Miód wrzosowy - właściwości lecznicze, zastosowanie, działanie

16 18 20

Swój niezwykły smak i zapach miód wrzosowy zawdzięcza olejkom eterycznym oraz ponad stu innym substancjom pochodzącym z nektaru. Ostatnio, cieszy się sporą popularnością przez swój łagodny i lekko gorzkawy smak.

Miód wrzosowy posiada w swoim składzie łatwo przyswajalne przez nasz organizm biopierwiastki, neurohormony oraz hormony wzrostu. Wyróżnia się dużą zawartością witaminy B, co czyni go konkurencyjnym w stosunku do innych miodów.

Miód wrzosowy – właściwości

Od wielu już lat znane są lecznicze właściwości miodu. Sprawdza się jako lek przy przeziębieniach, mając antyseptyczne właściwości oraz dzięki zawartej w nim inhibinie – która hamuje rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii w organizmie. Posiada właściwości rozgrzewające i wykazujące aktywność antybiotyczną, dlatego często sięgamy po niego w stanach grypowych. Świetnie sprawdza się w chorobach oczu, przewodu pokarmowego oraz serca. Dzięki swym upiększająco-wygładzającym właściwościom, często stosowany jest w kosmetyce, jako dodatek do kremów, maseczek czy też znanych już w starożytności kąpieli w mleku i miodzie. W miodzie występują wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie syntetyzuje. Świetnie radzi sobie z usuwaniem substancji toksycznych wspomagając układ wydalniczy.

Miód wrzosowy – zastosowanie

Stosować go można w różnej postaci. Jako dodatek do herbaty czy też jako naturalna substancja słodząca do innych napojów. Należy jednak pamiętać, aby miodu nie dodawać do wrzątku, gdyż zneutralizujemy jego lecznicze właściwości. Można stosować go również, jako dodatek do potraw, sosów, marynat czyniąc potrawy smaczne i zdrowe.

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich

Niestety ilość wrzosowisk w Polsce jest bardzo mała, dlatego pozyskiwanie miodu z tego źródła jest drogie, co przekłada się na jego wysoką cenę. Miód pozyskiwany z terenów czystych ekologicznie jest wolny od zanieczyszczeń, nawozów, środków ochrony roślin czy pozostałości chemicznych. Takimi terenami są Bory Dolnośląskie, gdzie licznie występują rośliny miododajne. Panuje tam idealny klimat i korzystne warunki do zakładania przez pszczelarzy pasiek, dlatego też tak cenione są te tereny pod kątem pozyskiwania miodu.

Warto docenić nie tylko smakowe walory miodu. Jest to cenne źródło wielu potrzebnych nam składników. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu swoich kuchennych szafek o słoiczek miodu, którym będziemy się rozkoszować dodając go do herbaty czy jako składnik potraw. Nie tylko doda smaku, ale zadba o nasze zdrowie i wygląd.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Miód wrzosowy - właściwości lecznicze, zastosowanie, działanie - 3.5/5. Oddano 247 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • Iza345 30.07.2017, 11:20

  mój wrzosowy to totalnie mój ulubiony, polecam wszystkim!

  Odpowiedz
 • Piotr 10.01.2019, 5:51

  Uwielbiam ten miód na równi ze spadziowym i akacjowym. Jeśli jest problem z zakupem w Polsce, warto poszukać szkocki miodzio na brytyjskim eBay lub Amazon. Nie porównywałem cen ale nie dla każdego jes ona ważna. W tym kraju nie brakuje dzikich wrzosowisk. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Jerzy 07.03.2021, 4:09

  Stosowanie na prostatę z wodą rano i wieczorem,

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone