Właściwości lecznicze czystka. Czystek na odchudzanie, boreliozę, trądzik, pasożyty

16 18 20

Ziele czystka możemy spotkać najczęściej na Wyspach Kanaryjskich, we Włoszech, Francji, a także w Grecji. Jest to krzew o białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Roślinie tej przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Jest skuteczna w walce z licznymi chorobami, a także znajduje coraz większe zastosowanie w medycynie naturalnej. Czystek występuje nie tylko w formie zasuszonej, ale także pod postacią kapsułek, czy tabletek. Niezależnie od formy spożywania, czystek ma ogromny wpływ na organizm człowieka oraz jego samopoczucie.

Właściwości lecznicze czystka

Lista korzyści płynących z działania czystka jest bardzo długa. Ze wszystkich ziół w Europie posiada najwięcej właściwości leczniczych. Roślina ta jest cennym źródłem polifenoli, czyli związków przeciwutleniających. Mają one właściwości antybiotyczne, działają przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwhistaminowo. Ich zadaniem jest hamowanie stanów zapalnych organizmu człowieka. Uczestniczą w zwalczaniu wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Obecnie prowadzone są liczne badania, które mogą dowieść skuteczność czystka w tej kwestii. Zapobiegają także powstawaniu blaszek miażdżycowych oraz infekcjom górnych dróg oddechowych.

Czystek a odchudzanie

Czy warto sięgnąć po czystek, aby zgubić dodatkowe kilogramy? Czystek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest oczyszczanie organizmu przez wiązanie metali ciężkich. Dzięki temu możemy zauważyć szybsze efekty stosowania diety oraz ćwiczeń fizycznych. Musimy jednak pamiętać, że z każdej strony otaczają nas toksyny. Są one obecne nie tylko w powietrzu, ale także w wodzie, a nawet w jedzeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie oczyszczać nasz organizm. Czystek wykazuje właściwości odchudzające, jednak należy wspomagać ten proces odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. Czystek przyspiesza również przemianę materii oraz polepsza funkcjonowanie całego organizmu, dlatego ciału łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów.

Czystek na boreliozę

Borelioza jest to choroba infekcyjna, którą możemy zarazić się przede wszystkim w okresie letnim. Około 80% tych zachorowań występuje w czerwcu i lipcu. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze, które zakażone są krętkami borelii. Ugryzienie przez tego owada powoduje wprowadzenie krętków do organizmu człowieka, a następnie do krwi. Objawy pojawiają się w ciągu 3 dni, a czasami nawet dopiero po miesiącu. Czystek dzięki swoim antybiotycznym właściwościom jest doskonałym sposobem na boreliozę. W swoim składzie zawiera olejki eteryczne, które hamują wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, która odpowiada za rozwój boreliozy. Zapobiega także sklejaniu się bakterii, dzięki czemu nie dopuszcza do ich połączenia z błoną komórkową, co chroni ją przed uszkodzeniem. Zadaniem czystka jest również odstraszanie owadów, w tym kleszczy. Zatem osoby lubiące wycieczki do parku, czy lasu powinny koniecznie włączyć czystek do swojej codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że w naparach z ziela czystka zawartość olejków eterycznych jest bardzo mała. Największą ich ilość możemy znaleźć w alkoholowych ekstraktach tej rośliny.

Czystek na trądzik

Czystek swoją popularność zyskuje przede wszystkim dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwgrzybiczemu. Dzięki ogromnej zawartości polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy roślinie tej przypisuje się działanie antyoksydacyjne. Zioło to znalazło swoje zastosowanie w leczeniu trądziku i w łagodzeniu jego zmian. Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Przeważnie występuje w okresie dojrzewania, ale pojawia się także u dorosłych kobiet, szczególnie podczas miesiączki. Schorzenie to polega na zatykaniu się gruczołów łojowych przy cienkich włoskach porastających skórę. Najczęściej pojawia się na twarzy, klatce piersiowej oraz na plecach. Czystek nazywany jest skutecznym lekarstwem na trądzik. Ten fakt potwierdził m.in. dr E. Wessler w swoim laboratorium w Niemczech. Badał zdolność ziół i antybiotyków do zwalczania bakterii Propionibacterium acnes, które przyczyniają się do trądzikowego zapalenia skóry. W przeciwieństwie do innych ziół czystek zahamował rozprzestrzenianie się bakterii trądzikowych w zainfekowanej probówce.

W 1993 roku w Niemczech pod nadzorem dr Rainera H. zostało przeprowadzone podobne badanie. Pacjentom cierpiącym na trądzik zalecono, aby  przemywali problematyczne miejsca skórne naparem z ziela czystka. Po miesiącu u badanych osób zmiany trądzikowe ustąpiły. Warto wiedzieć, że na wygląd skóry wpływa także regularne picie herbaty z czystka. W przypadku, gdy trądzik ma inne podłoże, stosowanie tego zioła może być niewystarczające. Konieczne jest wtedy zasięgnięcie porady dermatologa.

Czystek na pasożyty

Czystek charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, które zapewniają mu rosnące uznanie. Jedną z nich jest zdolność do odstraszania drobnych owadów, do których należą komary i kleszcze. Zapach substancji zawartych w czystku działa drażniąco na wyżej wymienione pasożyty. W ten sposób zapewnia nam naturalną ochronę przed nimi. Zioło to możemy stosować na wiele sposobów. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest picie naparu z ziela czystka. Aby zadziałał należy pić go przez dłuższy czas i regularnie. Jego działanie polega na wydalaniu z potem produktów metabolizmu, a w tym substancji znajdujących się w wypitym naparze. Mówiąc prosto, nasza skóra przy długotrwałym stosowaniu czystka zaczyna pachnieć nieapetycznie dla pasożytów, jednak my sami tego nie czujemy. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie mocnego naparu i naniesienie go na skórę lub odzież. Najlepiej zrobić to używając pojemnika ze spryskiwaczem. Napar wlany do butelki łatwo jest  rozpylić na narażone na działanie pasożytów ciało. Naturalny napar z czystka jest o wiele lepszym rozwiązaniem od kupnych substancji owadobójczych. Przeważnie są to substancje chemiczne, które mogą okazać się szkodliwe dla organizmu człowieka dlatego stosując czystek nie musimy się niczego obawiać.

Podsumowując czystek jest to zioło, któremu przypisuje się liczne właściwości prozdrowotne. Często określany jest jako panaceum na wszystkie schorzenia. Pomoże nam w problemach ze skórą,  boreliozą, alergiami, czy w zatruciach metalami ciężkimi. Badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych stosowania tego zioła, dlatego każda osoba niezależnie od wieku może spożywać go bez ograniczeń.

 

Literatura:

1.J. Newerli- Guz, M. Erdman: „Ocena wybranych wyróżników jakościowych czystka (róży skalnej) Cistus incanus L”. Probl Hig Epidemiol. 2015, 96, 693-696.

K. Ekiert, M. Dochniak: „Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?”. Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 401-408.

S. A. Panacewicz: „Borelioza z Lyme – zasady rozpoznania i leczenia”. Pediatr Med. Rody. 2014, 10, 163-173.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Właściwości lecznicze czystka. Czystek na odchudzanie, boreliozę, trądzik, pasożyty - 4.4/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną. Jej pasją jest opracowywanie smacznych i dietetycznych potraw.