Nowe sposoby pielęgnacji skóry prosto od naukowców
Aktualizacja: 27 maja, 2020
Naukowcy w swoich laboratoriach badają i opracowują nowe metody pielęgnacji skóry, a także sposoby jej powrotu do zdrowego i pięknego wyglądu po różnych urazach. W artykule poniżej pragniemy Wam przedstawić najnowsze wiadomości, które pomogą Wam prawidłowo i skutecznie zadbać o swoją skórę.
Fibroblasty pomocne w regeneracji skóry
Fibroblasty to komórki skóry właściwej, które wytwarzają substancję międzykomórkową zawierającą między innymi kolagen i elastynę.
Ostatnie odkrycie naukowców z King College w Londynie dotyczy dwóch typów komórek: jednych odpowiedzialnych za wzrost włosów (regulacja powstawania mieszków włosowych i kontrola wzrostu włosów) oraz drugich odpowiedzialnych za naprawę uszkodzonej skóry, a także poprawę jej stanu (kontrola tworzenia włókien kolagenowych).
Kolejne badania i testy mają potwierdzić zastosowanie komórek fibroblastów w leczeniu uszkodzeń skóry. Może być to podstawa do opracowania innowacyjnych metod leczenia, w tym regeneracji skóry, przyspieszenia gojenia się ran oraz zmniejszania blizn.
Wyciąg z wiśni – ulgą dla skóry
Kwiaty wiśni były stosowane przez kobiety w Japonii jako tonik łagodzący wszelkie podrażnienia skóry. Skłoniło to chińskich naukowców z Uniwersytetu w Guangzhou do przeprowadzenia badań pod kątem przeciwzapalnych właściwości wyciągu z wiśni.
Przeciwutleniacze zawarte w wiśniach (flawonoidy), bardzo silnie wpływają na regenerację skóry i poprawę jej stanu. Idąc tym tropem, naukowcy postanowili zbadać wyciąg z wiśni i jego ewentualne właściwości przeciwzapalne, na które wskazywały bioaktywne składniki.
Po przeprowadzeniu szeregu badań zarówno in vitro jak i in vivo stwierdzono, że ekstrakt z kwiatów wiśni wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące stany podrażnienia skóry. A zatem może stanowić substancję czynną w kosmetykach pielęgnacyjnych dla cery wrażliwej i podrażnionej, która w naturalny sposób łagodzi i zmniejsza stany zapalne.
Pomidory nie tylko do jedzenia
Badania przeprowadzone na pomidorach wykazują ich dobroczynne działanie na skórę. Nowym odkryciem jest olej z nasion pomidorów, który odznacza się nieprzeciętnymi właściwościami regeneracyjnymi oraz pielęgnującymi.
Zawartość przeciwutleniaczy, witamin, minerałów, karotenów (w tym odgrywający istotną rolę likopen), cennych kwasów tłuszczowych i wielu innych substancji, sprawia, że olej ten świetnie regeneruje skórę, nawilża ją, pomaga w walce z upływem czasu (zmarszczki, wiotka skóra), chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a także znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku.
Olej z nasion pomidorów wykazuje się bardzo dużą trwałością oraz dobrą wchłanialnością. Dzięki rozlicznym właściwościom korzystnie wpływających na kondycję skóry, zalecany jest w kremach typu anti-aging, w produktach do pielęgnacji cery z problemami, a także do ust i włosów. Co ciekawe, świetnie sprawdza się jako substancja pielęgnująca w kosmetykach do opalania.
Zsiadłe mleko idealne dla skóry
Japońscy naukowcy w przeprowadzonym eksperymencie, badali wpływ sfermentowanego mleka pod wpływem bakterii Lactococcus lactis szczep H61 na skórę zdrowych, młodych kobiet (19-21 lat). Kobiety zostały podzielone na grupy, a każda przez okres 4 tygodni otrzymywała produkty mleczne (próba badana i kontrolna, która przyjmowała jogurt).
Po 4 tygodniach przeprowadzono badania dotyczące zmiany kondycji skóry. W obu grupach stwierdzono poprawę nawilżenia cery, natomiast w grupie, która otrzymywała sfermentowane mleko dodatkowo odnotowano wzrost zawartości sebum w skórze policzków.
Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że spożywanie mlecznych produktów fermentowanych znacznie poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, a produkty zawierające Lactococcus lactis szczep H61 powoduje wzrost zawartości sebum w skórze twarzy, co wzmacnia jej warstwę ochronną. Poczytaj więcej na temat suchej skóry i sposobów na jej nawilżenie.
Dlaczego podczas kąpieli marszczy nam się skóra
A na koniec mała ciekawostka. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po dłuższej kąpieli czy myciu naczyń na naszych palcach zauważamy dziwnie wyglądające zmarszczki? Najnowsze badania na ten temat wykazują, że proces powstawania owych zmarszczek jest bardzo skomplikowany, a pomarszczona skóra ma swoje funkcje i zastosowanie.
Okazuje się, że za powstawanie zmarszczek na palcach odpowiedzialny jest skurcz mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, a w procesie powstawania wodnych zmarszczek uczestniczy układ nerwowy. U osób, które straciły czucie w kończynach z powodu urazów czy po przeszczepach, nie
obserwuje się tego zjawiska.
Pewien naukowiec z Newcastle University Institute of Neuroscience wysunął koncepcję, że zmarszczki na palcach pojawiające się pod wpływem wody, służą do wyciągania przedmiotów. Rynienki powstające na opuszkach palców, ułatwiają odpływanie wody i znacznie poprawiają przyczepność do powierzchni przedmiotów. Badania zaprezentowane w Biology Letters potwierdzają ten wniosek. Zatem nic w naturze nie istnieje bez przyczyny.