Miodunka – właściwości, zastosowanie, wpływ na organizm
Aktualizacja: 28 lutego, 2024
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się naturalne metody lecznicze, w tym terapie ziołami, które wydają się skuteczne oraz pozbawione zbędnych dodatków chemicznych. Znawcy ziół polecają na problemy z drogami oddechowymi terapię miodunką, która wspomaga leczenie i szybki powrót do pełni zdrowia. Jakie więc właściwości lecznicze ma miodunka?
Czym jest miodunka?
Miodunka znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych oraz walorów wizualnych nadających niepowtarzalny charakter ogrodom i polanom. Roślina ta naturalnie występuje w południowej Europie, a w Polsce można spotkać niektóre jej odmiany tj. miodunka ćma, miękkowłosa, plamista, wąskolistna, długolistna oraz węgierska. W zależności od gatunku jej wygląd zewnętrzny może się różnić, jednak warto wspomnieć o kwiatach miodunki, które kwitną wczesną wiosną od marca do maja i mają różowo-fioletowe pędy. Mimo różnic w wyglądzie zewnętrznym skuteczność działania na poszczególne schorzenia miodunki jest zbliżona. Należy jednak podkreślić, że do produkcji leków czy suplementów diety wykorzystuje się najczęściej miodunkę plamistą, która jest najczęściej występującym gatunkiem tej rośliny w Polsce.
Co zawiera miodunka? ( mikroelementy, witaminy – proszę opis)
Ze względu na zawartość wielu witamin i składników mineralnych miodunka jest bardzo wartościowym ziołem i odpowiednio podana sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu zdrowia. Liście rośliny zawierają alkaloidy, saponiny (związki chemiczne stosowane w lekach wykrztuśnych czy przeciwgrzybiczych), kwasy fenolowe, garbniki, flawonoidy, witaminę C, witaminy z grupy B oraz kwas γ-linolenowy. Ze względu na te właściwości miodunka jest wykorzystywana jako remedium na problemy z oskrzelami, zapalenie płuc, kaszel i inne choroby układu oddechowego. Co więcej duża zawartość witamin z grupy B sprzyja odbudowie włosów oraz dobrej kondycji skóry czy paznokci.
Roślina bogata jest dodatkowo w rozpuszczalną krzemionkę, która wpływa korzystnie miedzy innymi na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, prawidłowy rozwój chrząstek i kości, odpowiednie działanie układu odpornościowego czy wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych. Co więcej krzem zapobiega gromadzeniu się glinu w organizmie przez co działa ochronnie na funkcjonowanie mózgu. Dobrym źródłem krzemu są też inne produkty roślinne, ponieważ rośliny pobierają ten pierwiastek z gleby w celu zwiększenia ich wytrzymałości. Wśród wspomnianych roślin można wymienić: trawy, skrzyp polny oraz zboża zawierają również naturalne pokłady krzemu.
Jak najlepiej stosować miodunkę?
Możliwości przyjmowania tego zioła jest wiele, a sposób jej spożycia zależy od efektów zdrowotnych jakie chce się uzyskać w trakcie danej terapii. Miodunka może być stosowana zewnętrznie – w tym celu można przygotować odwar, który powstaje w wyniku zalania 1-2 łyżek zioła wodą, następnie gotowania i odstawienia do wystudzenia. Innym sposobem na zewnętrze zastosowanie produktu jest przygotowanie z zastosowaniem miodunki toniku, którym można przemywać cerę z problemami trądzikowymi – 100 ml odwaru z ziela miodunki połączyć ze 100 ml wody z octem 5%, dodać 100 ml alkoholu 40% i stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu.
Powszechnie znane jest jednak wewnętrzne zastosowanie rośliny w postaci naparu. W celu łagodzenia przewlekłego kaszlu, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i infekcji należy spożywać odpowiednie dawki naparu z miodunki, zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu produktu. Jednym z przepisów, który można zastosować w tym przypadku zaleca 1 łyżkę ziela zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut, schłodzić. Pić 3 x dziennie po 100 ml w celu łagodzenia infekcji.
Miodunka do stosowania zewnętrznego
Tak jak wyżej wspomniano miodunka doskonale nadaje się również do stosowania zewnętrznego w celu przemywania skóry twarzy, szczególnie cery trądzikowej. Zioło wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz nawilżające stąd często stanowi składnik kosmetyków służących do łagodzenia zmian skórnych tj. trądzik czy rumień. Dodatkowo miodunkę można również znaleźć w kremach nawilżających skórę, ponieważ jej nawilżające właściwości pozwalają na uzyskanie efektu gładkiej skóry. Oprócz kremów miodunka występuje również w kosmetykach do kąpania tj. żele pod prysznic czy płyny do kąpieli.
Miodunka na kaszel
Miodunka jest dobrym źródłem związków chemicznych o nazwie saponiny. Najwięcej tych związków znajduje się w korzeniach czy łodygach rośliny. Ze względu na swoje działanie wykrztuśne są częstym składnikiem preparatów leczniczych pobudzających odruch kaszlu i odkrztuszanie wydzieliny. Takie działanie może wynikać z działania drażniącego saponin na zakończenia nerwowe błony śluzowej żołądka, co w rezultacie powoduje pobudzenie nerwu błędnego i zwiększenia produkcji i wydzielania śluzu w drogach oddechowych. Cały ten mechanizm skutkuje powstaniem odruchu kaszlu. Podobnie jak saponiny, miodunka będąca ich źródłem stanowi również składnik naturalnych preparatów leczniczych wspomagających łagodzenie napadów kaszlu.
Miodunka na problemy z układem oddechowym
Ze względu na wcześniej wspomniane właściwości miodunka ma również zastosowanie w naturalnym leczeniu chorób układu oddechowego tj. zapalenie dróg oddechowych, włóknienie płuc czy rozedma płuc, pylica oraz astma. Spożywanie odpowiednich ilości naparów, herbatek, syropów, nalewek z tego zioła sprzyja wzmocnieniu pęcherzyków płucnych, stad zaleca się aby osoby pracujące w warunkach obciążających płuca ( np. zanieczyszczenia powietrza) wspomagali się preparatami, które w składzie zawierają tą roślinę. Co więcej miodunka sprawdza się jako środek łagodzący i powlekający przy zapaleniu oskrzeli i krtani, infekcjach płuc i opłucnej czy przy podrażnieniach gardła.
Przeciwwskazania
Niezmiernie ważne jest to, aby w celu uniknięcia skutków ubocznych stosowania zioła przyjmować je zgodnie z zaleceniami dołączonymi do opakowania produktu. Nadmierne spożycie rośliny może być przyczyną wstępowania zaparć i dolegliwości ze strony układu gastrycznego. Te właściwości zioła wykorzystywane są w celu leczenia przewlekłych biegunek oraz zatruć pokarmowych, jednak należy pamiętać, że każde przedawkowanie, nawet naturalnych preparatów może prowadzić do pogorszenia zdrowia i wymagać konsultacji lekarskiej. Co więcej ze względu na brak odpowiednich badań dotyczących wpływu rośliny na funkcjonowanie organizmu płodu czy dziecka preparat te nie jest zalecany kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo stanowi jeden z elementów wspomagających leczenie farmakologiczne i bez wątpienia przynosi ona wymierne, pozytywne skutki stąd zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Znajomość ziół, ich zastosowania oraz dawkowania może stać się pomocne w celu naturalnego łagodzenia dolegliwości zdrowotnych.
Źródło
- Krzyżanowska-Kowalczyk J. i wsp. „Novel Phenolic Constituents of Pulmonaria officinalis L. LC-MS/MS Comparison of Spring and Autumn Metabolite Profiles”, Molecules 2018, 23(9), 2277
- Papp N. i wsp. “Histological Study of Some Echium vulgare, Pulmonaria officinalis and Symphytum officinale Populations.”, Natural Product Communications Vol. 6 (10) 2011
- Aleksander Ożarowski, Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy, Warszawa 1982: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, s. 216.
- https://atlas-roslin.pl/gatunki/Pulmonaria_officinalis.htm