Co można zrobić z cukinii? Top 8 przepisów
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Cukinia jest odmianą dyni zwyczajnej, którą wyselekcjonowano we Włoszech, skąd pochodzi jej nazwa. Roślina ta ma wiele odmian, a każda z nich różni się nie tylko smakiem, ale i kolorem oraz kształtem owoców. Mamy do wyboru odmiany od ciemno- do jasnozielonej, żółte, a nawet pomarańczowe. Główną zaletą cukinii jest jej smak, ale nie brakuje jej też wartości odżywczych. Jej owoce są bogatym źródłem aminokwasów będących podstawą budulcową białek w naszym organizmie, szeregu witamin, w tym kwasu askorbinowego odpowiadającego za odporność, a także składników mineralnych – fosforu, wapnia, magnezu, potasu, sodu, żelaza, cynku, miedzi czy manganu. Co więcej, wartość energetyczna 100 g cukinii to jedynie 15 kcal – jest to zatem świetny składnik diet redukcyjnych.
Jak możemy wykorzystać cukinię w naszej kuchni? Pomysłów na smaczny posiłek z udziałem tego warzywa jest wiele. Oto kilka propozycji.
Makaron penne z cukinią
Dania na bazie makaronów – podobnie jak sama cukinia – przybyły do nas ze słonecznej Italii i na dobre zdążyły zagościć na polskich stołach. Klasyczne spaghetti to nie jedyny pomysł Włochów na pyszny obiad. Makaron można też łączyć z cukinią i mięsem.
Cukinię przekrawamy na pół i wyjmujemy z niej gniazda nasienne. Kroimy w kostkę. Cebulę oraz ząbek czosnku drobno siekamy. Wszystkie trzy składniki podsmażamy na oleju. Gdy cukinia będzie już miękka, dodajemy do niej 250 ml śmietany 30%. W międzyczasie smażymy na patelni 130–150 g piersi z kurczaka (pokrojonej w niewielkie kawałki). Gdy śmietana zacznie się gotować, dodajemy mięso i gotujemy przez kolejne 15 minut. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem i posypujemy startym żółtym serem lub zieloną pietruszką.
Ryż z cukinią i pomidorami
Równie udanym zestawieniem będzie połączenie cukinii z ryżem. W tym celu bierzemy cukinię i kroimy ją na pół oraz wyjmujemy z niej gniazda nasienne. Cebulę siekamy w drobną kostkę. Oba produkty podsmażamy na patelni do zeszklenia. Następnie wsypujemy na patelnię szklankę ryżu do risotto i smażymy przez 3–4 minuty. Dodajemy pół szklanki białego wytrawnego wina i gotujemy do momentu, aż wino odparuje. Dolewamy pół szklanki bulionu warzywnego i znowu gotujemy, aż bulion odparuje. Czynność powtarzamy, aż ryż zmięknie. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dodajemy drobno pokrojone suszone pomidory i posypujemy natką pietruszki.
Leczo z cukinią
Choć cukinia króluje w kuchni włoskiej, to sprawdzi się również w daniach innych kultur. Możemy zastosować ją jako składnik leczo – przysmaku rodem z Węgier. W garnku na rozgrzanym oleju podsmażamy 2 posiekane cebule. Gdy cebule się zeszklą, dodajemy pokrojoną kiełbasę (1 pętko). Kroimy w paski 2 papryki i dodajemy do garnka. Następnie dokładamy 2 puszki pomidorów oraz przyprawy – oregano, estragon, paprykę w proszku, sól oraz pieprz. W międzyczasie umytą i pozbawioną gniazd nasiennych cukinię kroimy w kostkę. Gdy zawartość garnka zacznie się gotować, dodajemy cukinię i gotujemy wszystko na małym ogniu do momentu, aż cukinia zmięknie (ok. 30 minut). Podajemy z chlebem.
Faszerowana cukinia
Cukinia faszerowana mielonym mięsem to wyśmienita propozycja na danie obiadowe. Jej przygotowanie zajmuje nieco czasu, ale smak wart jest takiego nakładu pracy. Myjemy 2 cukinie i przekrawamy na pół, a następnie wykrawamy środek. Dużego pomidora sparzamy, ściągamy z niego skórę i kroimy w kostkę. Cebulę szalotkę również kroimy w kostkę, a czosnek drobno siekamy. Cebulę i czosnek podsmażamy na oleju, aż się zeszklą, a następnie dodajemy 500 g mielonego mięsa i podsmażamy do zarumienienia. Dodajemy do niego pokrojonego pomidora i przyprawy (oregano, bazylię, słodką paprykę w proszku, sól i pieprz). Całość gotujemy ok. 10 minut, mieszając. Tak przygotowanym farszem nadziewamy cukinie, które następnie wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy przez ok. 30 minut.
Placki ziemniaczane z cukinią
Tradycyjny przepis na placki ziemniaczane możemy urozmaicić, dodając cukinię. Wystarczy zetrzeć na tarce 1 cukinię, 2–3 duże ziemniaki, dodać 2 jajka, 4–5 łyżek mąki, sól, pieprz oraz mieszankę przypraw na grilla. Wszystko dokładnie wymieszać. Na rozgrzaną patelnię wlewamy odrobinę oleju i formujemy placuszki, które podsmażamy na rumiany kolor z obu stron.
Cukinia w cieście
Umytą cukinię kroimy w plastry 0,5 cm. Do 200 ml mleka wbijamy 2 jajka i mieszamy aż do połączenia się składników. Dodajemy 8 łyżek mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia, szczyptę soli oraz ½ łyżeczki słodkiej papryki w proszku. Mieszamy wszystko aż do uzyskania jednolitej masy. Na patelni rozgrzewamy olej. Plastry cukinii maczamy w cieście i podsmażamy z obu stron na patelni.
Zupa krem z cukinii
To pożywne i sycące danie może być składową obiadu lub lekką kolacją. Świetnie zaspokoi głód, a do tego jest proste w przygotowaniu. Potrzebujemy 1 dużej cukinii, którą kroimy w paski, wcześniej usuwając gniazda nasienne. Dodajemy pokrojoną w paski 1 cebulę oraz 2 ząbki czosnku. Wszystkie składniki podgrzewamy w garnku do zeszklenia. Bierzemy 2 średnie ziemniaki, obieramy je i kroimy w kostkę. Dodajemy do zeszklonych składników i wlewamy podgrzany wcześniej bulion warzywny – ok. 1,5 litra. Wszystko gotujemy do miękkości, a następnie blendujemy i doprawiamy do smaku. Przed podaniem możemy dodać grzanki lub ptysiowy groszek.
Chipsy z cukinii
Ta przekąska to świetny zamiennik tradycyjnych, ale mało zdrowych chipsów ziemniaczanych. Do jej przygotowania potrzebujemy 1 cukinii, którą myjemy i kroimy w cienkie plastry. Następnie każdy plaster polewamy niewielką ilością oleju i umieszczamy na blasze (każdy plaster osobno). Wkładamy do rozgrzanego do 100°C piekarnika i pieczemy 90 minut. Przed podaniem chipsy możemy posypać solą lub odrobiną słodkiej papryki w proszku.
Cukinia niejedno ma imię… To warzywo dzięki swojemu łagodnemu smakowi świetnie nadaje się jako dodatek do wielu dań. A niewielka wartość kaloryczna sprawia, że cukinię można spożywać niemal bez ograniczeń. Warto zatem docenić zalety młodszej siostry dyni.
Literatura:
- https://www.nationalacademies.org/our-work/summary-report-of-the-dietary-reference-intakes – dostęp: 31.08.2020,
- https://www.kuchniabazylii.pl – dostęp: 31.08.2020.