Jak zapobiegać częstym problemom z gardłem?
Aktualizacja: 21 listopada, 2024
Problemy z gardłem dotykają praktycznie wszystkich, niezależnie od wieku czy płci. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko ich nawrotu. Jak dbać o gardło, aby zapobiegać nawrotom uciążliwych objawów? Wyjaśniamy.
Co najczęściej dokucza w gardle?
Najczęściej występujące dolegliwości związane z gardłem to bez wątpienia ból gardła, chrypka i drapanie w gardle. Mogą mieć one bardzo wiele przyczyn, od typowych sezonowych infekcji, po bardziej groźne choroby, np. nowotwory. Zazwyczaj jednak w ogóle nie są wynikiem żadnych chorób, a bardziej stylu życia i warunków otoczenia, w których przebywamy.
Chrypka, ból gardła i inne podobne dolegliwości najczęściej są wynikiem palenia papierosów, przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem (np. sztucznie ogrzewanych lub klimatyzowanych) oraz picia niewystarczających ilości wody. Dlatego w takich przypadkach domowe sposoby zazwyczaj są skuteczne i w pełni wystarczające. Natomiast jeśli mimo ich stosowania dolegliwości po kilku dniach nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.
Problemy z gardłem — jak im zapobiegać?
Jest wiele prostych sposobów, które mogą pomóc złagodzić uciążliwe dolegliwości związane z gardłem. Większość z nich wymaga składników, które większość osób ma już w swoich domach.
Stosuj inhalacje
Inhalacje są skutecznym sposobem na nawilżenie i złagodzenie dolegliwości bólowych w gardle. Jak zrobić najprostszą inhalację w domu? Wystarczy, że wlejesz zagotowaną wodę do miski lub garnka i będziesz wdychać unoszącą się parę przez ok. 15 minut.
Skuteczność inhalacji można zwiększyć, przykrywając głowę i garnek ręcznikiem tak, aby zapobiec rozpraszaniu się pary. Sposób ten można również wzbogacić dodaniem do parującej wody soli fizjologicznej, olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego) lub ziół.
Nawadniaj się
Wiele osób, które skarżą się na suchość w gardle czy uciążliwe drapanie, pije na co dzień zbyt mało wody. Jest to błąd, ponieważ regularne nawodnienie organizmu jest potrzebne do utrzymania odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła. Staraj się więc wypijać minimum 2 litry płynów dziennie — pomoże to złagodzić dolegliwości, a także wpłynie na zdrowie całego organizmu.
Dowiedz się więcej: Woda w organizmie – funkcje. Ile powinno się pić wody dziennie?
Stosuj produkty do ssania
W aptekach dostępne są również pastylki i tabletki do ssania, które pomagają złagodzić suchość, chrypkę i ból gardła. Posiadają one w składzie m.in. substancje ziołowe, nawilżające lub łagodzące.
Jednym z takich produktów jest Cevitt Gardło, zawierający kompleks składników aktywnych (m.in. hialuronian sodu), które po połączeniu ze śliną tworzą ochronną warstwę w obrębie błony śluzowej gardła. Utrzymuje ona nawilżenie i chroni śluzówkę przed nadmiernym wysuszeniem.
Unikaj papierosów
Zwolennicy palenia papierosów bardzo często zmagają się z uciążliwą chrypką, bólem, suchością i drapaniem w gardle. Dym tytoniowy bardzo mocno podrażnia gardło, co u nawykowych palaczy sprzyja rozwojowi takich właśnie objawów. Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się tych dolegliwości u palaczy, jest w pierwszej kolejności maksymalne ograniczenie, a najlepiej całkowite rzucenie palenia papierosów.
Pij herbatkę z miodem
Miód jest od wieków znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia. Z tego powodu świetnie sprawdzi się jako remedium na suche, bolące i swędzące gardło. Można go dodawać do herbatki, jogurtu naturalnego lub gorącego mleka.
Czytaj również: Woda z miodem na kaszel, gardło i odchudzanie
Nie forsuj głosu
Dolegliwości ze strony gardła są również domeną osób na co dzień pracujących głosem. Mowa tu przede wszystkich o sprzedawcach, doradcach klienta, nauczycielach, aktorach, piosenkarzach czy osobach pracujących w radiu, ale także wszystkich innych, którzy na co dzień prowadzą bardzo dużo rozmów.
U tych osób najlepszym wyjściem będzie robienie sobie przerw od mówienia, aby struny głosowe mogły odpocząć, a także dbanie o nawilżenie gardła. Może to pomóc złagodzić uciążliwy ból i chrypkę.
Rozważ zakup nawilżacza powietrza
Inwestycja w nawilżacz powietrza może być dobrym pomysłem dla osób, które zmagają się z przewlekłymi dolegliwościami ze strony gardła. Ogrzewanie zimą czy klimatyzacja latem sprawiają, że powietrze w pokoju jest pozbawione wilgoci, co może wysuszać śluzówkę jamy ustnej i nasilać uporczywe objawy. Dzięki nawilżaczowi możliwe jest utrzymanie stałej wilgotności w mieszkaniu.
Jak zapobiegać częstym problemom z gardłem? Podsumowanie
Aby zapobiegać częstym problemom z gardłem, należy przede wszystkim dbać o jego nawilżenie. Dzięki temu ogranicza się ryzyko m.in. podrażnień czy drapania w gardle. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest dbanie o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. W sytuacji, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości ze strony gardła – warto sięgnąć po domowe lub apteczne rozwiązania.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Podmiot odpowiedzialny: Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.
Przeczytaj więcej podobnych artykułów:
- Angina – objawy, leczenie. Co jeść, aby złagodzić bolesne objawy anginy?
- Właściwości najpopularniejszych letnich ziół
Literatura:
1. Clinic C., 6 Sore Throat Remedies That Actually Work [na:] „Cleveland Clinic”, https://health.clevelandclinic.org/sore-throat-remedies-that-actually-work, 21 lutego 2022 r., dostęp 21 kwietnia 2024 r.
2. Upham B., Home Remedies for Sore Throat: Natural Treatments for Throat Pain [na:] „EverydayHealth.com”, https://www.everydayhealth.com/ear-nose-throat/home-remedies-for-sore-throat-natural-treatments-for-throat-pain/, 14 lutego 2024 r., dostęp 21 kwietnia 2024 r.
Artykuł powstaw przy współpracy z Gevitt Gardło.