Dieta w zespole nerczycowym – produkty zalecane i zakazane oraz przykładowy jadłospis
Zespół nerczycowy jest schorzeniem, dotykającym dzieci do dwunastego roku życia. Zewnętrznymi objawami, które mogą sugerować rozwój choroby u pociechy są obrzęki, cienka skóra wyjątkowo podatna na urazy, matowe i szorstkie w dotyku włosy oraz łamliwe i suche paznokcie. Nie warto od razu stawiać własnej diagnozy. Odpowiednie badania laboratoryjne mogą potwierdzić lub wykluczyć obecność schorzenia u dziecka, toteż należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.
Zespół nerczycowy (nerczyca)
Zespołem nerczycowym określamy schorzenie, które polega na uszkodzeniu błony filtracyjnej kłębuszków nerkowych. Skutkiem owej dysfunkcji jest utrata dużej ilości białka wraz z moczem oraz składników mineralnych, które nie zostają zwrotnie wchłonięte do krwiobiegu. Zaliczamy do nich m.in. jod, wapń oraz witaminy związane z metabolizmem białka tj. witaminy B3, B6 oraz B12. W związku z utratą białka przez nerki organizm czerpie cenny budulec z własnych tkanek. Celem stają się drobne białka krwi, albuminy, które zostają zużyte w procesach metabolicznych. Ich niedobór w osoczu sprawia, że woda przechodzi do tkanek i jam ciała, powodując obrzęki oczu i kostek, a następnie łydek, ud, podbrzusza i twarzy. Objawami zewnętrznymi, które wynikają z niedoborów składników odżywczych są: cienka skóra podatna na urazy, kruche i łamliwe paznokcie oraz suche i matowe włosy. Obrzęki powodują utrudniony przepływ krwi, co może sprzyjać rozwojowi zakrzepicy.
Badanie moczu może wskazać tok dalszego postępowania diagnostycznego w celu postawienia ostatecznego rozpoznania jednostki chorobowej u dziecka. W zespole nerczycowym ważnym elementem diagnozy jest morfologia krwi obwodowej. Podwyższone stężenie frakcji cholesterolu LDL o małej gęstości oraz VLDL o bardzo małej gęstości, trójglicerydów, niedobór albumin, hiperlipidemia, nadmiar płytek krwi oraz czynników krzepnięcia krwi, może wskazywać na rozwój zespołu nerczycowego u dziecka.
Dieta w zespole nerczycowym
Zapotrzebowanie energetyczne zgodne z zapotrzebowaniem dziecka w danym wieku.
- Dieta bogato białkowa: 1g na kg m.c, dodatkowo 50% ilości białka traconego wraz z moczem.
- Tłuszcz w diecie powinien dostarczać mniej niż 30% całodobowej energii.
- Kosztem tłuszczów nasyconych, należy zwiększyć udział tłuszczów roślinnych głównie jednonienasyconych. Zabieg ma na celu ustabilizowanie profilu lipidowego krwi do wartości normowych w danym przedziale wiekowym.
- Dieta uboga w sód oraz wodę w okresie nasilonych obrzęków.
- Podczas stosowania środków moczopędnych należy uwzględnić w diecie produkty dostarczające duże ilości potasu.
Dieta w zespole nerczycowym – produkty zalecane i zakazane
W zespole nerczycowym dieta opiera się na zasadach zdrowego żywienia dzieci w danym przedziale wiekowym. Należy szczególną uwagę zwrócić na jakość i ilość podawanego białka, kwasów tłuszczowych oraz podaż wody i składników mineralnych takich jak sód, potas, wapń i witamin z grupy B.
Produkty zalecane
- Źródła pełnowartościowego białka: dobre gatunkowo, nieprzetworzone mięsa drobiowe, indycze, wołowe, jagnięce, cielęce, ryby morskie i słodkowodne, jaja, twaróg i nabiał niskotłuszczowy.
- Dobrej jakości tłuszcze roślinne, bogate w kwasy MUFA (jednonienasycone): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, arachidowym, z awokado, orzechów włoskich, surowce, z których powstały wymienione oleje: awokado, oliwki czarne i zielone, soja, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, arachidowe, pistacjowe. Można spożywać niewielkie porcje gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości masy kakaowej min. 70%.
- Produkty niskosodowe, woda średnio zmineralizowana.
- Produkty bogate w potas: morele świeże i suszone, brukselka, pomidory świeże oraz przetwory, banany.
- Witaminy z grupy B można znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak ciemny makaron, pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki zbożowe. Witamina B12, jako jedyna posiada swoje źródło jedynie w mięsie.
Produkty niezalecane
W zespole nerczycowym niezlecane są duże ilości produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe: kawałki mięsa poprzerastane tłuszczem, boczek, słonina, wieprzowina, tłuste sery podpuszczkowe, tłusty nabiał, smalec, łój. Tłuszcze nasycone znajdują się w produktach wysoko przetworzonych takich jak zupy instant, dania gotowe do odgrzania, wyroby cukiernicze, pieczywo cukiernicze, słodycze. Ograniczyć należy również produkty bogate w sód.
Dieta w zespole nerczycowym – przykładowy jadłospis
Poniżej zamieszczam przykładowy jadłospis dzienny dla dziecka z zespołem nerczycowym.
I Śniadanie
- Płatki owsiane na mleku z łyżeczką dżemu owocowego
- Bułeczka bez soli w chudym mięsem drobiowym, podana z pomidorem i sałatą
II Śniadanie
- Pasta jajeczna podana na kromce niskosodowego pieczywa, udekorowana szczypiorkiem
- Owocowa herbata
Obiad
- Gołąbki z farszem drobiowo-ryżowym, w warzywnym sosie pomidorowym, podane z gotowanymi ziemniakami
- Kompot owocowy
Podwieczorek
- „Tiramisu” z naturalnego jogurtu z kakao, na nasączonym syropem owocowym biszkopcie, udekorowane sezonowymi owocami
Kolacja
- Kasza jaglana z półtłustym twarogiem i łyżeczką miodu, posypana prażonymi pestkami słonecznika
- Herbatka owocowa
Zespół nerczycowy u dziecka może charakteryzować się remisjami i okresami bez objawowymi. Odpowiednia farmakoterapia połączona z wartościową dietą i odpowiednią podażą płynów pomoże w opanowaniu schorzenia i spowoduje, że dziecko będzie mogło cieszyć się ładną pogodą wraz z rówieśnikami, zamiast obserwować zabawę kolegów zza szyby swojego pokoju.
Literatura:
„Dietetyka. Żywienie chorego i zdrowego człowieka”; A. Rudnicka i H. Ciborowska
Bardzo mądrze opisane co wolno jeść a czego unikać w zespole nerczycowym. Ciekawi mnie, czy taka sama dieta wskazana jest gdy ma się na nerkach torbieli korowe i gruczolaka bogato lipidowego. Sama nazwa wskazuje, że lipidów za dużo. Nigdy nie jadam wędlin, mięs (oprócz gotowanej piersi drobiowej) nie jadam tłuszczy trans poza polaniem np. kartofelków olejem z oliwek. Pilnuję również poziomu glukozy (92) nie jadam ciast i słodyczy a cholesterol, LDL, Nie-HDL stałe wysoki, jak to właśnie bywa przy nerczycy. Robię teraz profil aminokwasów, gdyż mam za mało białka całkowitego. PROTEINOGRAM z kolei to: za dużo Albumin a za mało gamma globuliny. Profil mi odpowie jakich białek mi brakuje, ponieważ co badanie to poziom za niski. Chwilowo jedynie podnosiło mi poziom białka, białko dla sportowców ale to nie jest dobry sposób, gdyż może to być niedobór białek endogennych lub egzogennych a białko dla sportowców ma jedne i drugie.
Rewelacja! Dziękuję bardzo! 1szy tak ciekawy wpis nt diety w zespole nerczycowym.