układ pokarmowy

Na układ pokarmowy składają się narządy umożliwiające pobieranie, trawienie, wchłanianie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek. W skład układu pokarmowego wchodzą przewód pokarmowy (jama gębowa, jelito cienkie, jelito grube, odbyt), gruczoły (wątroba, trzustka, ślinianki), a także narządy dodatkowe takie jak zęby czy język.

Awitaminoza – przyczyny, objawy i skutki niedoboru witamin

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Od kiedy Kazimierz Funk odkrył witaminy, rozpoczęto nad nimi intensywne badania. Rozpoznano ich funkcje, a także konsekwencje ich odpowiedniego, ale również nieprawidłowego poziomu we krwi. Jednym ze skutków niedoborów mogą być awitaminozy – czym są i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

Właściwości lecznicze jasnoty białej – pomoże w leczeniu trądziku i nie tylko

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Jasnota biała, zwana również białą, głuchą lub martwą pokrzywą, charakteryzuje się naprzemianległymi liśćmi oraz białymi kwiatami, będącymi cennym surowcem zielarskim. Od wieków wykorzystywane są one w medycynie ludowej do łagodzenia bolesnych miesiączek, przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym czy w leczeniu trądziku młodzieńczego. Jakimi innymi właściwościami odznacza się jasnota biała?

Funkcje układu pokarmowego

Głównym zadaniem układu pokarmowego jest przekształcanie spożywanego pokarmu, w energię i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Wpływa także na pracę układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego.

Gorzka sól na oczyszczanie jelit i wątroby. Skutki uboczne stosowania gorzkiej soli

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Gorzka sól znana jest od lat. Wykorzystywana była jako środek poprawiający kondycję włosów, skóry i paznokci oraz oczyszczający organizm. Do tej pory gorzka sól cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób stosujących naturalne metody leczenia podstawowych zaburzeń organizmu. Taką substancję można zakupić w każdej aptece oraz drogerii internetowej. Warto jednak pamiętać, że przed użyciem gorzkiej soli należy koniecznie zapoznać się z przeciwwskazaniami dotyczącymi jej stosowania oraz możliwymi skutkami ubocznymi, które może ona powodować.

Nasiona babki jajowatej. Jak stosować nasiona babki jajowatej?

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Nasiona babki jajowatej są cennym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na problemy z przewodem pokarmowym. Poznajmy inne lecznicze właściwości jakie wykazują nasiona babki jajowatej.

Mdłości i odbijanie po jedzeniu. Sposoby na mdłości

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Mdłości i odbijanie po jedzeniu to dość często spotykane dolegliwości, zwłaszcza wśród osób spożywających posiłki nieregularnie i w pośpiechu. Mogą być również spowodowane przyjmowaniem zbyt obfitych i tłustych pokarmów.

Jak dbać o układ pokarmowy

Podstawową zasadą dbania o układ pokarmowy jest zdrowa dieta dostarczająca odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także błonnika. Wszelkie używki jak alkohol czy spożywanie wysokoprzetworzonych produktów mogą znacznie osłabić i zaburzyć funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego układu pokarmowego.

Co to jest molibden? Molibden w organizmie, niedobór

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Molibden jest jednym z najrzadziej występujących pierwiastków na Ziemi. Odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Uczestniczy w procesach trawiennych, metabolicznych, jest składnikiem enzymów oraz wielu suplementów.

Zatwardzenie – przyczyny i objawy. Domowe sposoby na zaparcia

Martyna Jaros Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Stres oraz dieta uboga w produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, a także w płyny, natomiast obfitująca w żywność wysoko przetworzoną, sprzyjają zaparciom, które w potocznym języku określane są również jako zatwardzenia. W poniższym artykule postaram się przybliżyć, w jaki prawidłowo komponować swoje posiłki, aby problem zaparć nas nie dotyczył!

Grypa żołądkowa w ciąży i przy karmieniu piersią. Ile trwa grypa żołądkowa?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Objawy grypy żołądkowej znane są każdemu z nas. Dodatkowo większość zdaje sobie sprawę, jak leczyć ową przypadłość i kiedy zwrócić się do specjalisty po pomoc. Problem pojawia się, kiedy schorzenie to dotyka kobiety ciężarne czy też karmiące piersią. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy stan ten jest niebezpieczny i czy niesie ze sobą jakieś konsekwencje!

Pasożyty układu pokarmowego

Układ pokarmowy narażony jest także na zakażenia pasożytami. Przyczyną najczęściej jest nieodpowiednia higiena (niedostateczne mycie rąk, owoców i warzyw). W układzie pokarmowym człowieka najczęściej osiedlają się robaki (tasiemce i obleńce). Ich obecność w organizmie może wywołać groźne powikłania dla zdrowia a nawet życia człowieka.  

Zapalenie przełyku – objawy, leczenie, dieta

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zapalenie przełyku może wystąpić na skutek szeregu czynników różnego pochodzenia. Jakie są objawy stanów zapalnych i jak je eliminować?

Niedokwaśność żołądka – objawy, leczenie, dieta

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Istnieje wiele czynników mających niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Mówiąc o właściwej czynności żołądka, organu występującego między przełykiem a dwunastnicą, należy mieć na myśli jego odpowiednia motorykę oraz czynność wydzielniczą. Gdy zaburzeniu ulega wydzielanie soku żołądkowego zawierającego m.in. kwas solny i enzymy trawienne, zaburzony zostaje również cały proces uzyskiwania energii ze spożytego pokarmu.

Woda różana – właściwości, zastosowanie. Jak zrobić wodę różaną?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Woda różana – właściwości, zastosowanie, jak wykonać ją samemu?

Dieta GAPS – zasady, przepisy, efekty

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS (z ang. Gut and Psychology Syndrome) jest próbą wyjaśnienia związku między układem trawiennym a występowaniem niektórych dysfunkcji o podłożu neurologicznym, takich jak ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej), dysleksja (trudność w nauce czytania i pisania), dyspraksja (trudności w wykonywaniu ruchów), zaburzenia łaknienia a nawet ciężkie choroby psychiczne – schizofrenia czy psychoza maniakalno-depresyjna.

Zespół jelita drażliwego – leczenie domowe, zioła

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Zespół jelita drażliwego jest jedną z częstych chorób układu pokarmowego. Nie jest to jednak związany ze zmianami biochemicznymi czy organicznymi. Najczęściej objawia się zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, które zwykle połączone są z nasilającym się bólem brzucha. Objawy tej choroby bardzo często mylone są z wieloma innymi schorzeniami, dlatego rozpoznanie może być dość trudne. Choroba ta dotyka około 30% populacji.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Bakteria Clostridium difficile – objawy zakażenia, leczenie. Co jeść przy zakażeniu C. difficile?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W obecnych czasach nawet drobne i niegroźne przeziębienie atakowane jest przez nas różnorodnymi pastylkami czy antybiotykami. Przewlekłe stosowanie takich środków farmaceutycznych wyjaławia jednak florę bakteryjną jelit, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi skutkami, m.in. rozwojem zakażenia bakteriami szczepu Clostridium difficile. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są te bakterie i jak leczyć wywoływane przez nie zakażenie!

Dieta przy zakażeniu Clostridium difficile, leczenie ziołami

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zakażenie Clostridium difficile stanowi jedno z najpoważniejszych zakażeń, których liczba przypadków na całym świecie w ostatniej dekadzie dynamicznie wzrastała. Jakie metody stosuje się w zwalczaniu jego skutków?

Kolka żółciowa – objawy. Co na atak kolki żółciowej?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia to jeden z najczęstszych symptomów choroby jamy brzusznej – kamicy żółciowej. W piśmiennictwie polskim czynniki ryzyka tego schorzenia określane się jako 5 x P, co w praktyce oznacza kolejno płeć piękną, puszystą, płodną, jak i  w pełni wieku (po czterdziestce). Choć kamica na ogół przebiega bezobjawowo, i tylko niewielki procent (0,5–4%) przypadków przechodzi w objawową postać, pierwszym symptomem, którego nie da się nie zauważyć jest atak kolki żółciowej.