Zastosowanie orzecha czarnego – nalewka, krople, olej
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Orzech to jeden z najzdrowszych pokarmów na świecie. Pomaga zwalczyć depresję, poprawia pracę serca i kondycję mózgu. Większość ludzi jednak myśli jedynie o popularnym orzechu włoskim, natomiast warto wiedzieć, że istnieją również inne odmiany. Szczególnie orzech czarny wykazuje niezwykłe właściwości zdrowotne.
Orzech czarny
Naturalnie występuje głównie w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju spotkać go można zazwyczaj w formie upraw. Zdarza się również, że gatunek ten dziczeje i udomawia się lokalnie. Orzech czarny znany jest szczególnie z eliminowania pasożytów, dzieje się tak za pomocą zawartego w nim juglonu i garbników, dzięki którym wykazuje on również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Udowodniono również, że orzech ten niszczy niektóre komórki rakowe, leczy kolkę, reguluje trawienie, poprawia odporność i wspomaga układ krążenia. Dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością i online. Można go dostać w formie płynnego ekstraktu lub w postaci kapsułek. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, polifenoli i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak gamma-tokoferol, czyli składników, które są związane z zapobieganiem i/lub leczeniem różnych typów chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych, raka i cukrzycy. Ze względu na swój skład orzech czarny jest potencjalnie silnym i korzystnym suplementem diety, pozytywnie wpływającym na ogólny stan zdrowia.
Olej z czarnego orzecha
Korzyści zdrowotne, jakie niesie olej z czarnego orzecha, różnią się od tych, które zapewnia zwykły olej orzechowy. Ten olej jest używany jako środek leczniczy, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antybakteryjnie, regeneruje i nawilża skórę. Usuwa wolne rodniki, działając przeciwnowotworowo.
Nalewka z czarnego orzecha
Alkohol wyciąga cenne substancje aktywne z łupin orzecha, dlatego dobrą formą jest również nalewka. Suplementy na bazie łupin cechuje niska aktywność względem nalewek.
Składniki:
- łupiny orzecha czarnego – 50 g,
- etanol (40–50%) – 150 ml.
Wykonanie:
- Nalewkę należy przygotować metodą maceracji w stosunku 1:3.
- Do czystej, ciemnej butelki włożyć rozdrobnione łupiny orzecha. Następnie zalać je alkoholem i szczelnie zakręcić.
- Odstawić w miejsce niedostępne dla światła na minimum 7 dni (w tym okresie zaleca się wstrząsnąć od czasu do czasu).
- Po 7 dniach odcedzić nalewkę, pozbywając się łupin (nie jest to zabieg konieczny).
Nalewkę należy dawkować z umiarem, zaczynając od małych ilości. Niekiedy łupiny w celu zwiększenia potencjału antypasożytniczego bywają łączone z zielem piołunu.
Krople z czarnego orzecha
Ekstrakt z czarnego orzecha nadaje się zarówno do zewnętrznego, jak i wewnętrznego stosowania. Jest szczególnie polecany do leczenia chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Przy trądziku najlepiej jest go rozcieńczyć w wodzie i stosować jak tonik. Kilka kropel czarnego orzecha dodaje się do wody, następnie przemywa się nią twarz.
Brodawki są zwykle wywołane zakażeniem wirusowym. Czarny orzech sprawia, że brodawka odpada. W tym celu nakłada się go na brodawkę, a następnie zasłania miejsce plastrem i powtarza procedurę każdego dnia. Dzięki kroplom można również pozbyć się opryszczki, smarując ją kilka razy dziennie roztworem z czarnego orzecha. Ponieważ zawiera on sporo jodu i jest żółty, najlepiej zrobić to na noc.
Dzięki zawartości cennych składników odżywczych czarny orzech wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Polecany jest szczególnie w przypadku chorób pasożytniczych. Przeciwwskazaniem może być ciąża lub karmienie piersią ze względu na to, iż nie ma badań, które pokazywałyby wpływ zawartych w nim substancji na płód i mleko matki.
Literatura:
- Radava R. Korać, Kapil M. Khambholja, Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation, Pharmacogn Rev, 2011 Jul-Dec; 5(10): 164–173,
- http://www.dhaomega3.org/Overview/Dietary-Sources-of-Omega-3-Fatty-Acids, Medicinal Chemistry Research,
- Juan M. Sánchez-Calvo, Gara R. Barbero, Guillermo Guerrero-Vásquez, Alexandra G. Durán, Mariola Macías, Manuel A. Rodríguez-Iglesias, José M. G. Molinillo, Francisco A. Macías, Synthesis, antibacterial and antifungal activities of naphthoquinone derivatives: a structure–activity relationship study, June 2016, Volume 25, Issue 6, s. 1274–1285,
- L. Oates Complementary medicines for intestinal parasites, Australian Pharmacist, 2012, vol. 31, no. 2, s. 132–135.