Zioła wykrztuśne i przeciwkaszlowe – rodzaje i właściwości

16 18 20

Zioła przeciwkaszlowe najczęściej stosujemy kiedy męczy nas suchy kaszel, natomiast nie należy po nie sięgać jeśli przyczyną kaszlu jest już obecna w oskrzelach wydzielina – wtedy warto stosować preparaty wykrztuśne.  

Kaszel zazwyczaj spowodowany jest atakiem wirusów na błony śluzowe nosa, tchawicy bądź oskrzeli. Kiedy ich liczba wciąż wzrasta, mamy do czynienia z zapaleniem, które podrażnia gruczoły śluzowe. Śluz pozbawiony zostaje wody i w ten sposób tworzy się zalegająca, gęsta wydzielina. Dzięki kaszlowi pozbywamy się zarazków z organizmu i w tym wypadku pełni on rolę obronną.Na szczęście nie jesteśmy zmuszeni w każdym przypadku do sięgania po produkty apteczne. Z pomocą mogą nam przyjść zioła.

Koper włoski (Fenkuł włoski)

Używany głównie by spotęgować trawienie, podczas jego zaburzeń wraz z obecnymi wzdęciami, bólami brzucha, nudnościami, odbijaniem czy brakiem apetytu. Jako środek wykrztuśni polecany szczególnie dzieciom. Kobietom karmiącym piersią pomoże zwiększyć laktację.

Sosna zwyczajna

Najczęściej stosowana u dzieci i osób starszych w leczeniu przeziębień czy infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki substancjom czynnym, które znajdziemy w pączkach sosny wpływa na lepsze oczyszczenie oskrzeli, a także zwiększa ilość śluzu obecnego w drogach oddechowych. Sosna zwyczajna znajduje także zastosowanie w leczeniu nieżytu jelit, żołądka oraz dróg moczowych w postaci jednego ze składników w mieszankach ziołowych. Dla osób cierpiących na infekcje górnych dróg oddechowych i zatok z pomocą przyjdzie olejek sosnowy, a inhalacje z jego domieszką przyniosą ulgę w przeziębieniu i katarze.

Prawoślaz lekarski

Wykorzystywany przy nieżycie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, czyli zapaleniu krtani i gardła oraz przy suchym kaszlu. Wspomaga również leczenie anginy. Prawoślaz stosujemy także przy podrażnieniach układu pokarmowego, nadkwaśności, zaparciach czy chorobach wrzodowych.

Tymianek pospolity (Tymianek prawdziwy/ogrodowy)

Jeśli chcemy rozrzedzić zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę, najlepiej wykorzystać właściwości tymianku, który wspomaga jego wykrztuszanie. Wzmaga niezależne ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych, dlatego też bardzo często stosuje się go w kaszlu podczas przeziębień. Wiele mieszanek, które na celu mają poprawienie trawienia oraz działanie wiatropędne ma w składzie to ziele. Natomiast substancje gorzkie, które w sobie zawiera wzmagają produkcję soku żołądkowego i jednocześnie wpływają pozytywnie na trawienie.

Babka lancetowata

Stosowana jest głównie podczas nieżytu górnych dróg oddechowych, dzięki zawartych w niej czynnych związkach, które potęgują wydzielanie śluzu w oskrzelach, dodatkowo je rozrzedzając. Dzięki temu drogi oddechowe ulegają oczyszczeniu, suchy kaszel łagodnieje a przewód pokarmowy ma naturalną osłonę. Używana najczęściej w stanach zapalnych przewodu pokarmowego czy przy wrzodach dwunastnicy bądź żołądka.

Oman wielki

Ma działanie wykrztuśne i pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Czynne związki omanu wielkiego redukują napięcie mięśni gładkich jelit. Wpływają uśmierzająco na bóle brzucha oraz wzdęcia, a także regulują wypróżnianie. Od dawna stosowany jest przy leczeniu dróg moczowych i zapalenia nerek.

Eukaliptus

Najczęściej stosowany jako dodatek do inhalacji podczas ostrych i przewlekłych zapaleń górnych dróg oddechowych, przeziębień, kaszlu, kataru i zapaleniu oskrzeli czy zatok. Wspomaga wydzielanie śluzu z dróg oddechowych, a także wpływa rozkurczowo na oskrzela. Odkaża błony śluzowe.

Pierwiosnek lekarski

Stosowany przy infekcjach zapalnych gardła, krtani oraz przy suchym męczącym kaszlu. Nawilża wysuszone błony śluzowe, wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli. Pomocny również w leczeniu gruźlicy płuc czy pylicy.

Lebiodka pospolita

Pomocna przy nieżycie żołądka i jelit, niestrawności, bębnicy, atoni przewodu pokarmowego oraz podczas infekcji gardła, oskrzeli, ciężkiego kaszlu czy krztuścu.

Biedrzeniec anyż

Dzięki właściwościom wykrztuśnym sprawdza się przy nieżycie krtani, gardła, zapaleniu oskrzeli, katarze czy zwykłej chrypce oraz suchym kaszlu z małą ilością śluzu. Działa także pobudzająco na żołądek i woreczek żółciowy, a rozkurczająco na ból brzucha, wzdęcia czy kolki jelitowe – z tego powodu polecany jest dla dzieci i osób starszych. Dla kobiet karmiących piersią jest także wskazany jako jeden ze składników w preparatach pobudzających laktację.

Szanta zwyczajna

Ma właściwości wykrztuśne i rozkurczające pomocne w nieżycie gardła czy oskrzeli. Odwar z ziela pobudza wydzielanie żółci i soku trawiennego oraz zwiększa apetyt.

Bratek (Fiołek)

Ziele bratka znajdziemy jedynie w mieszankach ziołowych, ponieważ w pojedynkę działa tylko delikatnie na zwiększenie wydzielanego śluzu z górnych dróg oddechowych.

Męczący kaszel przyczynia się znacząco do naszego gorszego samopoczucia, dlatego najlepsze, co moglibyśmy wtedy zrobić to zaparzyć sobie zioła przeznaczone na tę dolegliwość. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kaszel jest objawem a nie przyczyną rozwijającej się w nas choroby. Najistotniejszym jest to, by przy braku zauważalnej poprawy stanu zdrowia, nie rezygnować z wizyty u lekarza.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zioła wykrztuśne i przeciwkaszlowe – rodzaje i właściwości - 3.8/5. Oddano 80 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • ala 21.01.2019, 8:57

  dzięki

  Odpowiedz
 • Wiesia 28.08.2019, 1:32

  Bardzo dziękuję za cenne informacje, zaskoczyły mnie właściwości niektórych roślin.Możemy sobie pomagać w utrzymaniu zdrowia bez odwoływania się do tak łatwego sięgania po leki.

  Odpowiedz
 • Gość 24.07.2020, 9:54

  Kupuję zwykły syrop za 4 zł z prawislazu lub babki na kaszel i faktycznie działa cuda. Szkoda tylko ,że niektórych nie można podawać dzieciom, bo działają lepiej niż drogie chemiczne leki.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone