Zioła nasenne – rodzaje i działanie

16 18 20

Uspokajające działanie ziół znane jest już od wieków. Obecnie na rynku farmaceutycznym roi się od leków nasennych, przepisywanych na receptę. Warto jednak sięgnąć po  herbatki lub naturalne tabletki ziołowe zamiast po syntetyczne farmaceutyki nasenne, które potrafią uzależnić.

Zioła nasenne

Kłopoty z zasypianiem bardzo często wynikają ze stresu i napięcia z nim związanego. Jeśli nasz brak snu jest tylko pojedynczym epizodem to nie mamy powodów do niepokoju. Jeżeli natomiast staje się to długotrwałe i męczące to warto zasięgnąć opinii lekarza, by nie skończyło się dla nas groźnie. Przyjrzyjmy się ziołom, które mogą nam pomóc:

Kozłek lekarski, potocznie waleriana

Główne zastosowanie w lecznictwie ma korzeń kozłka lekarskiego, a popularność zyskał dzięki zawartych w nim kwasie walerenowym, walepotriatach czy olejkach eterycznych. Ma działanie nasenne, rozkurcza mięśnie gładkie obecne w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych czy obwodowych naczyniach krwionośnych. Stosowany przede wszystkim przy zaburzeniach nerwicowych, problemach ze snem, stanach lękowych, wzmożonej nadpobudliwości, a także problemach z przewodem pokarmowym, które wynikają z nadmiernego stresu. Waleriana używana jest zazwyczaj jako syrop, w postaci tabletek z wyciągiem z korzenia albo jako składnik mieszanki ziołowej tworzącej preparat leczniczy. Stosowanie tego rodzaju preparatów nie zaburza koncentracji ani pamięci.

WażneKozłek lekarski znakomicie wyrównuje sen co objawia się mniejszą ilością przebudzeń oraz wpływa na zapamiętywanie snów.

Melisa

Działa uspokajająco, a nawet lekko nasennie dzięki czynnym substancjom, jakie zawarte są w jej liściach (garbniki, olejki lotne, gorycz czy kwasy organiczne). Melisę spotkamy w saszetkach do parzenia, w tabletkach z wyciągiem z liści melisy lub w mieszankach na sen. Ponadto melisa działa wiatropędnie oraz żółciotwórczo. Koi nerwy, łagodzi zmęczenie. Najkorzystniej pić ją przed snem lub w sytuacjach nerwowych.

Lawenda

Kwiat lawendy ma działanie uspokajające i sprzyjające zasypianiu. Najczęściej stosowana jest w sytuacjach lękowych, huśtawkach nastroju, zaburzeniach sennych czy podczas sytuacji stresowych. Często wykorzystywana jest podczas kąpieli w postaci olejków. We Francji stawia się bukiecik lawendy obok łóżeczka dziecka w trosce o jego dobry sen.

Głóg

Popularność zdobył dzięki właściwościom, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego też stosowany jest w nieprawidłowościach ze strony układu krążenia i w nadciśnieniu tętniczym. Sprawdza się przy leczeniu napięć nerwowych, które w następstwie przyczyniają się do zaburzeń snu. Znakomitym połączeniem jest herbatka z głogu, wrzosu i akacji.

Szyszki chmielu zwyczajnego

Właściwościami nasennymi i uspokajającymi charakteryzuje się żywica, którą znajdziemy na żeńskich kwiatostanach chmielu. Niegdyś stosowano chmiel do produkcji swoistych „poduszek chmielowych”, które miały wspomagać dobry i spokojny sen. Wszystko to za sprawą lotnego związku metylo-3-buten-2-ol oraz olejków eterycznych czy kwasu izowalerianowego. W chmielu, wśród aktywnych składników znajduje się również substancja o zbliżonym działaniu estrogennym i z tego powodu kobiety w ciąży oraz chore na raka piersi nie powinny zażywać preparatów czy mieszanek z wyciągiem z chmielu.

Arcydzięgiel

Odwar z korzeni oraz owoców arcydzięgla wpływają uspokajająco i kojąco na układ nerwowy. Aby cieszyć się jego efektywnością należy codziennie przed snem wypić połowę szklanki wody wymieszanej z połową łyżki ekstraktu z korzenia.

Osoby cierpiące na zaburzenie snu powinny zacząć leczenie od skutecznych i bezpiecznych ziół na bezsenność. Pamiętajmy, że stosując naturalne zioła, a nie farmaceutyczne leki unikamy skutków ubocznych jakie mogą po nich wystąpić. Nie mniej jednak, jeśli chcemy leczyć się ziołami powinniśmy kierować się zaleceniami lekarza bądź farmaceuty.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zioła nasenne – rodzaje i działanie - 3.7/5. Oddano 63 głosy.
Autor artykułu: