od momentu wniknięcia pasożyta do czasu wystąpienia objawów może upłynąć sporo czasu. Najwcześniej, po kilku tygodniach, w przypadku postaci skórnej, w miejscu wkłucia moskita pojawiają się guzki i owrzodzenia. Z kolei na pierwsze symptomy postaci trzewnej należy czekać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie pojawiają się zazwyczaj: gorączka, spadek masy ciała, utrata łaknienia, powiększenie śledziony, biegunka, krwawienie z nosa i inne, nieswoiste objawy. Okres utajenia bywa bardzo niebezpieczny. Wracając z podróży możemy nie zdawać sobie sprawy z obecności pasożyta w organizmie. Choroba rozwija się podstępnie pogarszając rokowania, dotyczy to przede wszystkim leiszmaniozy trzewnej. Jeśli natomiast zostanie wykryta w porę – leczenie jest skuteczne. Niestety nie istnieją szczepionki ani leki zapobiegawcze.
Chorobo tropikalne – riketsjozy
Riketsje – to różnorodne bakterie przenoszone przez pchły, kleszcze, wszy i inne roztocza. Powszechnie występują na terenach USA, Ameryki Środkowej, Afryce Wschodniej i Południowej. Są przyczyną głównie gorączek plamistych. Niestety zakażenie nie objawia się w jednoznaczny sposób. Pierwszą oznaką pozwalającą podejrzewać inwazję bakterii jest strup lub krostka w miejscu wniknięcia riketsji. Późniejsze oznaki zakażenia przypominają grypę – ból głowy, mięśni, gorączka, dreszcze. Takie symptomy powinny zwrócić uwagę każdej osoby, która wyjeżdżając w dalekie podróże narażona została na kontakt z tamtejszą fauną. Od momentu odkrycia antybiotyków leczenie chorób bakteryjnych stało się w większości przypadków stosunkowo proste, także i w tym wypadku. Ponadto przed wyjazdem można skorzystać z profilaktycznego szczepienia lub prewencyjnego zażywania doksycykliny (antybiotyk). Podstawą, mimo wszystko, jest zachowanie ostrożności i podstawowych zasad higieny.
Choroby tropikalne – egzotyczne robaczyce
Schostosomatoza i filariozy to choroby pasożytnicze. Ta pierwsza spowodowana jest przez przywry z rodzaju Schistosoma. Zetknąć można się z nimi głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Bytują w zbiornikach wodnych, gdzie potrafią aktywnie wniknąć przez skórę do naczyń krwionośnych człowieka, w konsekwencji czego w późniejszym etapie następuje uszkodzenie wątroby. Także i tutaj – objawy są nieswoiste – ból brzucha, katar, krwiomocz. Tym ważniejsze staje się wczesne wykrycie inwazji. Im szybciej postawiona zostanie właściwa diagnoza – tym większe szanse na wyzdrowienie.
Nie tylko woda stanowi zagrożenie. Jak w przypadku wielu egzotycznych chorób, nicienie wywołujące filariozy przenoszone są przez komary w regionach tropikalnych i podzwrotnikowych. Objawy różnią się w zależności od stadium choroby wywołanej wniknięciem pasożytów. W fazie ostrej – zapalenie naczyń chłonnych, obrzęk naczyń chłonnych i zewnętrznych narządów płciowych, w fazie przewlekłej – gorączka, ból głowy, obrzęki, objawy neurologiczne, zapalenie tęczówki. Leczenie odbywa się wyłącznie w placówkach zajmujących się medycyną chorób tropikalnych.
Choroby pasożytnicze są bardzo groźne dla zdrowia. Warto zasięgnąć porady specjalisty w przypadku planowania podróży do krajów tropikalnych. Pamiętać należy o możliwości zastosowania szczepień, w niektórych przypadkach są one nawet warunkiem uzyskania zezwolenia na wyjazd. Także zachowanie fundamentalnych zasad higieny zmniejsza ryzyko związane z zakażeniem – mycie rąk, owoców, warzyw, picie wody ze sprawdzonych źródeł, niespożywanie niedogotowanego mięsa, unikanie kontaktu z osobami chorymi. Cieszmy się zatem możliwością odkrywania nowych lądów odpowiedzialnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Literatura:
- Szczeklik Andrzej, Choroby wewnętrzne tom 2; Kraków 2006
- Strona Główna Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Wejherowie
Sok ten wzbogaci organizm o niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, co jest niezwykle pomocne, gdy nie masz czasu na skomponowanie pełnowartościowych posiłków. czytaj więcej
Wygląd tej rośliny przywodzi na myśl egzotyczne plaże. Ta niezwykła tropikalna roślina oprócz pięknego wyglądy skrywa jednak wiele cennych substancji. Poznaj ogórek kiwano! czytaj więcej
Zacznij eksperymentować z przyprawami i produktami, których do tej pory unikałeś w sklepie. Zainspiruj się kuchniami świata i wprowadź do swoich dań odrobinę wschodnich przypraw i mięsnych dań północy. Podróżuj ze smakiem! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !