Zdrowie

Oceń
Zdrowie - 2.4/5. Oddano 15 głosy.

Czosnek w ciąży na przeziębienie. Mleko z czosnkiem w ciąży

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Czosnek od lat uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, ponieważ zawiera rozmaite substancje aktywne biologicznie, które warunkują jego prozdrowotne działanie. Stanowi on składnik wielu suplementów diety, które mają za zadanie redukować ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych. Skuteczność tego produktu spowodowała, że cieszy się on sporą popularnością, jednak czy może on być stosowany również w ciąży?

Zastosowanie i szkodliwość kwasu fosforowego

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Kwas fosforowy, głównie kojarzony jest z napojami typu cola. Wykorzystywany na szeroką skalę, nie tylko jako dodatek do żywności. Swoje zastosowanie ma w wielu gałęziach przemysłu. Jednak, czy ze względu na to, że jest taki powszechny jest również bezpieczny? Warto się zastanowić, czy produkty spożywcze zawierające kwas fosforowy można spożywać bez ograniczeń.

Właściwości i zastosowanie liści malin. Czy herbata z nich jest zdrowa?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Właściwości prozdrowotne owoców maliny znane są już od starożytności. Uprawiane były one m.in. przez Greków i Rzymian. Maliny uznawane są za cenny surowiec leczniczy, od tysiącleci wykorzystuje się je zarówno w celach odżywczych, jak i dietetycznych. Dotyczy to nie tylko samych owoców maliny, ale również ich liści.   

Jak używać ałun? Poznaj jego właściwości, zastosowanie i szkodliwość

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Ałun jest minerałem naturalnego pochodzenia stosowanym w codziennym życiu. Dotąd używany był głównie zewnętrznie, jednak obecne badania i innowacyjne terapie dowodzą, iż równie skuteczny jest on we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o możliwościach jego stosowania, jak i potencjalnym zagrożeniu, jakie ze sobą niesie.

Arjuna (migdałecznik) – działanie i przeciwwskazania

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Arjuna jest rośliną stosowaną w medycynie naturalnej, powszechnie dostępną szczególnie w Indiach. Ze względu na swoje szerokie terapeutyczne działanie znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Diosmina – działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne. Diosmina na hemoroidy

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Diosmina to substancja wykazująca wielokierunkowe działanie biologiczne. Przede wszystkim jest jednym z najczęściej stosowanych leków przy stanach niewydolności żylnej, tj. żylnej niewydolności kończyn dolnych oraz wewnętrznych i zewnętrznych żylakach odbytu. Przy jakich innych schorzeniach może być stosowania? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne związane z przyjmowaniem diosminy?

Dziki pochrzyn (Wild Yam) – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Z roku na rok rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem substancji roślinnych w terapii wielu schorzeń. Możemy do nich zaliczyć pochrzyn dziki, czyli Wild Yam. Znany jest on przede wszystkim ze swoim prozdrowotnych właściwości – łagodzi m.in. bóle miesiączkowe i objawy menopauzy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jakie efekty daje suplementacja dzikim pochrzynem?

Czepota puszysta – działanie i leczenie boreliozy

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Czepota puszysta znana jest szerzej jako koci pazur. Jakie właściwości ma ta egzotyczna roślina? Czy może pomóc w boreliozie?

Leczenie naturalne niedoczynności tarczycy. Zioła na niedoczynność tarczycy

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Niedoczynnością tarczycy określamy stan kliniczny, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 dla aktualnych potrzeb organizmu, co powoduje w badaniach laboratoryjnych obniżenie stężenia wspomnianych hormonów. W odpowiedzi na niskie stężenie T3 i T4 dochodzi do nadmiernej produkcji TSH (hormon tyreotropowy) przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są przyrost masy ciała, uczucie ciągłego zimna, senność, depresja, zaburzenia pamięci, zaparcia, sucha skóra oraz zaburzenia miesiączkowania.  

Olejek rycynowy w ciąży i na wywołanie porodu

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Domowy sposób na wywołanie porodu – sprawdź, czy warto sięgnąć po babcine metody.

Asafetyda, smrodzieniec, czarcie łajno – właściwości lecznicze niezwykłej przyprawy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Niegdyś znana i powszechnie stosowana jako surowiec apteczny, dziś nieco zapomniana. Ta niewątpliwie okazała, dorastająca niemal do trzech metrów wysokości, bylina po dziś dzień rośnie na piaszczystych, kamienistych terenach północnych Indii, Iranu i Afganistanu. Pomimo że niektórych odstrasza nie tyle sama nazwa, co specyficzny, czosnkowy zapach, to właśnie czarcie łajno może stać się skutecznym środkiem w leczeniu chronicznych wzdęć oraz zespołu jelita drażliwego.

Gorzknik kanadyjski – działanie i skutki uboczne

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Gorzknik kanadyjski jest bardzo charakterystyczną dla swej rodziny rośliną. Jakie ma właściwości i czym grozi nieodpowiednie dawkowanie?

Trądzik w ciąży. Co na trądzik w ciąży?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

W wyniku zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży zmienia się cera przyszłej mamy. U części kobiet stan skóry ulega poprawie, nabiera ona blasku, a niedoskonałości znikają. Jednak istnieje również grupa, która ma mniej szczęścia. W wyniku większej aktywności gruczołów łojowych pojawiają się u nich zmiany trądzikowe. Dotyczy to zazwyczaj kobiet z cerą podatną na wypryski przed miesiączką, ale nie tylko [1].  

Kolagenoza – objawy. Dieta przy kolagenozie

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Białka kolagenowe należą do najważniejszych dla ludzkiego organizmu białek. Jakie objawy dają zaburzenia gospodarki kolagenowej i jak wygląda ich dietoterapia?

Retinol – działanie. Retinol na trądzik

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Retinol należy do grupy barwników organicznych – karotenoidów. Czym jest i jakie pełni funkcje w organizmie? Czy retinol może pomóc w zwalczaniu trądziku?

Fenyloalanina – działanie i występowanie

Aminokwasy stanowią grupę związków niezwykle istotnych biologicznie, wchodzą bowiem w skład białek, bez których funkcjonowanie organizmu byłoby wręcz niemożliwe. Część z nich nasz organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie (endogennie), część zaś w celu uzupełnienia pełnej puli ustrojowej musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Jednym z takich aminokwasów jest fenyloalanina, wokół której krąży wiele, często sprzecznych teorii. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy opisać dla państwa funkcję, jaką pełni w ustroju oraz źródła w diecie, z których możemy ją pozyskać. Zapraszamy do lektury!

Olej konopny – właściwości, zastosowanie. Jak stosować olej konopny?

Konopia siewna, inaczej zwana włóknistą (Cannabis sativa . var. Sativa), jest rośliną jednoroczną, przystosowującą się do różnych warunków klimatycznych. Jej nasiona składają się w 15–20% z białka oraz w 28–35% z oleju (głównie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Ponadto zawierają m.in. edystynę, cholinę, lecytynę, chlorofil, witaminę K i tokoferole [1, 2].

Solanina – niebezpieczna substancja w ziemniakach. Zatrucie solaniną

Ziemniaki przygotowywane w postaci gotowanej, faszerowanej, puree, pieczonej czy smażonej, bez wątpienia stanowią jeden z najpopularniejszych komponentów dań goszczących na polskich stołach. Choć znany jest ich prozdrowotnych charakter, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bulwy te stanowią również źródło toksycznego dla człowieka alkaloidu nazywanego solaniną. O tym, czym dokładnie jest ten związek, skąd jego obecność w ziemniakach oraz jakie negatywne skutki związane są z jego nadmierną konsumpcją, opowiemy Państwu w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Piwo bezalkoholowe. Czy w ciąży i przy karmieniu piersią można pić piwo bezalkoholowe?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Piwo alkoholowe to znany wszystkim napój, który chętnie popijamy latem w upalne dni lub podczas spotkań rodzinnych oraz ze znajomymi. O ile samo w sobie piwo zawiera szereg korzystnych dla zdrowia substancji, z których warto wymienić cenne polifenole, tak zawarty w piwie alkohol etylowy nie wykazuje pozytywnego wpływu na organizm człowieka, a wręcz traktowany jest jak trucizna!

Cukrzyca typu II – powikłania. Jak zapobiegać cukrzycy?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W ostatnich latach obserwuje się przerażający wzrost zachorowania na wiele chorób. Część z nich została nazwana mianem chorób cywilizacyjnych. Zaliczyć do nich można m.in. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię czy cukrzycę. Właśnie na tę ostatnią w 2000 roku chorowało 177 mln. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 2030 roku i osiągnie wartość 366 mln. Cukrzyca prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia, a także szeregu powikłań skutkujących uszczerbkiem na zdrowiu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powoduje to schorzenie i jak mu zapobiegać.