Kwas linolowy – działanie i występowanie
Kwas linolowy jest kwasem tłuszczowym powszechnie uznawanym za korzystny z punktu widzenia odżywczego. Uznany został nawet jako składnik niezbędny w diecie – jakie ma właściwości i w jakich pokarmach występuje?
Co to jest ketoza? Efekty diety ketogenicznej
Osoby borykające się z nadmierną masą ciała lub otyłością często przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu różnych diet mających skutecznie wspomóc szybszą utratę masy ciała. Jednym z takich systemów żywienia jest właśnie dieta ketogeniczna. Ze względu na wysoki udział tłuszczu i białka dieta ta budzi wiele kontrowersji, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej i przeanalizować, na czym dokładnie ona polega. Zapraszamy do lektury!
Fosfatydylocholina – efekty i skutki uboczne
Kwasy tłuszczowe występujące w pokarmach pełnią istotną rolę w organizmie człowieka. Obecnie uważa się, że to nie ilość, a skład spożywanych tłuszczów ma większy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Związkiem chemicznym zaliczanym do szerokiej grupy lipidów jest fosfatydylocholina. Przyglądając się bliżej, można zakwalifikować ją do mniejszej grupy fosfolipidów, które znane są również pod nazwą lecytyny.
Masło kokosowe – właściwości, zastosowanie. Masło kokosowe na włosy
Tłuszcz kokosowy w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Okazuje się, że przydatny może być nie tylko w kuchni. Jakie inne zastosowania mogą mieć produkty kokosowe?
Tłuszcze nasycone – rola i skutki dla zdrowia
Choć przez większość występowanie tłuszczów nasyconych kojarzone jest niemal wyłącznie z produktami pochodzenia zwierzęcego, warto wiedzieć, iż znajdziemy je również w produktach roślinnych, takich jak olej kokosowy, masło kakaowe czy olej palmowy.
Margaryna – skład. Która najzdrowsza? Masło a margaryna
Chleb gości na stołach wielu z nas nawet kilka razy dziennie. Nic zatem dziwnego, że oferta produktów przeznaczonych do smarowania kanapek regularnie się poszerza. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się margaryny. Czy warto po nie sięgać?
Smalec gęsi – właściwości lecznicze. Smalec gęsi na kaszel, zapalenie oskrzeli, stawy
Smalec gęsi jest jednym z darów natury, który mądrość ludowa wykorzystywała na wiele sposobów. Od czasów średniowiecza przypisywano mu niezwykłe właściwości nie tylko kulinarne, ale i lecznicze, dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy podzielić się z Państwem niektórymi z nich. Zapraszamy do lektury!
Smalec – właściwości. Czy smalec jest zdrowy? Jak zrobić domowy smalec?
Smalec kojarzony z dietą aterogenną zasobną w tłuszcz. W ostatnim czasie zyskuje sławę ze względu na swoje właściwości kulinarne. Czy produkt ten powinien być całkowicie wykluczony z diety, czy też może mieć swoje korzystne zastosowanie?
Witamina F – występowanie, niedobór
Witaminy oraz składniki mineralne są liczną grupą składników odżywczych, które zarówno w organizmie człowieka, jak i w produktach spożywczych występują w niewielkiej ilości. Należą jednak do niezbędnych składników pokarmowych, co oznacza, że muszą zostać dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem. Wykazują one ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, a niedobór czy nadmiar któregokolwiek z nich może skutkować zaburzeniami stanu zdrowia [1]. Dotyczy to również witaminy F. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.
NNKT – co to jest, źródła, skutki niedoboru
Większość spożywanych przez nas tłuszczów różni się między sobą wartością odżywczą oraz wpływem na nasz organizm. Dawniej uważano tłuszcze za niepożądany element diety, dlatego często były wykluczane z naszego menu. Okazuje się jednak, że nie wszystkich tłuszczów musimy unikać. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Dieta niskotłuszczowa – jadłospis, przepisy
Coraz częściej czytamy w mediach o tym, że aby schudnąć musimy ograniczyć jakieś produkty czy makroskładniki w diecie oraz wprowadzić wiele ograniczeń. Czy to na pewno prawda? I czy dieta o obniżonej zawartości tłuszczu ma sens?
Olej ryżowy – właściwości, na włosy. Olej ryżowy do smażenia
Tłuszcze roślinne jako zdrowsza alternatywa dla tłuszczów zwierzęcych chętnie wykorzystywane są w codziennej diecie. Choć najczęściej sięgamy po popularną oliwę z oliwek czy olej rzepakowy, coraz większą uwagę zwraca się też na inne typy olejów, m.in. olej ryżowy. Jeśli przyjrzeć mu się bliżej, okaże się, iż posiada on wyjątkowy prozdrowotny wpływ na organizm ludzki, dzięki związkom czynnym takim jak gamma oryzanol czy fitosterole. Warto wiedzieć jakie właściwości ma do zaoferowania.
Olej rzepakowy – rafinowany i nierafinowany, skład, właściwości. Czy olej rzepakowy jest zdrowy?
Dyskusja na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania olejów roślinnych trwa w najlepsze. Coraz częściej zachwala się walory olejów egzotycznych z całkowitym pominięciem naszych rodzimych produktów. Czy takie postępowanie jest słuszne? Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom oleju rzepakowego, który wydaje się być niesprawiedliwie zepchnięty na margines w tej rywalizacji.
Śledzie – wartości odżywcze, właściwości, przepisy
Śledź cieszy się popularnością w Polsce. Mięso ryb jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin i składników mineralnych. Śledzie należą do popularnych ryb, które najczęściej spożywane są w postaci marynowanych filetów, koreczków śledziowych lub konserw rybnych w oleju lub pomidorowym sosie.
Tłuszcze – nasycone i nienasycone, MCT i trans. Jaka jest rola tłuszczów w organizmie?
Tłuszcz – niezbędny i jednocześnie niebezpieczny. O tym jak dobierać tłuszcze tak, aby wyszło nam to na zdrowie.
Tran – na odporność, skórę, kości, serce
Tran… samo skojarzenie u wielu osób budzi szereg nieprzyjemnych wspomnień zwłaszcza z okresu dzieciństwa, gdzie niemal w każdym domu obowiązkowo podawano dzieciom ten rybi specyfik. Jednakże w naszych czasach przemysł farmaceutyczny wychodzi potencjalnym konsumentom naprzeciw oferując olej z wątroby dorsza zamknięty w postaci kapsułek, niekiedy żelków lub dodając do niego przeróżne owocowe aromaty. Stąd też współcześnie tran można spotkać w rozmaitych wariantach smakowych: malinowy, cytrynowy, mango i brzoskwinia…
Śniadanie białkowo-tłuszczowe – czy przed treningiem to dobry pomysł?
Śniadanie białkowo-tłuszczowe stało się dość popularnym rozwiązaniem w obecnych czasach. Obiegowe opracowania pojawiające się na rozmaitych blogach, portalach społecznościowych i forach internetowych głoszą, iż uwzględnianie węglowodanów w porannym posiłku może obniżyć efektywność redukcji tkanki tłuszczowej. Czy jednak tak „zero-jedynkowe” podejście do tematu jest, aby na pewno słuszne?
Olej kokosowy a cholesterol. Czy olej kokosowy jest zdrowy?
W świetle wydanego w tym roku raportu American Heart Association (AHA) olej kokosowy wypada nie najlepiej. Czy oznacza to, że wbrew obiegowej opinii nie jest wcale produktem korzystnym dla zdrowia?
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !