Bataty. Właściwości, składniki odżywcze i indeks glikemiczny
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Bataty są słodsze, nieco inne od naszego rodzimego ziemniaka. Popularny, znany nam wszystkim ziemniak, który króluje wśród warzyw na naszych stołach i uzupełnia wiele dań, okrył się złą sławą, a to za sprawdzą swojej kaloryczności, którą nadają mu ciężkie, zawiesiste sosy i inne obfitujące w tłuszcz dodatki. Tak naprawdę zarówno nasze rodzime ziemniaki, jak i bataty, nie są takie złe, jak się wydaje. Słodkie ziemniaki to warzywa, które skrywają w sobie wiele wartości odżywczych i w ciekawy sposób urozmaicają popularne dania.
Bataty
Bataty to podziemne bulwy rośliny o nazwie wilec ziemniaczany (Ipomea batatas L.) pochodzące z rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie uprawiane w regionach o klimacie tropikalnym.
Jadalna część batata, czyli bulwy korzeniowe mogą ważyć 3, a nawet 5 kg, a same warzywo posiada owalny, wrzecionowaty, wydłużony kształt. Zarówno skórka batatów, jak i ich miąższ może przybierać różne barwy. Wnętrze batatów wypełnia biały, różowy lub czerwony miąższ, natomiast skórka posiada kolory od białego poprzez różowy, czerwony, aż do fioletowego. Dość sporej wagi, bulwy batatów są słodkie, soczyste i bardzo aromatyczne, a po ugotowaniu czy pieczeniu można z nich uczynić pyszne dania lub dodatki do nich. Produkowana z bataów może być mąka, płatki, skrobia oraz alkohol. Zatem mają szerokie zastosowanie, a w niektórych regionach świata stanowią podstawowe źródło energii. Oprócz ciekawego, interesującego smaku, posiadają one również wiele cennych składników, w tym witamin i minerałów.
Bataty – właściwości
Bataty to przede wszystkim bardzo dobre źródło energii, gdyż w głównej mierze magazynują węglowodany (skrobia). Zawierają także cenne polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, co sprawia, że korzystnie wpływają na walkę z upływającym czasem oraz szkodliwym działaniem wolnych rodników na nasz organizm. Ponadto bataty w porównaniu do ziemniaków zawierają o około 50 % więcej składników odżywczych, co czyni je bardzo dobrym produktem w diecie, uzupełniając niedobory i dostarczając energię do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obok wielu cennych witamin i minerałów, które regulują pracę całego organizmu, bataty zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, co przyczynia się do usprawnienia pracy jelit i pozbycia się problemów z zaparciami.
Słodkie ziemniaki są polecanym produktem dla osób, które posiadają słabszy wzrok oraz tych, którzy zagrożeni są chorobami serca, układu krążenia czy dla osób z cukrzycą, ponieważ regulują poziom glukozy we krwi.
Bataty – składniki odżywcze
Przede wszystkim bataty są rezerwuarem skrobi, a obok niej cukrów prostych, których łączna zawartość w bulwie wynosi około 4%. Bardzo ważna jest zawartość białka, gdyż jest ono cennych składnikiem odżywczym, zważywszy na fakt, iż posiada wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Ponadto bataty są bardzo dobrym źródłem NNKT, w tym kwasów linolowego i linolenowego.
Bataty w słodkim miąższu zawierają sporą dawkę witaminy C, A, witamin z grupy B (B1, B2, B6), kwasu foliowego, witaminy E oraz K, a także β-karotenu i polifenoli, które stanowią naturalne przeciwutleniacze. Warto także zauważyć, że w odmianach o żółtym miąższu znajduje się największa ilość karotenoidów w porównaniu z innymi warzywami. Ponadto zawartość pektyn, celulozy czy ligniny, które stanowią włókno pokarmowe, przyczynia się do poprawy pracy jelit, a także zmniejszenia wchłanianie cukrów i tłuszczów, co ma bardzo duże znaczenie dla diabetyków. W dodatku bataty to warzywa bogate w składniki mineralne: potas, fosfor, chlor, wapń, magnez, siarka, sód, jod i żelazo oraz niewielkie ilości manganu, selenu i miedzi.
Bataty – indeks glikemiczny
Bataty, jak już wcześniej wspomnieliśmy, spowalniają wchłanianie cukrów w organizmie człowieka, pomagają uregulować stężenie glukozy we krwi oraz obniżyć insulinooporność. Dodatkowo posiadają stosunkowo niski indeks glikemiczny (około 50), jak na swoje właściwości odżywcze, który to również pomaga w ustabilizowaniu poziomu glikemii. Dlatego też, bataty polecane są osobom cierpiącym na cukrzycę. Dowiedz się więcej o indeksie glikemicznym i dobierz dla siebie najlepsze źródło węglowodanów.
Bataty to źródło wielu cennych witamin i minerałów, a także właściwości, które wspomagają pracę organizmu oraz walczą z wieloma odstępstwami od fizjologicznych procesów. Nie tylko zawierają liczne składniki mineralne, ale także korzystne kwasy tłuszczowe oraz cenne aminokwasy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiadają niski indeks glikemiczny i sprawdzają się w dietach dla diabetyków.
taaaak bataty sa ekstra i super ja tez je jadam i nawet ciasto mam to znaczy dostałam przepis. Zawsze myślałam że jak jestem na diecie to ani chleba ani bułek ani ziemniaków i w ogołe tylko sałata a tu się okazuje ze trzeba znależć kompetentnych ludzi i można wszystko polecam