Przewlekła niewydolność nerek – dieta i przykładowy jadłospis
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Przewlekła niewydolność nerek (inaczej zwana Przewlekłą chorobą Nerek – PChN) uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Chociaż rzadko diagnozowana, dotyczy bardzo dużej ilości Polaków. Szacuje się, że w tym momencie cierpi na nią ponad 4 miliony ludzi w naszym kraju. Występuje znacznie częściej niż dotychczas sądzono, zazwyczaj w postaci utajonej. Stanowi prawdziwe wyzwanie dla medycyny XXI wieku.
Przewlekła niewydolność nerek
PChN jest chorobą, w której nerki tracą swoją zdolność do oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii. Chory ma również problemy z wydalaniem wody z organizmu. Występują bardzo poważne problemy z usuwaniem fosforu, sodu, potasu, co powoduje zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Przyczyną PChN jest najczęściej zapalenie kłębuszkowe lub odmiedniczkowe. Czasem jest konsekwencją nieleczonego przez długi czas zakażenia dróg moczowych, kamic nerkowych czy problemów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.
Dieta przy niewydolności nerek
We wszystkich chorobach nerek dieta ma znaczący wpływ na samopoczucie chorego. Również w tym przypadku ważne jest, aby restrykcyjnie się jej trzymać. Przewlekła niewydolność nerek wymaga indywidualnego jadłospisu dopasowanego do potrzeb chorego oraz zaawansowania choroby. Najważniejsze u pacjentów z PNN jest zaspokojenie ich potrzeb energetycznych – są to osoby często niedożywione, wychudzone w bardzo złym stanie fizycznym oraz psychicznym. Mówi się, że zapotrzebowanie indywidualne na energię w ciągu doby powinno wynosić ok. 30–35 kcal/kg masy ciała. To w zależności od wagi pacjenta dorosłego daje nam 2000–2500 kcal/dobę. Ważne jest, aby dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów oraz łatwostrawnych tłuszczów w diecie, ponieważ to one są w niej głównym źródłem energii. Zapobiegają także rozkładaniu się białka ustrojowego osoby chorej, z czym nieodłącznie wiąże się wzrost stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy krwi.
Prawidłowa dieta łagodzi uciążliwe objawy mocznicy, takie jak: nudności, wymioty, bóle głowy, osłabienie.
Jak w wielu schorzeniach nerek, również w tym podstawą układania jadłospisów jest ograniczenie podaży białka. Ich rozkład w organizmie skutkuje powstawaniem produktów ubocznych przemiany materii, m.in. puryn, mocznika, kreatyniny. U zdrowej osoby te związki są wydalane przez nerki na bieżąco. W przeciwnym razie organizm zagrożony jest wystąpieniem toksemii. Również fosfor zawarty w dużej ilości w produktach białkowych nie jest mile widziany w diecie osób cierpiących na PChN – jak wiemy, jego zbyt duża ilość powoduje wypłukiwanie wapnia z kości. W niezbyt zaawanowanym stopniu choroby ilość białka dla osoby dorosłej powinna wynosić maksymalnie 0,8 g/kg/m.c., przy schyłkowej niewydolności nerek należy ją zredukować do absolutnego minimum – 0,6 g/kg/m.c. Im większa niewydolność nerek tym ograniczenia białka w diecie muszą być coraz większe.
Białko w diecie powinno być jak najwyższej jakości, pełnowartościowe – czyli pochodzenia zwierzęcego.
Produkty białkowe zalecane dla osób z PChN to:
- białko jaj
- chude sery twarogowe
- chude mięso
- ryby
- mleko
Produkty białkowe niezalecane dla osób z PChN:
- podroby
- sery żółte i topione
- żółtka jaj
- śledzie
- sery typu Feta
Tłuszcze w diecie osoby chorej na przewlekłą niewydolność nerek nie muszą być ograniczane. Powinny stanowić 30% zapotrzebowania energetycznego. Najlepsze są tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz z ryb. Dominujące powinny być jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Nie nadużywamy jednak tłuszczów zwierzęcych, ponieważ powodują one zaburzenia gospodarki lipidowej krwi. Zagrażają rozwojem miażdżycy oraz występowaniem niedokrwiennej choroby serca.
Węglowodany są głównym źródłem energii w diecie osób chorych. Ich ilość powinna realizować 50–60% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ważne jednak, aby cukry proste (łatwo przyswajalne) nie przekraczały więcej niż 10% zapotrzebowania energetycznego.
Składniki mineralne w diecie osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek muszą być realizowane zgodnie z normami. Przede wszystkim należy ograniczyć podaż fosforu, chore nerki nie mogą go wydalać. Przez zaistniałe upośledzenie czynności narządowej we krwi zwiększa się również stężenie wapnia, wytrącają się sole wapniowe, które powodują powstawanie niebezpiecznych dla życia i zdrowia złogów.
Osoby chore na PNN muszą więc wykluczyć ze swojej diety: rośliny strączkowe, kakao, czekoladę, napoje gazowane typu coca-cola. Również sód powinien być ograniczany do minimum. Jego nadmiar powoduje zwiększone zatrzymywanie wody w organizmie, powstawanie obrzęków, a także podwyższone ciśnienie tętnicze. Warto więc ograniczyć produkty takie jak: kiszone ogórki, kapusta kiszona, produkty wędzone, konserwy, marynaty, kostki rosołowe, produkty gotowe, różnego rodzaju fixy i oraz wegetę. Potas należy zminimalizować w diecie w etapie schyłkowej niewydolności nerek. Jeżeli zdrowa osoba może pozwolić sobie na 3500 mg potasu w ciągu doby, to chory na przewlekłą niewydolność nerek nie powinien spożywać go więcej niż 2000 mg dziennie. Dieta osoby z chorymi nerkami jest niezwykle trudna do zbilansowania, szczególnie ilość wapnia, ponieważ produkty w niego bogate zawierają także duże ilości szkodliwego fosforu. Należy więc suplementować dietę witaminą D. To pomoże wyrównać gospodarkę wapniową organizmu. Żelazo za to jest mikroelementem, którego niedobory często występują w diecie osób z PNN.
Przewlekła niewydolność nerek – jadłospis
(2400kcal i 40g białka)
I śniadanie
- Pieczywo niskobiałkowe, niskosodowe 3 kromki – 100g
- Masło roślinne – 15g
- Pasta z twarogu tłustego z łyżką jogurtu – 50g
- Truskawki – 50g
- herbata z cytryną
- cukier – 10g
II śniadanie
- Pieczywo niskobiałkowe, niskosodowe – 2 kromki – 60g
- Masło roślinne – 10g
- Sałatka jarzynowa (ziemniaki, białko jaja, majonez, marchew, por) – 150g
Obiad
- Zupa krem z dyni – miska – 400g
- Grzanki z pieczywa niskosodowego – z jednej kromki – 30g
- Cukinia – ½ – 150g
- Faszerowana ryżem brązowym i mięsem z kurczaka (100g)
+ olej rzepakowy – 2 łyżki – 12g
Podwieczorek
- Kisiel z truskawek (robiony w domu – truskawki, skrobia, łyżka cukru, sok z cytryny)
Kolacja
- Pieczywo niskobiałkowe, niskosodowe – 3 kromki – 100g
- Masło roślinne – 15g
- Przecier ze śliwek – 100g
- Kawa zbożowa z mlekiem,
- mleko 200ml
- cukier 10g
Pieczywo niskobialkowe gdzie można kupić. Znalazkam niskim ING dla cukrzyków, bezglutenowe ale niskobiałkowego nie.
Pieczywo niskobiałkowe można kupić w sprzedaży wysyłkowej w sklepie internetowym balviten.pl lub bezgluten.pl. W obu sklepach znajdziecie produkty niskobiałkowe: – pieczywo, makarony, zastępnik ryżu, mąka uniwersalna (można upiec chleb samemu), przekąski, słodycze. Ceny może nie są najtańsze ale zdrowie najważniejsze.
Nie jestem w stanie zrozumieć że stacje dializ nie posiadają możliwości skopiowania dla pacjentów takiego jadłospisu. Zakazują pacjentom wszystko nie jeść a nie umieją odpowiedzieć co jeść jak formułować dania. Nie piszcie że są różne diety dla pacjentów dializowanych bo to głupia wymówka. Bo moim zdaniem jakbyście dali pacjentom jakąś dietę to nie mieli by już problemu z wysokim potasem czy fosforem bo z tym najbardziej borykają się pacjenci dializowani. Najważniejsze że im NFZ płaci a reszta ich nie interesuje. Skandal
Popieram opinię. lekarze prowadzący stacje dializ zamknięci całymi dniami w swoich gabinetach liczą tylko kasę. Brak chęci wykonania indywidualnej diety dla każdego podopiecznego ,który tam regularnie przyjeżdża przez kilka lat to nie tylko skandal .To dowód na to kim jest taki lekarzyna. Powinien mieć w specjalizacji OBOWIĄZKOWO dopisaną dietetykę jako warunek pracy na takim stanowisku.
Moja mama boryka się z ostrą niewydolnością nerek , pomagam i gotuję jej codziennie. Jadłospis opiera się między innymi na produktach z mąki pszennej ( u nas stosowana jest akurat bio – zalecona przez lekarza):
Mieszam ją z samą wodą zwykłą chociaz najlepiej przygotowaną, bo ciasto wychodzi największe wtedy, wyrabiam i robię z nich różne kluski a także pieczywko – tortille i mace na patelni . Poza tym w diecie przewijają się:
Kasza jaglana oraz kus kus
Makarony (z wyjątkiem jajecznych – tych nie wolno)
Ryż biały
Pieczywko chrupkie ryżowe naturalne bez dodatków i soli
Miód lub dżem w ilości łyżka na dzień
I ilości malutkiej ( około łyżka) olej konopny ( warto wymieszać z paroma kroplami cytryny i świeżym wyciśniętym czosnkiem pomieszać i jest pyszny wytrawny sos)
Owoce: gruszki, jabłka, maliny, truskawki, borówki, jagody, porzeczki, cytryna ( z ilością owoców a zwłaszcza warzyw na dzień należy być ostrożnym o bazować na produktach mącznych wymienionych wyżej)
Warzywa: kalafior(ale już nie brokuł z uwagi na potas) szparagi, papryka tylko czerwona , sałata lodowa (absolutnie unikać szpinaku) cebula, cukinia, bakłażan,świeży czosnek, pół buraka nie więcej, ponieważ z nim także należy być ostrożnym
Zioła : warto zaparzać sobie herbatę z pokrzywy oraz melisy na co dzień ewentualnie bardzo bardzo słabiutką herbatę, ale należy uważać można także używać do potraw świeżego koperku, mięty.
Jeżeli ktoś chce więcej informacji i przepisów można co polecam wybrać się do dietetyka ale nie tradycyjnego lecz dietetyka klinicznego – to jest specjalista w takich sprawach 🙂 Mam nadzieję, że pomagałam co nieco i życzę duuużo zdrowia. Trzymam za państwa i moją mamę kciuki wszystko jest do ogranięcia. Pozdrawiam cieplutko, M.
Dziękuję bardzo za ten wpis i pozdrawiam
Dziękuję za twój wpis. Dużo zwykłej powszedniej praktyki życiowej. Masz rację z tym dietetykiem klinicznym. Muszę zacząć szukać. Tylko jeszcze pytanie retoryczne. Jak przekonać starszego pana do całkowitej zmiany odżywiania…
co mogę jeść przy potasie [6,8] bo co bym nie zjadła to nie spada
Proszę porozmawiać na stacji dializ z lekarzem czy nie powinien pani zmienić wpowiem prosto by pani zrozumiała. Obok maszyny ma pani podłączona taką wodę 5l w karnistrze i za pewne ma pani tą tzn trójkę K3 o na jest z wysokim dodatkiem potasu więc jest też tzw dwójka K2 ona obniża trochę potas podczas dializ to zawsze w dni dializ będzie pani mogła sobie obniżyć ten potas. To zależy jakie podejście mają panstwo na dializach lekarza oraz sprzątaczek bo wtedy sprzątaczka musi dodatkowo przynieść zamiast K3 to K2 i to staje się problemem bo mało kiedy kontrole wpadają na dializy a oni czują się bogiem bo co starzy ludzie rozumieją nic niestety. Jak ma przyjechać kontrol to raz na pół roku niestety.
Wszędzie podawane jest czego jeść nie wolno-proszę o jadłospisy CO JEŚĆ WOLNO- – tydzień to 7 dni.Błagam o jakieś przepisy (mam podwyższony potas)-(5.4)-Z góry serdeczne dzięki.
Zero pomidorów i bananów. Ziemniaki i warzywa które się gotuje to trzeba zmienić wode podczas gotowania spokojnie 3x
Witam serdecznie mam pytanie czy pani ktoś udzielił porady co jeść bo też się borykam z tym samym problemem . Pozdrawiam