Mapa świata jako inspiracja kulinarna
Aktualizacja: 23 czerwca, 2017
Czy patrzyliście kiedyś na mapę świata jako obiekt swoich kulinarnych inspiracji? Jak wiadomo każdy region dzięki swoim odmiennym warunkom klimatycznym jest miejscem idealnym pod uprawę konkretnych roślin. Niestety kokosów nie wyhodujemy w Polsce, ale nikt nie powiedział, że nie możemy cieszyć się ich smakiem i właściwościami zdrowotnymi.
Na szczęście w polskich sklepach są dostępne również produkty, które nie jesteśmy w stanie wyhodować bądź wyprodukować na miejscu takie jak orzech kokosowy, ananasy, mango, awokado. Nadal produkty te pozostają w sferze “rarytasów”, które kupuje się rzadko i cieszy się ich smakiem najlepiej bez żadnych dodatków.
Dlaczego tak się dzieje? Dla Polaków niektóre produkty, co prawda są dość drogie, ale w większym stopniu powodem ich unikania jest zwyczajna nieznajomość. Wymień teraz, na ile sposobów możesz wykorzystać awokado, ananasa albo sos sojowy? To nic dziwnego, w końcu to produkty, których nie uświadczymy w tradycyjnych daniach polskiej kuchni. Jednak skoro są dostępne, dlaczego ich nie wykorzystać?
Podróżuj i zbieraj przepisy
Dzisiaj podróżowanie dla nikogo nie stanowi większego problemu. Przemieszczanie się pomiędzy miastami europejskimi nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku i nakładów finansowych. Wiele linii lotniczych oferuje promocyjne ceny na bilety nawet w najdalsze krańce świata, a chętnych na nie nie brakuje. Tanie podróżowanie stało się wręcz modą. Im mniej wydasz za podróż na drugi kontynent tym lepiej. Najodważniejsi zwiedzają świat stopem, więc koszty transportu wielokrotnie wynoszą 0 zł. Jeśli do tego wybierzesz opcję integracji z miejscowymi poprzez couchsufring, również koszty noclegu mogą pozytywnie Cię zaskoczyć. Najważniejsze to chcieć i znaleźć odrobinę wolnego czasu.
Pozytywów płynących z podróżowania jest wiele. Od dawna wiadomo, że nic tak nie uczy jak podróże. Niewielu jednak zauważa, jak wielka jest to okazja do poznawania różnorodnej kuchni. Czasami wymaga to pewnego rodzaju przełamania barier kulturowych czy osobistego wstrętu, ale podjęte ryzyko z pewnością Ci się opłaci. Będąc w obcym kraju nie zamykaj się w tym, co jest Ci dobrze znane, nie szukaj w Anglii czy Holandii polskich sklepów z polskimi produktami. We Francji byłoby to wręcz grzechem iść do McDonalda, aby zaspokoić swój głód dobrze znanym Ci smakiem. W zamian możesz wziąć przykład z Francuzek, które jedząc tyle słodkich pyszności nadal cieszą się znakomitą sylwetką, dowiedz się jak to robią. Zresztą fast foody nigdy nie są dobrym rozwiązaniem, no chyba że w Stanach Zjednoczonych. Tam chcąc spróbować lokalnej kuchni pewnie się ich nie uniknie.
Zaryzykuj i otwórz się na inne smaki, na szeroki świat doznań smakowych oferowany Ci przez lokalnych kucharzy. Poznawaj nowe produkty i przyprawy charakterystyczne dla danego kraju. Jeśli wybrałeś opcję podróżowania za pomocą couchsurfingu, wspólne gotowanie razem ze swoim gospodarzem to najwspanialsza okazja, aby wymienić się przepisami i spróbować lokalnych specjałów.
Może w ten sposób odkryjesz w sobie smakosza i dojdziesz do wniosku, że to właśnie zmysł smaku będzie pędził Cię po świecie. Pojedziesz do Francji, aby spróbować choć jednego croissanta, bądź bagietkę ze słodkim dżemem albo do Szwajcarii po jedyny w swoim rodzaju ser, a na Litwie spróbujesz przepyszna zapiekankę ze świńskimi uszkami. Zaryzykuj i próbuj.
Zainspiruj się kuchniami świata
Gdy wrócisz już do domu, pełen nowych, kulinarnych doświadczeń wprowadź zmiany w swojej codziennej kuchni. Stosuj to, czego się nauczyłeś, łącz smaki, które dotąd starałeś się oddzielać i wykorzystuj produkty, które zazwyczaj omijałeś w supermarkecie.
Każdemu w końcu mogą znudzić się ziemniaki z panierowanym kotletem. Typowo polskie dania, na których się wychowałeś, i które wiadomo najłatwiej i najszybciej przyrządzisz nie są jedynym rozwiązaniem. Możesz podróżować w swojej kuchni. Zacznij odkrywać tradycyjne dania obcych kultur, organizuj z przyjaciółmi wieczory tematyczne z meksykańską, azjatycką – chińską czy japońską kuchnią. Rozsmakuj się w świecie w swoim własnym domu. Możesz wypróbować także kuchnię Pięciu Smaków, z którą nauczysz się komponować smaki, poznasz chińską filozofię i zadbasz o zdrowie całego ciała.
Walcz z nudą, przyprawiaj
Jedzenie jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka. Bez niego niestety się nie da. Wokół wspólnych posiłków w wielu kulturach narosła tradycja, która miała pomóc celebrować tę chwilę. Obserwując japońskich mistrzów sushi nie można powiedzieć, że to tylko jedzenie. W wielu przypadkach posiłek to małe dzieło sztuki.
Współczesna kultura i mass media przez ciągłe propagowanie szczupłej, wysportowanej sylwetki zmienia obraz jedzenia w naszych oczach. Wszystko staje się źródłem kalorii, których przecież musimy unikać. Mięso, nabiał, pieczywo postrzegane są tylko jako źródło energii bądź drogocennych składników. Kupujesz i zjadasz: białko, węglowodany i tłuszcz.
Wszyscy starają się, aby jak najszybciej przygotować jedzenie, które będzie w miarę dobre i co najważniejsze mało kaloryczne. Zazwyczaj kończymy swoje kulinarne podboje na kurczaku gotowanym na parze z solą i pieprzem, a do tego parę różyczek brokułów. Wiadomo, nie zawsze jest możliwość, aby poświęcić na przygotowanie posiłku więcej niż 30 min, ale nie wszystkie dania są skomplikowane i wymagają godzin spędzanych w kuchni i cierpliwości jak w przypadku sushi. Czasami wystarczy odrobina przypraw, które nie tylko urozmaicą smak potraw, ale także pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.
Przyprawy pomagają na nowo odkryć zapomniany zmysł smaku. Dla mnie największą inspiracją pod tym względem pozostaje kuchnia indyjska. Z pewnością po podróży do Jaipur przywiozłabym worek curry. Przyprawy takie jak imbir, kurkuma, gałka muszkatołowa i curry są tak łatwo dostępne na polskim rynku, a tak rzadko wykorzystywane. Aby wam udowodnić, że to nie są puste słowa poniżej znajdziecie niezwykle prosty przepis na orientalną zapiekankę. Głównym jej składnikiem są ziemniaki, ale dzięki przyprawom, zmieniają one całkowicie swój smak. Dzięki niej przeniesiecie się do Indii.
Składniki:
- ok. 10 ziemniaków (ja daję tyle, ile mieści mi się akurat do naczynia żaroodpornego)
- 1 czerwona papryka (można dać więcej różnokolorowych)
- 1 cebula
- 3–4 ząbki czosnku
- puszka pomidorów, albo pół słoiczka koncentratu pomidorowego
- 5–6 łyżek wiórków kokosowych + opcjonalnie pół szklanki mleczka kokosowego
- 3 łyżeczki curry
- 1 łyżeczka imbiru
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- szczypta chilli
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki soli
- oliwa z oliwek
- do posypania cebula dymka lub szczypiorek
Przygotowanie:
- wszystkie warzywa dokładnie umyć, ziemniaki można, ale nie trzeba obrać ze skórki.
- ziemniaki pokroić w kostkę, z papryki wykroić gniazda nasienne, oczyścić dokładnie z pestek i też pokroić w średniej wielkości kostkę
- cebulę obrać i pokroić w niezbyt drobną kostkę, czosnek obrać (skórka łatwiej zejdzie, jeśli wcześniej lekko zmiażdżymy ząbek wierzchem dłoni lub płaską stroną noża) i drobno posiekać
- pokrojone ziemniaki wrzucić do wrzątku i gotować ok. 5 minut, po czym odcedzić
- na dno naczynia żaroodpornego wylać trochę oliwy, wyłożyć ziemniaki, pokrojoną paprykę, dodać sól
- na patelni rozgrzać 3–4 łyżki oliwy, wsypać przyprawy i chwilę podsmażyć z oliwą, następnie dodać cebulkę i czosnek, podsmażyć chwilkę aż cebulka się zeszkli, po czym dodać pomidory z puszki, wcześniej rozdrobnione widelcem – dodać całą zawartość puszki, razem z wodą, (jeśli używamy koncentratu pomidorowego wcześniej rozpuszczamy go w szklance wody i dodajemy na patelnię)
- podsmażyć wszystkie składniki razem, aż się połączą i utworzy się aromatyczny sos (jeśli jest zbyt gęsty można dodać odrobinę wody), sos dusić jakieś 5 minut, po czym dodać wiórki kokosowe i mleczko kokosowe. Wymieszać wszystko razem i wylać sos na ziemniaki
- zapiekankę włożyć na ok. 35–45 minut do piekarnika rozgrzanego do ok. 200ºC, w połowie czasu pieczenia ziemniaki powinno się przemieszać, żeby się równomiernie upiekły, (czas pieczenia jest orientacyjny, ziemniaki trzymamy w piekarniku tak długo, aż będą miękkie, a skórka przypieczona i chrupiąca)
Niech świat stanie się Twoją kulinarną inspiracją. Czerp ile się da z tradycyjnych dań odległych kultur. W czasie podróży poszerzaj swoją wiedzę na temat nieznanych Ci dotąd produktów. Doświadczaj swoim smakiem i eksperymentuj w swojej kuchni. Nie uciekaj przed nowościami i produktami, których nie znasz, ale zaryzykuj i wykorzystaj je.