Zastosowanie orzecha czarnego – nalewka, krople, olej

16 18 20

Orzech to jeden z najzdrowszych pokarmów na świecie. Pomaga zwalczyć depresję, poprawia pracę serca i kondycję mózgu. Większość ludzi jednak myśli jedynie o popularnym orzechu włoskim, natomiast warto wiedzieć, że istnieją również inne odmiany. Szczególnie orzech czarny wykazuje niezwykłe właściwości zdrowotne.

Orzech czarny

Naturalnie występuje głównie w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju spotkać go można zazwyczaj w formie upraw. Zdarza się również, że gatunek ten dziczeje i udomawia się lokalnie. Orzech czarny znany jest szczególnie z eliminowania pasożytów, dzieje się tak za pomocą zawartego w nim juglonu i garbników, dzięki którym wykazuje on również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Udowodniono również, że orzech ten niszczy niektóre komórki rakowe, leczy kolkę, reguluje trawienie, poprawia odporność i wspomaga układ krążenia. Dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością i online. Można go dostać w formie płynnego ekstraktu lub w postaci kapsułek. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, polifenoli i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak gamma-tokoferol, czyli składników, które są związane z zapobieganiem i/lub leczeniem różnych typów chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych, raka i cukrzycy. Ze względu na swój skład orzech czarny jest potencjalnie silnym i korzystnym suplementem diety, pozytywnie wpływającym na ogólny stan zdrowia.

Olej z czarnego orzecha

Korzyści zdrowotne, jakie niesie olej z czarnego orzecha, różnią się od tych, które zapewnia zwykły olej orzechowy. Ten olej jest używany jako środek leczniczy, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antybakteryjnie, regeneruje i nawilża skórę. Usuwa wolne rodniki, działając przeciwnowotworowo.

Nalewka z czarnego orzecha

Alkohol wyciąga cenne substancje aktywne z łupin orzecha, dlatego dobrą formą jest również nalewka. Suplementy na bazie łupin cechuje niska aktywność względem nalewek.

Przepis na nalewkę z łupin orzecha czarnego

Składniki:

  • łupiny orzecha czarnego – 50 g,
  • etanol (40–50%) – 150 ml.

Wykonanie:

  1. Nalewkę należy przygotować metodą maceracji w stosunku 1:3.
  2. Do czystej, ciemnej butelki włożyć rozdrobnione łupiny orzecha. Następnie zalać je alkoholem i szczelnie zakręcić.
  3. Odstawić w miejsce niedostępne dla światła na minimum 7 dni (w tym okresie zaleca się wstrząsnąć od czasu do czasu).
  4. Po 7 dniach odcedzić nalewkę, pozbywając się łupin (nie jest to zabieg konieczny).

rozwiń

Nalewkę należy dawkować z umiarem, zaczynając od małych ilości. Niekiedy łupiny w celu zwiększenia potencjału antypasożytniczego bywają łączone z zielem piołunu.

Krople z czarnego orzecha

Ekstrakt z czarnego orzecha nadaje się zarówno do zewnętrznego, jak i wewnętrznego stosowania. Jest szczególnie polecany do leczenia chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Przy trądziku najlepiej jest go rozcieńczyć w wodzie i stosować jak tonik. Kilka kropel czarnego orzecha dodaje się do wody, następnie przemywa się nią twarz.

Brodawki są zwykle wywołane zakażeniem wirusowym. Czarny orzech sprawia, że brodawka odpada. W tym celu nakłada się go na brodawkę, a następnie zasłania miejsce plastrem i powtarza procedurę każdego dnia. Dzięki kroplom można również pozbyć się opryszczki, smarując ją kilka razy dziennie roztworem z czarnego orzecha. Ponieważ zawiera on sporo jodu i jest żółty, najlepiej zrobić to na noc.

Dzięki zawartości cennych składników odżywczych czarny orzech wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Polecany jest szczególnie w przypadku chorób pasożytniczych. Przeciwwskazaniem może być ciąża lub karmienie piersią ze względu na to, iż nie ma badań, które pokazywałyby wpływ zawartych w nim substancji na płód i mleko matki.

Literatura:

  1. Radava R. Korać, Kapil M. Khambholja, Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation, Pharmacogn Rev, 2011 Jul-Dec; 5(10): 164–173,
  2. http://www.dhaomega3.org/Overview/Dietary-Sources-of-Omega-3-Fatty-Acids, Medicinal Chemistry Research,
  3. Juan M. Sánchez-Calvo, Gara R. Barbero, Guillermo Guerrero-Vásquez, Alexandra G. Durán, Mariola Macías, Manuel A. Rodríguez-Iglesias, José M. G. Molinillo, Francisco A. Macías, Synthesis, antibacterial and antifungal activities of naphthoquinone derivatives: a structure–activity relationship study, June 2016, Volume 25, Issue 6, s. 1274–1285,
  4. L. Oates Complementary medicines for intestinal parasites, Australian Pharmacist, 2012, vol. 31, no. 2, s. 132–135.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zastosowanie orzecha czarnego – nalewka, krople, olej - 4.1/5. Oddano 14 głosy.
Autor artykułu:
Katarzyna Urbańska
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!