Joga twarzy – naturalny i darmowy sposób na wiecznie młodą twarz

16 18 20

Wszelkiego rodzaju treningi sylwetki są bardzo popularną formą poprawy wyglądu ciała. Obecnie możemy znaleźć ćwiczenia na każdy mięsień, z użyciem sprzętu lub bez, wykonywane w domu lub na siłowni, siłowe lub aerobowe. Wybór jest ogromny, a dostępność zazwyczaj nieograniczona. Mimo tego wciąż mało jest informacji o gimnastyce twarzy, a przecież składa się ona m.in. z licznych mięśni, których trening jest tak samo konieczny jak innych części ciała. Aby zdać sobie sprawę z tego, jak regularne ćwiczenia mięśni twarzy wpływają na jej wygląd, wystarczy wyobrazić sobie i porównać ciało pięćdziesięcioletniego sportowca oraz człowieka, który stroni od aktywności fizycznej. Czy zobaczyłeś różnicę?

Joga twarzy

Ten mało znany sposób na poprawienie wyglądu nie tylko skóry twarzy, ale też jej owalu to pewnego rodzaju gimnastyka mięśni twarzy. Wbrew pozorom posiada ich stosunkowo dużo – prawie sześćdziesiąt. Znaczna część z nich jest regularnie ćwiczona m.in. przez ruchy mimiczne. Jednak każdy mięsień, aby nie stał się wiszącym i słabym zlepkiem włókien, potrzebuje specyficznego treningu. Joga twarzy ma na celu nie tylko rozluźnienie mięśni i pomoc w usunięciu z nich toksyn, ale także wyraźne napięcie skóry, redukcję przebarwień i wygładzenie zmarszczek. Wykonywanie tego rodzaju gimnastyki poprawia ukrwienie w obszarze twarzy, co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie komórek. Liczne gwiazdy show biznesu przyznają się do uprawiania jogi twarzy, wskazując na rewelacyjne efekty ćwiczeń.

Joga twarzy – na czym polega

Ten rodzaj jogi polega na wykonywaniu ćwiczeń, angażujących poszczególne mięśnie twarzy. Regularnie stosowana pozwala zwiększyć ich objętość i jędrność, co objawia się poprawą wyglądu całej twarzy. Ważny jest również fakt detoksykacji komórek, na skutek zwiększonego i sprawniejszego przepływu krwi, spowodowanego pobudzeniem mięśni. Ponadto taka gimnastyka pozwala rozluźnić się i zmniejszyć napięcie wywołane stresem. Popularność tego rodzaju jogi stale się zwiększa, rośnie także zapotrzebowanie na instruktorów. Jeśli joga jest dla ciebie czymś nowym, na pewno warto umówić się na kilka lekcji jej wykonywania. Zapobiegnie to utrwalaniu ewentualnych złych nawyków przy gimnastykowaniu twarzy.

Joga twarzy – jak wykonywać

Należy pamiętać, że najlepiej jest przystąpić do właściwych ćwiczeń wtedy, gdy nasze mięśnie są rozluźnione. Tak samo jak w przypadku innych treningów, powinniśmy zrobić krótką rozgrzewkę. Zaleca się również ćwiczenie prawidłowego oddechu, gdyż jest on podstawą wszystkich typów jogi. W ramach rozluźnienia twarzy można np. kilkakrotnie ruszać żuchwą w prawo i w lewo oraz chwilami starać się nie poruszać żadnym mięśniem, patrząc w wybrany punkt. Dodatkowo możemy dotykać językiem tylnej ściany dolnych zębów i starać się wywierać na nie nacisk. Dobrym sposobem jest także delikatny masaż, w czasie którego wsmarujemy w twarz krem lub oliwkę. Wiele przykładowych ćwiczeń rozgrzewających mięśnie twarzy można znaleźć w specjalnych poradnikach, których z roku na rok powstaje coraz więcej.

Kiedy mięśnie są już gotowe, możemy przystąpić do pracy. Gama ćwiczeń jest bardzo duża, dlatego tutaj zostaną podane tylko przykłady.

  1. Często stosowane są czynności, wzmacniające mięśnie okrężne ust oraz policzków. Polegają one m.in. na umieszczeniu palców wskazujących w kącikach warg i lekkim ich rozciągnięciu. Świadomie powinniśmy stawiać opór temu rozciąganiu i napinać angażowane mięśnie. Ćwiczenie powtarza się ok. dziesięciu razy, każde powtórzenie powinno trwać ok. pięciu sekund. W czasie krótkich przerw staramy się rozluźnić mięśnie. W celu pracy nad tymi partiami twarzy możemy również wykonywać tzw. rybkę – wdychamy powietrze nosem, zaciskamy usta, wciągamy policzki. Wargi układamy w „karpika” i próbujemy rozciągnąć ich kąciki do uśmiechu. Staramy się w tej pozycji wytrzymać pięć sekund, po czym rozluźniamy mięśnie i powtarzamy około pięciu razy.
  2. Jeśli chcemy pracować nad tym, aby nasze usta stały się pełniejsze bez wstrzykiwania w nie botoksu, na pewno przyda się nam kolejne ćwiczenie: należy wziąć głęboki oddech przez nos i powoli wypuszczać powietrze przez usta, układając je w charakterystyczny dzióbek. Powtarzamy trzy-cztery razy, a następnie przystępujemy do drugiego etapu. Powietrzem, jakie zostało pobrane przez nos, wydymamy górną wargę, którą lekką przytrzymujemy dwoma palcami. Wykonujemy trzy lub cztery powtórzenia, po czym rozluźniamy mięśnie.
  3. Dla osób, które zmagają się z problemem tzw. podwójnego podbródka poleca się następujące ćwiczenie: należy przekręcić głowę w prawo, unieść podbródek i patrząc w górę otworzyć usta. Jednocześnie powinno się dotknąć językiem podniebienia i przełknąć ślinę. To samo ćwiczenie wykonujemy w drugą stronę. Powtarzamy trzy lub cztery razy w obu kierunkach.
  4. Owal twarzy świetnie modelują ruchy przypominające te stosowane w czasie golenia. W celu ich wykonania należy zamknąć usta, wyobrazić sobie, że przystępujemy do golenia zarostu i przesunąć policzek wraz z wargami najpierw w prawo, a następnie w lewo. W każdą ze stron wyginamy twarz przez ok. pięć sekund i wykonujemy po pięć powtórzeń.

Tego typu ćwiczeń jest dużo, a każde z nich działa na inne partie mięśniowe. Należy skorzystać z gotowego zestawu lub skomponować własny, zawierający różne kombinacje gimnastyczne. Żelazną zasadą przy wykonywaniu jogi twarzy jest napinanie tylko tych mięśni, które są wymienione w opisie ćwiczenia – jeśli pracujemy nad policzkami, nie marszczymy brwi, nie zaciskamy oczu i nie unosimy czoła, chyba, że takie zalecenie wynika ze specyfiki danej kombinacji. Szczególnie ważne jest to przy wykonywaniu gimnastyki oczu – jeśli zaciskamy lub unosimy wysoko powieki, nie możemy przy tym poruszać brwiami, ponieważ zmniejszy to napięcie angażowanych mięśni i ćwiczenia staną się mniej efektywne.

Joga twarzy – efekty urodowe

Efekty wykonywania jogi twarzy można zauważyć dość szybko. Zazwyczaj są one zauważalne już po drugim tygodniu ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że kluczem do spektakularnej poprawy wyglądu twarzy jest systematyczność. Poświęcając czas na ćwiczenia codziennie, możemy spodziewać się imponujących efektów, porównywalnych do tych jakie mają miejsce po zabiegach z udziałem chirurga plastycznego. Mięśnie zmuszone do regularnego wysiłku, zwiększają swoją objętość, przez co unoszą skórę i wypełniają zmarszczki. Automasaż, jaki wykonujemy w trakcie ćwiczeń, ujędrnia skórę oraz wyrównuje jej koloryt, poprzez zwiększenie przepływu krwi w tych rejonach. Usta stają się pełniejsze i zwiększają swój rozmiar, a podbródek jest estetycznie wymodelowany. Znikają również tzw. worki pod oczami, ponieważ w czasie ćwiczeń poprawiamy ukrwienie okolic oczu oraz napięcie skóry.

Jogę twarzy możemy wykonywać praktycznie w każdym miejscu. Nie potrzebujemy żadnego sprzętu i stroju, nie jest również konieczna kąpiel po skończonej gimnastyce – ćwiczenia są lekkie i nie trwają długo. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut dziennie, aby nasza twarz stała się wyraźnie młodsza i piękniejsza.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności trenowania sylwetki, chętnie wykonuje ćwiczenia na płaski brzuch czy smukłe uda. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że za wygląd twarzy również odpowiadają mięśnie, a ich trening jest alternatywą dla odmładzających zabiegów chirurgii plastycznej. Wykonywana samodzielnie joga twarzy kosztuje jedynie odrobinę czasu i chęci, dlatego na pewno warto zacząć ją praktykować.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Joga twarzy – naturalny i darmowy sposób na wiecznie młodą twarz - 3.7/5. Oddano 29 głosy.
Autor artykułu: