Dieta wspomagająca pracę nerek i oczyszczająca je z toksyn
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Nerki są jednym z ważniejszych organów wydalniczych w ludzkim organizmie. Pełnią kilka zasadniczych funkcji, ale ich głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi z metabolitów pochodzących z przemiany materii oraz regulowanie gospodarki wodnej organizmu. Substancje przefiltrowane w nerkach są usuwane w postaci moczu. Bez zbilansowanej diety i oczyszczania organizmu, toksyny mogą kumulować się i wpływać na funkcję nerek, wątroby i całego organizmu. Może to prowadzić do powstawania złogów, czyli kamicy nerkowej oraz innych, równie nieprzyjemnych problemów.
Oczyszczanie nerek
Mimo, iż nerki mają za zadanie oczyszczać nasz organizm, niekiedy wysyłają sygnały, że to my powinniśmy pomóc w ich oczyszczeniu. Dysfunkcje nerek objawiają się w naszym wyglądzie zewnętrznym. Może wystąpić wówczas powiększenie górnej wargi oraz zmiana jej wyglądu na bardziej mięsistą, a także obrzmiałe dolne powieki czy białe plamki na paznokciach. Innym sygnałem jest kolor oddawanego moczu. Jeżeli barwa lub zapach moczu nas zaniepokoi, a przyczyna nie leży w spożytym ostatnio posiłku, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Istnieje też opinia, że nerki powinno się oczyścić zanim sięgnie się po niektóre mocniejsze leki.
Oczyszczanie dróg moczowych
Oczyszczanie dróg moczowych polega głównie na zapobieganiu przylegania bakterii do pęcherza moczowego i cewki moczowej.
Aby szkodliwe złogi nie zamieniły się z niewinnego piasku w bardzo bolesne kamienie, warto stosować preparaty ziołowe lub zioła takie jak: jałowiec, lubczyk, korzeń pietruszki, skrzyp, rdest ptasi, połonicznik nagi, ziele fiołka (bratka), brzoza, pokrzywa.
Każde z tych poczynań zmniejsza ryzyko kamicy, gdyż następuje intensywne oczyszczanie dróg moczowych.
Poczytaj więcej na temat ziół na nerki!
Nerki – napoje oczyszczające
Oczyszczanie nerek jest prostym procesem i nie wymaga skomplikowanych składników
i narzędzi. W rzeczywistości picie dużej ilości wody jest już pierwszym krokiem do skutecznego wypłukiwania toksyn. Poniżej podam parę propozycji napojów mających pozytywny wpływ na detoksykację nerek.
- Sok żurawinowy – jest rekomendowany dla poprawy funkcjonowania dróg moczowych. Żurawina jest pomocna w oczyszczaniu nerek z nadmiaru szczawianu wapnia, który jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania kamieni nerkowych. W przypadku zakupu soku z żurawiny wybierajmy te produkty, które są bez dodatku cukru, konserwantów i sztucznych aromatów.
- Sok z buraków – buraki i sok z buraków zawierają betainę, czyli substancję, która posiada właściwości antyoksydacyjne i zwiększa kwasowość moczu. Ponadto substancja ta pomaga w usuwaniu fosforanu wapnia przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych.
- Sok z cytryny – naturalnie kwaśny sok z cytryny zwiększa stężenie cytrynianiu w moczu, który jest czynnikiem zmniejszającym tworzenie się kamieni nerkowych. Warto pić napój w postaci wyciśniętego soku z 4–5 cytryn rozpuszczonego na litr letniej wody.
Dobrym sposobem jest również picie mieszanki soków z marchwi, selera i korzenia pietruszki w proporcjach odpowiednio 9:5:2. Taką mieszankę witamin należy pić 3 lub 4 razy dziennie po pół szklanki na porcję, przez około 2 tygodnie.
W przypadku, gdy dotknie nas infekcja dróg moczowych, bardzo skuteczny okazuje się sok z korzenia pietruszki. Jednak jest to mocny środek, który należy stosować w swojej diecie z rozwagą oraz nie spożywać więcej niż 50 g w ciągu doby przez okres maksymalnie kilku tygodni.
Nerki, które na co dzień odpowiadają za oczyszczanie naszego organizmu, same czasami potrzebują kuracji pomagającej im wrócić do prawidłowego stanu. Miejmy na uwadze to, że praca nerek nie powinna być zakłócona. Oczywiście oprócz oczyszczania warto wziąć pod uwagę zmianę trybu życia tj. ograniczenie spożywania soli oraz zwiększenie swojej aktywności w ciągu dnia. Nie ma więc wątpliwości, że kluczowe dla zdrowia jest utrzymanie nerek w jak najlepszej kondycji.