Miód spadziowy – jak i z czego powstaje, właściwości i zastosowanie
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Miód spadziowy jest jednym z najdroższych miodów w Polsce, ponieważ spadź z której powstaje, występuje w Polsce w niektórych regionach nawet co kilka lat. Przez to jest często pomijany, a jego właściwości zdrowotne nie są zapewne większości znane. Miód ten jest charakterystyczny w smaku, a jego kolor uzależniony jest od rodzaju drzewa z jakiego pochodzi. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza uniwersalnemu działaniu w profilaktyce wielu schorzeń oraz łagodzeniu ich symptomów.
Miód jest bardziej odżywczy niż cukier i ze względu na większą zawartość węglowodanów przy jednoczesnej niskiej kaloryczności, warto dodawać go do słodzenia potraw czy napojów.
Jak i z czego powstaje miód spadziowy?
Miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli soku niektórych drzew. To lepka, słodka wydzielina występująca głównie latem w postaci kropelek na drzewach, wydzielana przez mszyce i czerwce wysysające soki z młodych pędów i liści. Najczęściej jest to: świerk, jodła, sosna, modrzew, klon, dąb, brzoza, buk, wierzba, głóg.
Spadź można zbierać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośrednie zbieranie z roślin, natomiast drugim – zbieranie z mszyc wgryzających się w rośliny i wydalających również spadź. Pszczoły zbierają ją z miejsc nakłutych przez pasożytujące owady sokiem komórkowym i następnie produkują z niej miód spadziowy. W naszym kraju najsmaczniejsze miody spadziowe uzyskuje się z drzew liściastych, lecz spotkamy również miody wytwarzane przez pszczoły ze spadzi drzew iglastych o łagodniejszym smaku i ładniejszym aromacie.
Właściwości zdrowotne miodu spadziowego
Prym wiedzie zastosowanie w chorobach dróg oddechowych. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego też dobrze wpływa na przeziębienia i poważniejsze choroby, takie jak np. zapalenie płuc, przez co polecany jest w czasie przeziębienia. Miód spadziowy dzięki bogactwu flawonoidów, stosowany jest także przy schorzeniach układu krwionośnego i pozytywnie działa na serce dzięki właściwościach przeciwmiażdżycowych. Średnia ilość flawonoidów w miodzie spadziowym zebranym w Polsce wynosi ok. 6,5 mg/kg, a związków fenolowych spotkamy ok. 645 mg/kg w spadzi iglastej i ok. 1260 w spadzi liściastej. Jego spożywanie również korzystnie działa na układ nerwowy czy schorzenia stawów.
Osoby pracujące w szkodliwych warunkach przy produkcji toksycznych substancji, a także po kuracjach silnymi lekami (np. sterydowymi) powinny spożywać miód dzięki właściwościom odtruwającym. Ponadto sprawdza się w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej oraz reguluje przemianę materii,. Chwalony jest także przez swoje właściwości przeciwrakowe.
Miód spadziowy polecany jest także przez stomatologów znających jego właściwości zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego.
Miód spadziowy iglasty
Wyróżnić możemy dwa gatunki miodów spadziowych i pierwszym z nich jest miód spadziowy iglasty. Spadź iglasta pochodzi z drzew iglastych, ma łagodniejszy smak niż spadź z drzew liściastych z lekkim posmakiem żywicznym. Ma dość charakterystyczny kolor – ciemny, prawie czarny z odcieniem zielonkawym lub nawet szarawym. Najczęściej miód spadziowy iglasty uzyskuje się ze świerków, jodły, sosny czy modrzewia. Znakomicie sprawdza się w schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaparciach, biegunkach, chorobach serca i naczyń oraz nerwicy.
Miód spadziowy liściasty
Drugim gatunkiem miodów spadziowych jest miód spadziowy liściasty, który pochodzi z drzew owocowych oraz liściastych. Ten wytwarzany z drzew owocowych przyjmuje barwę złocistożółtą i zapach kwiatów, natomiast miód z drzew liściastych charakteryzuje się niezbyt przyjemnym smakiem. Jasna barwa miodu ciemnieje pod wpływem światła i tlenu. Spadź pochodzi najczęściej z drzew lipy, ale i z klonu, brzozy, buku, wierzby oraz głogu. Polecany jest przy chorobach nerek i dróg moczowych, a także na wątrobę i drogi żółciowe.
Na co miód spadziowy – zastosowanie
Miód spadziowy dzięki właściwościom zdrowotnym, szeroko stosowany jest w lecznictwie naturalnym.
Spożywanie miodu zmniejsza trujący wpływ kawy, herbaty, tytoniu czy alkoholu na nasz organizm. Stosowany jest również w kuchni Ajurwedyjskiej w postaci wody miodowej, czyli miodzie rozpuszczonym w roztworze wodnym, zwane SOMĄ. Osoby odchudzające się nie powinny rezygnować z dobrodziejstw miodu ze względu na jego kaloryczność.
Ponadto miód spadziowy podawany jest górnikom pracującym w kopalniach uranu, ponieważ przeciwdziała on skutkom napromieniowania.
Mimo, iż miód spadziowy nie jest lekarstwem, ma szeroki wachlarz działań leczniczych. Jest bogaty w wiele substancji odżywczych, witamin, minerałów oraz pierwiastków, które potrzebne są naszemu organizmowi każdego dnia. Wzbogacajmy nasze posiłki w miód spadziowy, by cieszyć się zdrowiem przez długi czas.
Literatura:
- Hołderna-Kędzia E., Charakterystyka miodu spadziowego z drzew iglastych, „Pszczelarstwo” 2001, nr 11, s. 6-8.
- Ceglińska K., O miodach spadziowych Podkarpacia, „Pszczelarstwo” 2011, nr 8, s. 6-7.
-
Kędzia B., Kostrzewski Z., Znaczenie ziołomiodów w lecznictwie, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 4, s. 229-235, http://www.czytelniamedyczna.pl/3821,znaczenie-zioomiodlw-w-lecznictwie.html [dostęp 05.04.2017].
-
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Dutkowiak A., Aktywność antybiotyczna krajowych miodów odmianowych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 67-70, http://www.czytelniamedyczna.pl/4908,aktywno-antybiotyczna-krajowych-miodlw-odmianowych.html [dostęp 05.04.2017].
-
Kędzia B, Hołderna-Kędzia E., Występowanie związków fenolowych w miodzie pszczelim, „Postępy Fitoterapii” 2008, nr 4, s. 225-232, http://www.czytelniamedyczna.pl/2622,wystpowanie-zwizklw-fenolowych-w-miodzie-pszczelim.html [dostęp 05.04.2017].
Miód spadziowy to nie tylko pyszny dodatek do potraw, ale także cenny ze względu na swoje właściwości zdrowotne.
Miod spadziowy jest chyba najsmaczniejszym i najzdrowszym miodem,ale faktycznie i najdrozszym. Ja czesto choruje wiec zaczalem dodawac go np do mleka czy herbaty. Po roku stosowania widac poprawe w zdrowiu i lepiej sie czuje. Stosowalem go moze nie czesto ale regularnie . ogolnie polecam bo to cos pysznego i naturalnego.
Dzień dobry ! Czy mogłabym się dowiedzieć jaki miód jest najlepszy ? . Chodzi mi o wzmocnienie akcji serca, złagodzenie stresu i poprawę pracy mózgu ?.
Stefan doucz się biologii.
Niestety Stefan ma rację. https://pl.wikipedia.org/wiki/Spadź
Spadź, rosa miodowa – słodka ciecz występująca głównie latem w postaci kropel na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych, m.in. dębu i lipy. Składa się głównie z soków roślinnych z uszkodzonych przez mszyce, czerwce lub miodówki (i inne owady ssące żywiące się sokami roślinnymi) komórek oraz z płynnych odchodów tych owadów
łee?! jaki widzisz w tym problem… .gdybyś nie wiedział to wsuwałbyś bez problemu.
Myślę że gorsze rzeczy serwujesz sobie nieświadomie bądź świadomie, kupując w sklepach i marketach (pełne chemii, rakotwórcze lub 100 raz odświeżane i podrasowywane bo dawno po terminie (a klienci nawet się nie orientują )
Miód to jeszcze nic w porównaniu z innymi produktami „wysokiej klasy”. Słyszałeś o Jednej z najdroższych an świecie kaw, za którą ludzie płacą krocie… kawa luwak…produkowana z nasion wydalonych przez luwaka:) albo o zupie z ptasich gniazd…
Dosadnie mowiac ten miod jest produkowany z kupy (odchodow) mszyc… beee
Stefan, wszystko co Ty pochłaniasz (jesz) trafia do przemiału przez bakterie. One muszą wycharchać i jak to ująłeś wysrać to co człowiek pochłonie. To są prawdziwe substancje odżywcze dla naszego organizmu.
Miód spadziowy jest często nazywany królem miodów – ze względu na rzadkość występowania jest dość drogi. Polecany przy chorobach górnych dróg oddechowych ze względu na silne właściwości antybakteryjne.