Dobroczynne działanie likopenu. Warto je wykorzystać!

16 18 20

Likopen jest związkiem chemicznym z grupy karotenów. Jest naturalnym barwnikiem występującym w roślinach. Najwięcej tego związku zawierają owoce i warzywa o pomarańczowym, czerwonym i zielonym kolorze.

Likopen działania

Likopen posiada mnóstwo wartości prozdrowotnych. Jako antyoksydant chroni organizm przed wolnymi rodnikami, poprawia kondycje skóry oraz włosów i paznokci. Umożliwia poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego.

Chroni stawy kolanowe przed zwyrodnieniem, działa antynowotorowo, ponieważ stymuluje układ immunologiczny, hamuje mutacje w komórkach nowotworowych oraz bakteryjnych. Wykazuje działanie ochronne w przypadku nowotworu jamy ustnej, krtani, przełyku oraz pęcherza moczowego. Zmniejsza ryzyko raka przewodu pokarmowego oraz raka prostaty.

Ponadto likopen ochrania skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz przed poparzeniami słonecznymi. Pełni także znaczącą funkcję w profilaktyce chorób serca, takich jak udar i miażdżyca, obniża stężenie cholesterolu oraz normalizuje ciśnienie.

Likopen występowanie

Produkty, w których zawarte są karetonoidy, takie jak beta-kryptoksantyna, luteina i likopen to m. in.:

  • owoce: borówki, winogrona, jagody, porzeczki, jabłka, pomarańcza, mandarynki, morele, brzoskwinie, awokado, mango, dzika róża, grejpfruty
  • warzywa: pomidory, marchew, papryka, brokuły, buraki, seler, kapusta i szpinak
  • pieczywo pełnoziarniste
  • orzechy
  • ryby

Na zwiększenie przyswajalności likopenu ma wpływ obróbka termiczna. Najwięcej likopenu znajduje się w przetworach takich jak: ketchup, sok i koncentrat pomidorowy, pasty oraz sosy na bazie warzyw.

Dzięki dużej ilości zalet likopen jest składnikiem spożywczym, o którym nie należy zapominać w przypadku profilaktyki zdrowotnej. Panie docenią ten związek chemiczny, ponieważ poprawia on urodę natomiast dla panów jest ważnym sprzymierzeńcem w walce z chorobami prostaty.   

Zdrowa dieta nie musi być rygorystyczna. Likopen jest jednym z wielu przykładów na dobroczynne działanie bliskich nam produktów, które możemy znaleźć w każdej lodówce.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dobroczynne działanie likopenu. Warto je wykorzystać! - 4.2/5. Oddano 29 głosy.
Autor artykułu: