apetyt

Oceń
apetyt - 2.0/5. Oddano 3 głosy.

Duży apetyt często prowadzi do nadwagi, ale może być również sygnałem wielu groźnych chorób, jak cukrzyca czy problemy z tarczycą. Tylko dzieci i kobiety w ciąży mają nieco większą ulgę i duży apetyt jest im wybaczany, choć też należy go kontrolować. W innych przypadkach, kiedy apetyt staje się problemem, zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Może wystarczy wprowadzić regularne posiłki w swojej diecie? W tym dziale odnajdziesz artykuły dotyczące apetytu. Jeśli masz problemy z wilczym apetytem na słodycze, również odnajdziesz tutaj coś dla siebie. Obudź w sobie apetyt na zdrowie!

Brak apetytu u dziecka – przyczyny. Co na apetyt dla dziecka?

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Choroby układu pokarmowego często pojawiają się w wieku niemowlęcym oraz dziecięcym. Kiedy powinny budzić nasz niepokój? Do czego może doprowadzić niechęć malucha do jedzenia? Jak radzić sobie z niejadkiem i w którym momencie powinno nas to zaniepokoić?

5 sposobów na wilczy głód. Jak oszukać głód?

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Należysz do osób, które kończąc jeden posiłek zaczynają myśleć o następnym? Koniecznie sprawdź, co może być przyczyną tzw. „wilczego głodu” i jak z nim walczyć.

Uczucie głodu. Ból brzucha i głowy z głodu. Co zrobić żeby nie czuć głodu?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Aby organizm człowieka mógł spełniać swoje funkcje życiowe niezbędne jest stałe dostarczanie do niego energii i wody ze środowiska zewnętrznego. Kontrolę nad ilością spożywanych pokarmów mają ośrodki pokarmowe znajdujące się w podwzgórzu. Niezwykle ważny jest „ośrodek głodu”, który wyzwala mechanizm poszukiwania, zdobywania oraz przyjmowania pokarmów. Niedaleko niego znajduje się „ośrodek sytości” hamujący nasz apetyt [1].

Przyczyny nadmiernego apetytu

Przyczyn może być wiele. Zaczynając się od złych nawyków żywieniowych, a kończąc na groźnych chorobach. Obserwuj swoje ciało i kontroluj spożywane posiłki, jeśli to nie pomoże, zasięgnij rady u specjalisty!

Apetyt i tycie przed okresem Jak zahamować apetyt przed okresem?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Większość kobiet cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego i związany z tym zwiększony apetyt oraz obniżenie nastroju. Jest to proces naturalny, związany z zaburzeniami w wydzielaniu hormonów – zwłaszcza serotoniny i estrogenów. W wyniku tego kobieta staje się drażliwa i płaczliwa, jednocześnie zajadając smutki słodyczami. Te nieprzyjemne skutki łatwo można złagodzić, a także całkowicie zniwelować czynnikami dietetycznymi.

Jeść oczami – jak bodźce wzrokowe wpływają na nadwagę i otyłość

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Czy widok jedzenia może przyprawić o nadmierne kilogramy?

Hoodia – właściwości, odchudzanie, opinie

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Jest rośliną endemiczną i występuje tylko w Afryce Południowej. Wspomaga odchudzanie co dowiedziono niejednokrotnie.

Apetyt w ciąży

Zarówno brak apetytu jak i wilcze napady są stanem naturalnym w okresie ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze często pojawiają się mdłości, które nie pozwalają kobiecie normalnie się odżywiać, często musi zmuszać się do jedzenia. Za to w trzecim trymestrze doskwierają jej napady głodu, ponieważ dziecko jest już duże i potrzebuje większej ilości składników odżywczych.

Wielkość posiłków ma znaczenie – jak nie jeść za dużo

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Czy mniej na talerzu oznacza mniej na wadze?

Niezawodne sposoby na domowego niejadka

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych u pociechy jest nie lada zadaniem dla świadomych rodziców. Co w teorii wydaje się względnie proste, w praktyce może okazać się trudne do wprowadzenia. Jak zachęcić małego niejadka do zjedzenia śniadania, obiadu i kolacji?

Zespół Pica – przyczyny i leczenie łaknienia spaczonego

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Osoby, u których zdiagnozowano zespół Pica, odczuwają wewnętrzne pragnienie spożycia produktu, który nie jest zaliczany do żywnościowych artykułów spożywczych. Piasek, glina, węgiel, kreda czy ziemia to związki, których nie kojarzymy z żywnością. Skąd więc u osób z zespołem Pica, biorą się zachcianki na niekiedy szkodliwe dla zdrowia substancje?

Apetyt to nie choroba

To naturalna reakcja organizmu na głód. Zarówno zbyt duży jak i brak apetytu może być jednak problemem. Warto kontrolować swoją wagę, planować swoje posiłki oraz świadomie je zjadać.

10 wskazówek na poskromienie ochoty na słodycze

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jest wiele przeszkód, które stają na drodze do osiągnięcia upragnionej sylwetki – brak motywacji i czasu, zła organizacja, słaba silna wola, a także ochota na słodycze, którą wielu z nas obwinia za wszelkie niepowodzenia na diecie. Jak radzić sobie z nieodpartą chęcią na „coś słodkiego” i jak poskromić apetyt na słodycze?

Iluzja Delboeuf'a – czy rozmiar talerza ma znaczenie?

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Od roku 1900 średnia wielkość porcji obiadowej wzrosła prawie o 23% . Co sprawia, że jemy więcej? Czy zdajemy sobie sprawę ze wszystkich czynników wpływających na nasze nawyki żywieniowe?

Gry zwiększają apetyt na słodycze u dzieci

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Naukowcy z Radboud University udowodnili, że lokowane produkty w grach mobilnych przyczyniają się do otyłości wśród dzieci. Dzieci nie rozróżniając gry od reklamy częściej i chętniej sięgają po reklamowane słodycze i fast foody.

Przyczyny nadmiernego jedzenia i braku kontroli

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Osoby z nadmierną masą ciała zazwyczaj mają problemy z kontrolowaniem, zauważaniem czy rozróżnianiem u siebie uczucia głodu. Bardzo często sięgają po jedzenie z innych niż głód powodów. Na podstawie analiz klinicznych Bąk-Sosnowska wyróżniła trzy sytuacje, w których sięgamy po jedzenie nie motywowani rzeczywistą potrzebą zaspokojenie gło

Anopsologia, czyli instynktowny sposób odżywiania

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Ciągły pośpiech oraz chroniczny stres skutecznie odciskają swoje piętno na samopoczuciu współczesnego człowieka. Zbyt często zapominamy o tym, by zaspokajać naturalne potrzeby organizmu. Spożywanie posiłków w biegu jest powodem wielu dolegliwości. Anopsologia to nauka, której głównym założeniem jest kierowanie się instynktem w odżywianiu. Tylko, co to oznacza?

Obniżony nastrój i zespół napięcia przedmiesiączkowego przyczyną nadmiernego jedzenia

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Niestety wraz z obniżonym nastrojem, brakiem chęci do podejmowania jakiejkolwiek aktywności zwiększona ilość węglowodanów czy ich dodatkowa (nadplanowa) ilość skutkuje wzrostem wagi.

Rygorystyczne diety i ich wpływ na przejadanie się

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

W analizach psychologicznych skupiających się na zachowaniach związanych z odżywianiem Herman i Polivy sugerują, iż istnieje związek przyczynowy pomiędzy odchudzaniem się i objadaniem. Oznacza to, że ograniczenie spożycia posiłków przez osoby będące na diecie prowadzi do… objadania się.

Dlaczego przybieramy na wadze zimą?

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Nadchodzi jesień. Wiele osób zauważa, że wraz ze zmianą pory roku zmienia się również ich waga. Nie mówimy rzecz jasna o jakiejś radykalnej zmianie, ale o kilku nadprogramowych kilogramach – które zauważamy na wadze po sezonie jesienno-zimowym.

Uzależnienie od jedzenia – charakterystyka, objawy, przyczyny

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Pomiędzy jednym napadem głodu a drugim, wiele osób zastanawia się, czy jest uzależniona od jedzenia. Jakie są różnice pomiędzy uzależnieniem od jedzenia a alkoholizmem czy narkomanią? Jakie ma podłoże? O tym w najnowszym artykule Agnieszki Galas-Konsor

6 korzyści płynących z ograniczenia spożywania cukru

Karolina Kowalska ponad miesiąc temu

Dużo się ostatnio mówi o ograniczeniu spożywania cukru w diecie. Czy jednak korzyści płynące z tego dotyczą jedynie zgrabnej sylwetki? Przekonajcie się!

Weź pigułeczkę to schudniesz troszeczkę – czyli prawda o suplementach odchudzających

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Wszystko o suplementach odchudzających. Dziś rozwiejemy mity na temat ich 100% skuteczności.