Miód, cukier trzcinowy czy fruktoza? Jakie słodycze dla cukrzyka?
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Dieta jest bardzo ważną składową wyrównania cukrzycy. Produkty, które spożywamy, wpływają nie tylko na poziom glikemii, ale także na nasze samopoczucie. Czy w ogóle powinniśmy stosować cukry w diecie dla cukrzyka, a jeśli tak to jakie?
Węglowodany złożone są zalecane przez diabetologów oraz dietetyków w diecie osób cierpiących na cukrzycę. To właśnie nimi powinniśmy zastępować cukry proste, by dostarczyć energii, ale nie dopuścić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.
Miód a cukrzyca
Miód jest produktem bogatym nie tylko w węglowodany, ale i wiele składników odżywczych oraz posiada właściwości prozdrowotne. Faktem natomiast jest, że zawiera sporo cukru, którego cukrzyk powinien unikać. Jednak naukowcy twierdzą, że łagodniej wpływa na poziom glikemii niż inne cukry. Jest także słodszy od sacharozy, dzięki czemu mniej go zużywamy, by poczuć smak słodyczy. A w porównaniu do innych węglowodanów prostych, posiada wiele cennych właściwości jak: działanie antybakteryjne czy wzmocnienie odporności organizmu. Można wysunąć stwierdzenie, że spożywanie miodu przynosi więcej korzyści niż spożycie innego typu substancji słodzących. Pamiętajmy jednak, że każdy chory powinien dostosować dietę do swoich potrzeb i stanu zdrowia. Nie należy sugerować się doniesieniami o korzystnym wpływie miodu i bez przeszkód stosować go na co dzień. Należy bacznie obserwować reakcję organizmu i stężenie glukozy we krwi po spożyciu tego produktu. W większości przypadków można powiedzieć, że miód będzie dobrą alternatywą substancji słodzącej.
Fruktoza a cukrzyca
Poszukując słodkiego smaku, zastanawiamy się, czy może fruktoza nie będzie dobrym zamiennikiem białego cukru. Otóż fruktoza jest znacznie słodsza niż sacharoza (co jak w przypadku miodu sprawia, że jednorazowo użyjemy jej mniej), a jednocześnie wykazuje niższy indeks glikemiczny. Nie zapominajmy, że fruktoza to także cukier prosty, który podnosi poziom glikemii po jej spożyciu. Jednak zawarta w dużych ilościach głównie w owocach, a także dodawana do słodkich napojów, niewidocznie spożywana fruktoza, powoduje wzrost poziomu złego cholesterolu, a także może powodować uszkodzenie śródbłonka naczyniowego.
Cukier trzcinowy a cukrzyca
W poszukiwaniu idealnego substytutu białego cukru o równie słodkich smaku przychodzi powszechnie uważany za zdrowy – cukier trzcinowy. Pozyskiwany z trzciny cukrowej, brązowy cukier nie jest poddawany oczyszczaniu. Można go nazwać „zdrowszym”, gdyż w procesie jego produkcji nie są usuwane składniki mineralne jak żelazo, magnez, potas czy wapń. Pamiętajmy jednak, że nadal jest cukrem, sacharozą prawie w czystej postaci, która nie jest wskazana diabetykom. Zyskuje jednak poprzez zachowanie własności odżywczych. Tak samo, jak cukier biały podnosi poziom glukozy we krwi i jest kaloryczny. Odróżnia go od tego poprzedniego brązowa barwa i technologia produkcji (brak oczyszczania).
Słodycze dla cukrzyków
Chorując na cukrzycę powinniśmy wystrzegać się słodkich przekąsek. Jednak jest pewna alternatywa dla czekolady czy ciasta. W sklepach nie rzadko napotkać możemy specjalnie przygotowane działy z żywnością dla diabetyków, gdzie znajdziemy, szczególnie jeśli chodzi o słodkości, produkty o obniżonej zawartości cukru, z zawartością cukru 0%, zastępując go innymi substancjami słodzącymi (słodzikami). Również w domu możemy sami przygotować sobie bezcukrowe ciasteczka z białego sera, mąki, margaryny i jabłka czy inne łakocie zawierające słodzik w zamian za zwykły cukier. Jednak ich stosowanie nie powinno być regułą.
Są to substancje, które stosujemy jako zamiennik cukru, w przypadku, gdy chcemy pozwolić sobie na coś słodkiego lub też na samym początku choroby, gdy trudno jest nam odzwyczaić się od słodkiego smaku.
Życie diabetyka wbrew pozorom nie musi być takie gorzkie. Istnieją produkty, którymi możemy zastępować biały cukier. Jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku i umiarze. Miód czy cukier trzcinowy to także cukry proste, po których spożyciu wzrośnie poziom glikemii. Jednak stosując się do zaleceń lekarza i dbając o dobrze zbilansowaną dietę, od czasu do czasu możemy skusić się na słodkie co nieco.